eso1234uk — Науковий реліз

Солодкий результат від ALMA

Будівельні блоки життя знаходять навколо молодої зорі

29 серпня 2012 р.

Група астрономів за допомогою Великого Міліметрово-субміліметрового Масиву Атакама (ALMA) помітила молекули цукру в газі, що оточує схожу на Сонце молоду зорю. Це найперша знахідка цукру в космосі навколо подібної зорі. Відкриття показує, що будівельні блоки життя в потрібному місці та в потрібний час повинні бути задіяні у формуванні планетної системи.

Астрономи виявили молекули глікольальдегіду - простої формули цукру [1] в газі, котрий оточуює молоду подвійну зорю із назвою IRAS 16293-2422 та масою, схожу на масу Сонця. Глікольальдегід був помічений в міжзоряному просторі і раніше [2], але це вперше його було виявлено так близько від сонцеподібної зорі на відстані, порівняній із відстанню від Урану до Сонця у нашій Сонячній системі. Дане відкриття показує, що деякі хімічні сполуки, необхідні для життя, існували в цій системі під час формування планет [3].

"У газопиловому диску навколо цієї новоствореної зорі, ми виявили глікольальдегід, який є простою формою цукру, що не сильно відрізняється від цукру, котрий ми додаємо до кави",- пояснює Йес Йоргенсен (Інститут Нільса Бора, Данія), провідний автор статті. "Дана молекула є одним із інгредієнтів у формуванні РНК, котра, подібно до молекули ДНК, до якої вона відноситься, є одним із будівельних блоків життя".

Висока чутливість ALMA навіть на технічно складних для прийому коротких довжинах хвиль, на яких вона працює, має вирішальне значення для цих спостережень, які були зроблені із частковим масивом антен під час фази наукового випробування обсерваторії [4].

"Що дійсно захоплююче у наших знахідках, так це те, що спостереження від ALMA показують, що молекули цукру рухаються у напрямку наближення до однієї із зірок системи",- говорить учасниця групи Сесіль Фавр (Орхуський Університет, Данія). "Молекули цукру не тільки в потрібному місці, щоб знайти свій шлях на планету, але вони також рухаються у правильному напрямку".

Газопилові хмари, що колапсують із утворенням нових зірок, надзвичайно холодні [5], тому багато газів у твердому стані, як лід на частинках пилу, де вони потім зв'язуються разом і утворюють більш складні молекули. Але як тільки зоря була утворена в середині газопилової хмари, що обертається, вона нагріває внутрішні частини хмари до приблизно кімнатної температури, що спонукає до випаровування хімічно складних молекул та формування газів, які випромінюють свої характерні промені у вигляді радіохвиль, котрі можуть бути захоплені за допомогою потужних радіотелескопів, подібних до ALMA.

IRAS 16293-2422 знаходиться на відстані близько 400 світлових років від Землі, а це порівняно близько, що робить її відмінним астрономічним об’єктом для вивчення молекул та хімії навколо молодих зірок. Завдяки потужностям нового покоління телескопів, таких як ALMA, астрономи тепер мають можливість вивчати подробиці в газопилових хмарах, котрі формують планетні системи.

"Велике питання: наскільки складними можуть бути ці молекули, перш ніж вони будуть включені в нові планети? Це може сказати нам щось про те, як десь могло виникнути життя. Спостереження із ALMA будуть життєво важливими, щоб розгадати цю таємницю",- укладає Йес Йоргенсен.

Дане дослідження описане у статті, котра з’явиться в журналі Astrophysical Journal Letters.

Великий Міліметрово-субміліметровий Масив Атакама (ALMA) є міжнародним астрономічним об’єктом. Він являється партнерством Європи, Північної Америки та Східної Азії у співпраці з Республікою Чилі. ALMA в Європі фінансується ESO, в Північній Америці - Національним Науковим Фондом США (NSF) у співпраці з Національною Радою Досліджень Канади (NRC) і Національною Науковою Радою Тайваню (NSC), в Східній Азії - Національними Інститутами Природничих Наук (NINS) Японії в співпраці з Академією Сініца (AS) в Тайвані. Будівництво та управління ALMA від імені Європи проводить ESO, від імені Північної Америки - Національна Радіоастрономічна Обсерваторія (NRAO), яка управляється корпоративною Асоціацією Університетів (AUI), від імені Східної Азії - Національна Астрономічна Обсерваторія Японії (NAOJ). Спільна Обсерваторія ALMA (JAO) забезпечує єдине керівництво та управління будівництвом, введення в експлуатацію та експлуатацію ALMA.

Примітки

[1] Глікольальдегід має хімічну формулу C2H4O2. Цукор, широко вживаний в їжі та в напоях - це сахароза, молекули якої більші від молекул глікольальдегіду. Існує багато сполук подібного типу.

[2] Досі глікольальдегід було виявлено в двох місцях космосу: в 2000 році - у хмарі Sgr B2 у напрямку до галактичного центру, за допомогою 12 м радіотелескопа Національної Наукової Фундації (NSF) в обсерваторії Кітт-Пік (США), а у 2004 році - за допомогою телескопа NSF ім. Роберта С. Берда в обсерваторії Грін Бенк (також США), та в масивному гарячому молекулярному ядрі G31.41+0.31 при допомозі радіоінтерферометра IRAM на Плато де Бур (Франція) у 2008 році.

[3] Точні лабораторні вимірювання характерних довжин радіохвиль, випромінюваних глікольальдегідом, мають вирішальне значення для ідентифікації груп молекул у космосі. На додаток до глікольальдегіду, околиці IRAS 16293-2422 також відомі, як гавань ряду інших складних органічних молекул, у тому числі етиленгліколю, метилформіату та етанолу.

[4] Ранні наукові спостереження із частковим масивом антен розпочались у 2011 (див. eso1137). Як до, та і після цього, був цілий ряд спостережень наукової перевірки, котрий продемонстрував, що ALMA здатен виробляти дані необхідної якості, котрі потім були оприлюднені. Результати, описані тут, використовують деякі із цих даних фази наукової перевірки. Будівництво ALMA буде завершене у 2013 році, тоді всі 66 високоточних антен будуть задіяні у повному обсязі.

[5] Їх температура приблизно на 10 градусів вища від абсолютного нуля: близько -263 градусів за Цельсієм.

Детальніше

Дане дослідження описане у статті “Detection of the simplest sugar, glycolaldehyde, in a solar-type protostar with ALMA”, від Jørgensen та ін., що з’явиться у Astrophysical Journal Letters.

Науково-дослідна група у складі Jes K. Jørgensen (University of Copenhagen, Denmark), Cécile Favre (Aarhus University, Denmark), Suzanne E. Bisschop (University of Copenhagen), Tyler L. Bourke (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, Cambridge, USA), Ewine F. van Dishoeck (Leiden Observatory, The Netherlands; Max-Planck-Institut für extraterrestrische Physik, Garching, Germany) та Markus Schmalzl (Leiden Observatory).

2012 рік ознаменований 50-ю річницею заснування Європейської Південної Обсерваторії (ESO).
ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Jes K. Jørgensen
Niels Bohr Institute, University of Copenhagen
Copenhagen, Denmark
Телефон: +45 4250 9970
Email: jeskj@nbi.dk

Ewine van Dishoeck
Leiden Observatory
Leiden, Netherlands
Телефон: +31 71 5275814
Email: ewine@strw.leidenuniv.nl

Douglas Pierce-Price, Public Information Officer
ESO
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6759
Email: dpiercep@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1234.

Про реліз

Реліз №:eso1234uk
Назва:IRAS 16293-2422, Rho Ophiuchi
Тип:Milky Way : Star : Evolutionary Stage : Protostar
Milky Way : Star : Circumstellar Material : Disk : Protoplanetary
Facility:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array
Science data:2012ApJ...757L...4J

Зображення

Sugar molecules in the gas surrounding a young Sun-like star
Sugar molecules in the gas surrounding a young Sun-like star
тільки на англійській
Artist’s impression of glycolaldehyde molecules
Artist’s impression of glycolaldehyde molecules
тільки на англійській
Infrared view of the Rho Ophiuchi star-forming region
Infrared view of the Rho Ophiuchi star-forming region
тільки на англійській
IRAS 16293-2422 in the constellation of Ophiuchus
IRAS 16293-2422 in the constellation of Ophiuchus
тільки на англійській

Відео

Sugar molecules in the gas surrounding a young Sun-like star (zoom)
Sugar molecules in the gas surrounding a young Sun-like star (zoom)
тільки на англійській
Artist’s impression of glycolaldehyde molecules
Artist’s impression of glycolaldehyde molecules
тільки на англійській