eso1153uk — Фото-реліз

Різдвяну комету Лавджоя "впіймали" на Параналі

24 грудня 2011 р.

В обсерваторії Паранал ESO в Чилі були відзняті чудові фотографії та сповільнене відео недавно відкритої комети Лавджоя. Комета прикрашала південне небо після того, як вона несподівано вижила після тісного зближення із Сонцем.

Новий покадровий відеоряд був зроблений Габріелем Браммером із ESO менше ніж два дні тому, 22 грудня 2011 року. Якраз перед світанком, коли Габріель закінчував свою зміну технічної підтримки астрономів обсерваторії Паранал, комета Лавджоя піднялася над горизонтом .

Зі слів самого  Габріеля Браммера: "В останній ранок моєї зміни я старався впіймати її на камеру перед сходом сонця. Хвіст комети було добре видно неозброєним оком, а поєднання серпа Місяця, комети, Чумацького Шляху та лазерної опорної зорі був майже таким же вражаючим для неозброєного ока, яким воно проявляється під час довгої фотографічної експозиції".

На послідовності кадрів також видно тонкий, наче олівець, промінь лазерної опорної зорі VLT навпроти дивного тла Чумацького Шляху, а також те, як астрономи проводять свої останні за ніч спостереження.

Оптик із ESO Гійом Бланшар зробив чудову ширококутну фотографію комети Лавджоя, а ESO Photo Ambassador Юрій Білецький захопив видовище із Сантьяго-де-Чилі. Бланшар сказав: "Для мене ця комета є різдвяним подарунком для людей, які залишаться на Параналі на Різдво".

Цю яскраву комету була також видно з Міжнародної Космічної Станції в інший приголомшливій покадровій послідовності за 21 грудня, коли екіпаж знімав блискавки на нічній стороні Землі.

Розмови про комету Лавджоя точилися астрономічною спільнотою протягом останніх декількох тижнів. Вона була відкрита 27 листопада австралійським астрономом-любителем Террі Лавджоєм та класифікована як навколосонячна комета Крейца із орбітою дуже близькою до Сонця [1]. Тільки минулого тижня комета увійшла у корону Сонця, що було очікуваною подією, та пройшла всього на 140 000 кілометрів від поверхні Сонця. На волосину від смерті, авжеж...

Очікувалося, що комета розпадеться та випарується, але замість цього, на загальний подив, вона пережила зустріч із Сонцем в "гарячій лазні" і через кілька днів знову з'явилася. Її тепер видно в південній півкулі на світанку. Попереду себе комета має яскравий хвіст довжиною мільйони кілометрів, що складається з частинок пилу, котрі були відірвані сонячним вітром.

Комета Лавджоя продовжує рухатися по своїй високо ексцентричній орбіті навколо Сонця, щоб зникнути у глибині Сонячної системи. Було б цікаво знати, чи насправді вона виживе, щоб знову з'явитися в нашому небі через 314 років, як то було обчислено.

Разом із цими чудовими кадрами Різдвяної Комета Лавджоя 2011, ESO хоче всім побажати Merry Christmas and a Happy New Year.

Credit

G. Brammer/ESO

Примітки

[1] Навколосонячні комети Крейца є членами сім'ї комет, котрі, як це вважається, походять від розпаду однієї великої комети в 12 столітті і які зараз обертаються навколо Сонця по тій же орбіті.

Детальніше

2012 рік ознаменований 50-ю річницею заснування Європейської Південної Обсерваторії (ESO).
ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Gabriel Brammer
ESO
Vitacura, Chile
Стільниковий: +56 9 94 89 00 75
Email: gbrammer@eso.org

Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Стільниковий: +49 173 3872 621
Email: lars@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1153.

Про реліз

Реліз №:eso1153uk
Назва:C/2011 W3 (Lovejoy), Paranal, Photo Ambassador, Santiago
Тип:Solar System : Interplanetary Body : Comet
Facility:Very Large Telescope

Зображення

Christmas comet Lovejoy captured at Paranal
Christmas comet Lovejoy captured at Paranal
тільки на англійській
Christmas Comet Lovejoy seen over Santiago
Christmas Comet Lovejoy seen over Santiago
тільки на англійській
Christmas comet Lovejoy captured at Paranal
Christmas comet Lovejoy captured at Paranal
тільки на англійській

Відео

eso1153a
eso1153a
тільки на англійській