eso1242uk — Фото-реліз

84 мільйонів зірок та їх підрахунок

VISTA створює найбільший каталог центру нашої галактики

24 жовтня 2012 р.

Використавши величезне на багато гігапікселів зображення від Оглядового Інфрачервоного Телескопа VISTA в обсерваторії ESO Paranal, міжнародна науково-дослідна група астрономів створила каталог на більше ніж 84 мільйонів зірок у центральній частині Чумацького Шляху. Цей гігантський набір даних містить більш ніж у десять разів більше зірок, ніж у попередніх дослідженнях і є важливим кроком вперед для розуміння нашої галактики. Зображення дає глядачам неймовірний масштабований вид на центральну частину нашої Галактики.

"Докладно спостерігаючи міріади зірок, що оточують центр Чумацького Шляху ми можемо значно більше дізнатися про формування та еволюцію не тільки нашої галактики, але й спіральних галактик в цілому",- пояснює Роберто Сайто (Папський Католицький Університет Чилі , Універсідад де Вальпараїсо та проект "The Milky Way Millennium Nucleus", Чилі), провідний автор дослідження.

Більшість спіральних галактик, включаючи нашу рідну галактику Чумацький Шлях, мають великий концентрацію старих зірок, що оточують центр, який астрономи називають "балдж" (кулясте потовщення). Розуміння формування та еволюції балджу Чумацького Шляху має життєво важливе значення для розуміння галактики в цілому. Тим не менш, проведення докладних спостережень цієї частини не є простим завданням.

"Спостереження центральної опуклості Чумацького Шляху дуже важке, оскільки воно сховане за пилом",- говорить Данте Мінніті (Папський Католицький Університет Чилі), співавтор дослідження. "Щоб ​​зазирнути в серце галактики, ми повинні спостерігати в інфрачервоному світлі, на яке пил меш вплаває".

Велике дзеркало, широке поле зору та дуже чутливі інфрачервоні приймачі на 4.1 м Оптичному та Інфрачервоному Оглядовому Телескопі для Астрономії (VISTA) ESO роблять його найкращим інструментом для цієї роботи. Команда астрономів, використовувала дані від програми "VISTA Variables in the Via Lactea programme (VVV)" [1] - одного із шести відкритих оглядів, проведених із VISTA. Ці дані були використані для створення монументального кольорового зображення розмірами 54 000 на 40 500 пікселів, яке містить 2 мільярдів пікселів. Це одне з найбільших астрономічних зображень, коли-небудь вироблених. Наразі науковці використали ці дані для укладення досі найбільшого каталогу центральної концентрації зірок у Чумацькому Шляху [2].

Щоб допомогти проаналізувати цей величезний каталог, була створена діграма "колір - зоряна величина", в котрій яскравості кожної із майже 84 мільйона зірок були співвіднесені із їх кольорами. Ця ділянка містить більш ніж у десять разів більше зірок, ніж у всіх попередніх дослідженнях, і це вперше було зроблено для всього балджу. Подібні діаграми є дуже цінними інструментами, які часто використовуються астрономами для вивчення різних фізичних властивостей зірок, таких як їх температури, маси та вік [3].

"Кожна зоря в даній діаграмі займає своє окреме місце у будь-який момент протягом свого життя. Розташування залежить від того, наскільки вона яскрава та гаряча. Оскільки нові дані "на одному диханні" дають нам знімок усіх цих зірок, ми можемо зробити їх перепис у цій частині Чумацького Шляху",- пояснює Данте Мінніті.

Нова діаграма "колір - зоряна величина" балджу містить дорогоцінний скарб інформації про структуру та вміст Чумацького Шляху. Один цікавий результат свідчить, що в нових даних є велика кількість слабких червоних карликових зірок. Ці зорі є першими кандидатами на пошуки екзопланет навколо них через використання методу транзитів [4].

"Однією з інших особливостей огляду VVV є та, що це одне з відкритих досліджень ESO VISTА. Це означає, що ми даємо вільний доступ до всіх його даних через архіви даних ESO, тому й очікуємо на багато інших цікавих результатів, котрі можуть бути одержані із цього чудового ресурсу",- укладає Роберто Сайто.

Примітки

[1] Змінні VISTA в огляді Via Lactea (VVV) є відкритим оглядом від ESO, котрий присвячений скануванню південної площини та балджу (центральної опуклості) Чумацького Шляху через п'ять фільтрів ближнього ІЧ-світла. Він почався в 2010 році і отримав в цілому даних від 1929 годин спостережень протягом п'ятирічного періоду. Via Lactea - це латинська назва Чумацького Шляху.

[2] Зображення, використане в цій роботі, покриває площу неба близько 315 квадратних градусів (це трохи менше 1% від всього неба). Воно зроблене на основі спостережень, котрі проводилися із використанням трьох різних інфрачервоних фільтрів. В каталозі наведені положення зірок разом із їх виміряними зоряними величинами через різні фільтри. Він містить близько 173 мільйонів об'єктів, із числа яких близько 84 мільйонів були підтверджені в якості зірок. Інші об'єкти були або занадто слабкі, або змішані із сусідами, або постраждали від різних артефактів, тому їх точні вимірювання були неможливими. Інші були протяжними об'єктами, такі як далекі галактики.

[3] Діаграма "колір - зоряна величина" являє собою графік, одна вісь якого - то видима зоряна величина, а друга - то колір об’єкту, тобто являє собою залежність спостережуваних яскравостей множини об'єктів від їх кольорів. Колір вимірюється шляхом порівняння того, наскільки яскравими об'єкти виглядають через різні фільтри. Вона схожа на діаграму Герцшпрунга-Рассела (HR), але остання використовує світимість (або абсолютну зоряну величину, для обчислення якої також потрібно знати відстані до зірок), а не видиму зоряну величину.

[4] Метод виявлення планет через транзити шукає невелике падіння яскравості зорі, котре має місце під час проходження планети перед її диском, в результаті чого, для земного спостерігача перекривається деяка мала частина зоряного світла. Малі розміри червоних карликових зірок, котрі переважно належать до спектральних типів К та М, дають більші відносні падіння їх яскравостей, коли планети малої маси проходять перед ними. Це полегшує пошуки планет навколо них.

Детальніше

Дане дослідження було представлене у статті “Milky Way Demographics with the VVV Survey I. The 84 Million Star Colour–Magnitude Diagram of the Galactic Bulge“ від R. K. Saito та ін., котра вийде в журналі Astronomy & Astrophysics.

Науково-дослідна група у складі R. K. Saito (Pontificia Universidad Católica de Chile, Santiago, Chile; Universidad de Valparaíso, Chile; The Milky Way Millennium Nucleus, Chile), D. Minniti (Pontificia Universidad Católica de Chile; Vatican Observatory), B. Dias (Universidade de São Paulo, Brazil), M. Hempel (Pontificia Universidad Católica de Chile), M. Rejkuba (ESO, Garching, Germany), J. Alonso-García (Pontificia Universidad Católica de Chile), B. Barbuy (Universidade de São Paulo), M. Catelan (Pontificia Universidad Católica de Chile), J. P. Emerson (Queen Mary University of London, United Kingdom), O. A. Gonzalez (ESO, Garching, Germany), P. W. Lucas (University of Hertfordshire, Hatfield, United Kingdom) та M. Zoccali (Pontificia Universidad Católica de Chile).

2012 рік ознаменований 50-ю річницею заснування Європейської Південної Обсерваторії (ESO). 
ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Roberto Saito
Pontificia Universidad Católica de Chile
Santiago, Chile
Телефон: +56 2 354 5767
Email: rsaito@astro.puc.cl

Dante Minniti
Pontificia Universidad Católica de Chile
Santiago, Chile
Телефон: +56 2 463 3267
Email: dante@astro.puc.cl

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1242.

Про реліз

Реліз №:eso1242uk
Назва:Milky Way, Milky Way Galactic Bulge, Milky Way Galactic Centre
Тип:Milky Way
Milky Way : Galaxy : Component : Bulge
Milky Way : Galaxy : Component : Center/Core
Facility:Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy
Instruments:VIRCAM
Science data:2012A&A...544A.147S

Зображення

VISTA gigapixel mosaic of the central parts of the Milky Way
VISTA gigapixel mosaic of the central parts of the Milky Way
тільки на англійській
Wide-field view of the Milky Way, showing the extent of a new VISTA gigapixel image
Wide-field view of the Milky Way, showing the extent of a new VISTA gigapixel image
тільки на англійській
Optical/infrared comparison of the central parts of the Milky Way
Optical/infrared comparison of the central parts of the Milky Way
тільки на англійській
Colour–magnitude diagram of the Galactic bulge
Colour–magnitude diagram of the Galactic bulge
тільки на англійській
Annotated map of VISTA’s view of the centre of the Milky Way
Annotated map of VISTA’s view of the centre of the Milky Way
тільки на англійській

Відео

Infrared/visible light comparison of VISTA’s gigapixel view of the centre of the Milky Way
Infrared/visible light comparison of VISTA’s gigapixel view of the centre of the Milky Way
тільки на англійській