eso1205uk — Фото-реліз

Туманність "Равлик" у нових кольорах

19 січня 2012 р.

Телескоп VISTA, що знаходиться в обсерваторії Паранал (ESO, Чилі), захопив нове вражаюче зображення туманності на прізвисько "Равлик". Даний інфрачервономий образ показує волокнисту структуру холодного газу туманності, яку не видно на знімках, зроблених у видимому діапазоні, а також висвітлює багате тло із зірок і галактик.

Туманність "Равлик" є одним з найближчих та найбільш чудових прикладів планетарної туманності [1]. Вона знаходиться в сузір'ї Водолія на відстані близько 700 світлових років від Землі. Цей дивний об'єкт утворився, коли зірка подібна до нашого Сонця перебувала на завершальній стадії свого життя. Будучи не в змозі утримати свої зовнішні шари, перш ніж стати білим карликом - крихітною блакитною точкою в центрі зображення, зірка повільно втратила газові оболонки які і стали туманністю.

Туманність являє собою складний об'єкт, котрий складається з пилу, іонізованої речовини та молекулярного газу. Оповита складним красивим квітчастим візерунком, туманність сяє від шаленого блиску ультрафіолетового світла центральної гарячої зорі.

Широке кільце "Равлика" має близько двох світлових років в поперечнику, що є приблизно половиною відстані між Сонцем та найближчою зорею. Тим не менш, матерія туманності поширюється від зорі принаймні на чотири світлових років. Це особливо ясно видно на цьому інфрачервоному зображенні, оскільки червоний молекулярний газ можна побачити на більшій частині зображення.

Хоча його важко побачити візуально, світіння від розпорошеного газу легко захоплюється спеціальними детекторами VISTA, які дуже чутливі до інфрачервоного випромінювання. 4.1 метровий телескоп також в змозі проявити вражаючу безліч зірок та галактик тла.

Потужна прониклива здатність телескопа VISTA ESO також відкриває тонку структуру в кільцях туманності: інфрачервоне світло показує нам, як саме зорганізований молекулярний газ. Згустки матерії у волокнах, які виходять з центру, своїм виглядом нагадують небесний феєрверк.

Навіть якщо вони виглядають крихітними, ці волокна молекулярного водню, відомі як "кометні вузли", мають розмір нашої Сонячної системи. Молекули в них здатні вижити в високоенергетичному випромінюванні, яке виходить із вмираючої зірки, саме тому, що вони згруповані в ці вузли, котрі в свою чергу захищені пилом та іонізованим газом, що їх видно на оптичних зображеннях. В даний час неясно, як саме ті "кометні вузли" виникли.

Примітки

[1] Планетарні туманності не мають нічого спільного з планетами. Ця заплутана назва виникла тому, що багато із них виглядають маленькими яскравими дисками під час візуальних спостережень і нагадують зовнішні планети Сонячної системи, такі як Уран і Нептун. Туманність "Равлик", котра також має каталожний номер NGC 7293, є незвичайною, бо виглядає дуже великою, але і дуже слабкою, якщо дивитися на неї через невеликий телескоп.

Детальніше

2012 рік ознаменований 50-ю річницею заснування Європейської Південної Обсерваторії (ESO).
ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1205.

Про реліз

Реліз №:eso1205uk
Назва:Helix Nebula, NGC 7293
Тип:Milky Way : Nebula : Type : Planetary
Facility:Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy
Instruments:VIRCAM

Зображення

VISTA’s look at the Helix Nebula
VISTA’s look at the Helix Nebula
тільки на англійській
The Helix Nebula in the constellation of Aquarius
The Helix Nebula in the constellation of Aquarius
тільки на англійській
Digitized Sky Survey image of the Helix Nebula
Digitized Sky Survey image of the Helix Nebula
тільки на англійській
Infrared/visible light comparison view of  the Helix Nebula
Infrared/visible light comparison view of the Helix Nebula
тільки на англійській

Відео

Zooming into the Helix Nebula
Zooming into the Helix Nebula
тільки на англійській
An infrared/visible light comparison of views of the Helix Nebula
An infrared/visible light comparison of views of the Helix Nebula
тільки на англійській
An infrared/visible light comparison of views of the Helix Nebula (unannotated)
An infrared/visible light comparison of views of the Helix Nebula (unannotated)
тільки на англійській

Порівняльне зображення

Infrared/visible light comparison view of the Helix Nebula
Infrared/visible light comparison view of the Helix Nebula
тільки на англійській