eso1209uk — Фото-реліз

APEX звертає свій погляд на темні хмари у Тільці

Зореутворення в "темних плямах неба"

15 лютого 2012 р.

Нове зображення від телескопа APEX (Atacama Pathfinder Experiment), котрий розташований в Чилі, показує звивисті нитки космічного пилу довжинами більше ніж десять світлових років. У ньому приховані новонароджені зорі, а щільні хмари газу знаходяться на межі колапсу, щоб сформувати іще більше зірок. Це одна з найближчих до нас областей зореутворення. Частинки космічного пилу настільки холодні, що для виявлення їх слабкого світіння потрібні спостереження на довжинах хвиль близько одного міліметра, як оці зроблені за допомогою камери LABOCA на APEX.

Молекулярна Хмара Тільця перебуває в одноіменному сузір'ї на відстані близько 450 світлових років від Землі. Дане зображення показує дві частини довгої волокнистої структури цієї хмари, що відомі як Barnard 211 та Barnard 213. Їх назви походять із фотографічного атласу "темних плям на небі" Едуарда Емерсона Барнарда, складеного на початку 20 століття. У видимому світлі ці ділянки виглядають як темні смуги, на яких бракує зірок. Барнард вірно стверджував, що це явище було пов'язане із "затемнюючою матерією в космосі".

Сьогодні ми знаємо, що ці темні відмітини насправді є хмарами міжзоряного газу та пилу. Крихітні частки пилу, що схожі на дуже дрібну сажу та пісок, поглинають видиме світло, закриваючи від нас темними хмарами багаті зоряні поля. Молекулярна Хмара Тільця особливо темна на видимих ​​довжинах хвиль, бо їй бракує масивних зірок, які висвітлюють туманності в інших зонах зореутворення, таких як туманність Оріона (див. наприклад eso1103). Частки пилу самі по собі випускають слабке теплове випромінювання, але так як вони дуже холодні із температурою близько -260 градусів за Цельсієм, їх світло можна побачити тільки на довжинах хвиль значно більших ніж у видимого світла: на близько одного міліметра (див. зображення eso1209b та порівняйте його із eso1209ea через наведення курсору миші, як у міліметровому діапазоні з'являються яскраві ділянки, котрі у видимому світлі темні та закриті).

Ці газо-пилові хмари не лише перешкода для астрономів, які бажають спостерігати зорі сховані за ними. Насправді вони є місцями народження нових зірок. Коли хмари стискаються під дією власної гравітації, вони розпадаються на згущення. У межах цих згущень можуть утворюватися густі ядра, в яких водень стає достатньо щільним та гарячим, щоб розпочатися термоядерній реакції: ось так і нарождується нова зоря. Народження зорі оточене коконом із концентрованого пилу, який блокує спостереження у видимому діапазоні. Саме тому спостереження на більш довгих хвилях, таких як міліметрового діапазону, мають важливе значення для розуміння ранніх стадій формування зірок.

Права верхня частина волокнистого утворення, котру ми бачимо на зображенні - то Barnard 211, а в нижня ліва частина є Barnard 213. Спостереження міліметрового діапазону через камеру LABOCA на APEX, які показують теплове випромінювання космічних пилових частинок, представлені тут в помаранчевих тонах. Їх накладено на зображення ділянки у видимому світлі, яке являє багате зорями тло. Яскравою зорею над волокном є φ Тільця, а та, котру частково видно на лівому краї зображення - то HD 27482. Обидві зорі знаходяться до нас ближче ніж волокниста структура і ніяк не пов'язані з нею.

Спостереження показують, що Barnard 213 вже розподілився у густі ядра, про що свідчать яскраві сяючі вузли пилу, і що зореутворення вже відбулося. Проте Barnard 211 перебуває на ранній стадії своєї еволюції; розпад та фрагментація все ще відбуваються, що в майбутньому призведе до зореутворення. Ця ділянка космосу є відмінним місцем для вивчення астрономами того як саме Барнанда "темні плями на небі" грають ключову роль в життєвому циклі зірок.

Спостереження проводилися Альваро Накаром (Національна Астрономічна Обсерваторія - IGN, Мадрид, Іспанія) та співробітниками. Камера LABOCA працює на 12 м телескопі APEX, котрий розташований на плато Чахнантор в чилійських Андах на висоті 5 км. APEX є першопрохідцем для ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) - субміліметрового телескопа нового покоління, який іще будується та частина котрого вже працює на тому ж плато.

Детальніше

APEX є співробітництвом між Інститутом Радіоастрономії ім. Макса Планка(MPIfR), Космічною Обсерваторією Онсали (OSO) та ESO. Телескоп керується ESO.

ALMA є міжнародним астрономічним комплексом у партнерстві Європи, Північної Америки та Східної Азії у співпраці з Республікою Чилі. Будівництво та управління ALMA від імені Європи проводить ESO, від імені Північної Америки - Національна Радіоастрономічна Обсерваторія (NRAO), від імені Східної Азії - Національна Астрономічна Обсерваторія Японії (NAOJ). Спільна Обсерваторія ALMA (JAO) забезпечує єдине керівництво та управління будівництвом, введення в експлуатацію та експлуатацію ALMA.

2012 рік ознаменований 50-ю річницею заснування Європейської Південної Обсерваторії (ESO).
ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Alvaro Hacar González
Observatorio Astronómico Nacional (OAN-IGN)
Madrid, Spain
Телефон: +34 915270107 ext 326
Email: a.hacar@oan.es

Mario Tafalla
Observatorio Astronómico Nacional (OAN-IGN)
Madrid, Spain
Телефон: +34 915270107 ext 337
Email: m.tafalla@oan.es

Douglas Pierce-Price
ESO ALMA/APEX Public Information Officer
Garching, Germany
Телефон: +49 89 3200 6759
Email: dpiercep@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1209.

Про реліз

Реліз №:eso1209uk
Назва:Barnard 211, Barnard 213
Тип:Milky Way : Nebula : Appearance : Dark : Molecular Cloud
Facility:Atacama Pathfinder Experiment
Instruments:LABOCA

Зображення

APEX image of a star-forming filament in Taurus
APEX image of a star-forming filament in Taurus
тільки на англійській
Millimetre-range and visible-light views of a star-forming filament in Taurus
Millimetre-range and visible-light views of a star-forming filament in Taurus
тільки на англійській
Diagram showing the position of Barnard 211 and Barnard 213 in Taurus
Diagram showing the position of Barnard 211 and Barnard 213 in Taurus
тільки на англійській
Digitized Sky Survey image of part of the Taurus molecular cloud
Digitized Sky Survey image of part of the Taurus molecular cloud
тільки на англійській

Відео

APEX Turns its Eye to Dark Clouds in Taurus (zoom)
APEX Turns its Eye to Dark Clouds in Taurus (zoom)
тільки на англійській
APEX Turns its Eye to Dark Clouds in Taurus (pan)
APEX Turns its Eye to Dark Clouds in Taurus (pan)
тільки на англійській

Порівняльне зображення

Mouseover comparison of a star-forming filament in Taurus seen at millimetre-range wavelengths and in visible light
Mouseover comparison of a star-forming filament in Taurus seen at millimetre-range wavelengths and in visible light
тільки на англійській