eso1137uk — Організаційний реліз

ALMA відкриває очі

Найпотужніший в світі міліметрово-субміліметровий телескоп готовий до роботи. Перша картина космосу від нього.

03 жовтня 2011 р.

Великий Міліметровий та субміліметровий Масив Атакама (ALMA) - найскладніша в історії людства наземна астрономічна обсерваторія, офіційно відкрита для астрономів! Але найперше опубліковане зображення від цього телескопа, котрий все ще на стадії будівництва, відкриває перед нами Всесвіт, котрий недосяжний для всіх оптичних на інфрачервоних телескопів. Тисячі науковців з усього світу змагалися, щоб бути в числі перших дослідників у справі вивчення одних із найдальших, найтемніших, найхолодніших та найбільш сокровенних таємниць космосу із цим новим астрономічним інструментом.

На даний час, близько третини радіоантен ALMA, із їх загальної кількості 66 одиниць, відокремлені відстанями лишень в 125 метрів, а не 16 км максимумом, становлять зростаючу антенну решітку на плато Чахнантор (5000 м висоти), котре у північному Чілі. І тим не менше, навіть у процесі будівництва ALMA став найкращим  у своєму роді телескопом, про що свідчить надзвичайне число астрономів, які зробили запит на час для спостережень з ALMA.

"Навіть на цій дуже ранній стадії ALMA вже перевершує всі інші субміліметрові антенні решітки. Досягнення цього рубежу є даниною вражаючих зусиль багатьох вчених та інженерів із країн-партнерів ALMA по всьому світу, які зробили це можливим", сказав Тім де Зеу, Генеральний Директор ESO - європейського партнера в проекті ALMA.

ALMA спостерігає Всесвіт у світлі міліметрових та субміліметрових довжин хвиль, котрі приблизно в тисячу разів довші від довжин хвиль видимого світла. Використання цих довших хвиль дозволяє астрономам вивчати дуже холодні космічні об'єкти, як то: щільні хмари космічного газу та пилу, з яких утворюються зірки та планети, а також дуже далекі об'єкти раннього Всесвіту.

ALMA у своїй основі відрізняється від оптичних та інфрачервоних телескопів. Це масив пов'язаних між собою антен (інакше кажучи - антенна решітка), котрі діють, як єдиний гігантський телескоп, який приймає набагато довші довжини хвиль, ніж у видимого світла. Тому зображення від нього виглядають цілком інакше, на відміну від більш звичних фотографій космосу.

Робоча група ALMA, протягом останніх декількох місяців, була зайнята випробовуваннями систем обсерваторії в рамках підготовки до першого кола наукових спостережень, відомого як "Рання Наука" (Early Science). Одним з результатів цих випробувань є перше зображення, одержане з ALMA, хоча ще і далеке від можливостей швидко зростаючого телескопа. Більшість спостережень, використаних для створення цього образу галактик "Антени" були зроблені з використанням тільки дванадцяти антен, що працюють разом. Це набагато менше, ніж буде використано для перших наукових спостережень. Крім того, антени розміщені набагато ближче одна до одної, ніж при наукових спостереженнях. Обидва ці фактори роблять нове зображення тільки пробою того, що має прийти. Так як обсерваторія зростає, то чіткість, ефективність та якість її спостережень також різко зросте, коли більше антен стають доступними по мірі збільшення розмірів антенної решітки [1].

Галактики "Антена" - то пара галактик із різко викривленими формами, через процеси їх зіштовхування. Хоча видиме світло показує нам зірки в галактиках, зображення від ALMA розкриває те, що не можна побачити у видимому світлі: хмари щільного холодного газу, з яких формуються нові зірки [2]. Це найкраще зображення цієї галактичної пари, із коли-небудь одержаних на міліметрових довжинах хвиль.

Масивні концентрації газу знайдені не тільки в серцях двох галактик, а й в хаотичної області, де вони стикаються. Тут загальна кількість газу в мільярди разів більша за масу нашого Сонця. То багате джерело речовини для майбутніх поколінь зірок. Спостереження, подібні до цих, відкривають нове вікно в субміліметровий Всесвіт. Вони матимуть життєво важливе значення, допомагаючи нам зрозуміти, як галактичні зіткнення можуть викликати народження нових зірок. Це лише один приклад того, як ALMA показує частини Всесвіту, котрі неможливо побачити через оптичні та інфрачервоні телескопи.

ALMA зміг прийняти тільки близько сотні, або біля того, проектів для перших дев'яти місяців фази "Ранньої Науки". Проте за останні кілька місяців, повні натхнення астрономи з усього світу, представили понад 900 спостережних пропозицій. Це в дев'ять разів перевищує робочий рівень і є рекордом для телескопа. Успішні проекти були обрані на основі їх наукової гідності, їх регіонального різномаїття та відповідності до основних наукових цілей ALMA.

"Ми живемо в історичний для науки, зокрема для астрономії, момент, а можливо також і для еволюції людства, бо починаємо використовувати найбільшу на даний момент обсерваторію, котра іще на стадії будівництва", сказав Thijs de Graauw, Директор ALMA.

Одним із проектів, обраних для спостережень в фазі "Ранньої Науки" із ALMA, був від Давида Вільнера із Гарвардсько-Смітсонівського Центру Астрофізики в Кембриджі (штат Массачусетс, США). Вільнер сказав: "Моя команда полює за першоосновами Сонячної системи, а ALMA однозначно споряджена для їх виявлення."

Об’єктом уваги його групи є зірка AU Microscopii, котра знаходиться на відстані 33 світлових років від Землі, віком всього 1% від віку Сонця. "Ми будемо використовувати ALMA для отримання зображень "кільця народження" планетозималей, які, як це ми вважаємо, обертаються навколо цієї молодої зірки. Однак, тільки з ALMA ми можемо сподіватися виявити згустки в цих запорошених астероїдних поясах, котрі можуть вказувати на наявність поки що невидимих ​​планет". Вільнер і його команда будуть обмінюватися своїми даними з європейською дослідною групою, яка також забажала час для спостережень із ALMA цієї близької зірки, оточеної пиловим кільцем.

Будь-які пошуки придатних для життя планет навколо інших зірок часто починаються із пошуків води в тих далеких сонячних системах. Диски скелястих уламків, рої пилу, газу та каміння навколо зірок також підозрюються на вміст скелястих льодяних шматків замерзлої води, газу, ба навіть органічних молекул - астрохімії життя.

Simon Casassus із Чилійського Університету та його команда будуть використовувати ALMA для спостережень газопилового диску навколо HD 142527 - молодої зірки, яка знаходиться на відстані 400 світлових років від Землі. "Пиловий диск навколо цієї зірки має дуже велику прогалину, котра ймовірно була утворена формуванням планет-гігантів", сказав Casassus. "Поза прогалиною диск містить достатньо газу для утворення близько дюжини планет розміром з Юпітер. Усередині прогалини, молоді газоподібні планети-гіганти можуть перебувати на стадії формування, якщо там присутні газоподібні матеріали". Спостереження із ALMA будуть вимірювати масу та фізичні умови газу у внутрішніх зонах прогалини. "Таким чином, ALMA дає нам можливість спостерігати формування планет, або ж останні фази", сказав Casassus.

Іще далі, на відстані 26 000 світлових років від нас, у центрі нашої галактики перебуває Sagittarius A* - надмасивна чорна діра, котра в чотири мільйони разів перевищує масу нашого Сонця. Газ та пил приховують її від наших оптичних телескопів. Однак, ALMA налаштований бачити крізь галактичний морок і дає нам дражливі види Sagittarius A*.

Хейно Фальке, астроном із Radboud University Nijmegen (Нідерланди), сказав: "ALMA дозволить нам спостерігати спалахи світла, навколо цієї надмасивної чорної діри та отримати зображення хмар газу, захоплених її величезним тяжінням. Це дозволить нам вивчити звички живлення цього монстра. Ми вважаємо, що частина газу може вирватися з пастки зі швидкістю, близькою до швидкості світла".

Подібно до чорних контурів в дитячих книжках-розмальовках, космічний пил та холодний газ окреслюють структуру усередині галактик, навіть якщо ми не можемо ясно бачити ті галактики. На зовнішніх околицях нашого видимого Всесвіту, лежать таємничі галактики зі спалахом зореутворення, яскраві острови спокійного темного космосу. ALMA буде полювати за холодним газом та пилом, відстежуючи його аж до кількох сотень мільйонів років після Великого Вибуху - до тих часів, котрі астрономи називають "космічним світанком".

Масамі Оучі з Токійського Університету (Японія) буде використовувати ALMA, щоб спостерігати "Хіміко" - дуже далеку галактику, оточену гігантською яскравою туманністю, котра щороку утворює зірок із загальною масою не менше 100 сонячних. "Інші телескопи не можуть нам показати, чому "Хіміко" настільки яскрава і як вона утворила таку величезну гарячу туманність, коли весь навколишній древній Всесвіт доволі темний та спокійний", говорить Оучі. "ALMA може показати нам холодний газ в глибинах зореутворення туманності "Хіміко", допомогти у відстеженні внутрішніх рухів та активності. В кінці кінців, ми зможемо побачити, як галактики почали формуватися в часи космічного "світанку".

На протязі фази спостережень "Рання Наука", ALMA перебуватиме на стадії свого будівництва в чилійських Андах, високо на віддаленому плато Чахнантор в суворій пустелі Атакама. Кожна нова кліматично захищена антена буде приєднуватися до масиву та буде під’єднана за допомогою волоконно-оптичних кабелів. Зображення від кожної далекої антени збираються в одне велике зображення одними з найбільших у світі суперкомп'ютерів спеціального призначення: ALMA корелятор, котрий може виконувати 17 квадрильйонів [3] операцій на секунду.

До 2013 року, ALMA стане масивом 16 км ширини із 66 ультра-точними антенами міліметрово-субміліметрових радіохвиль, котрі працюють разом, як один телескоп. Будівництво ALMA здійснять багатонаціональні партнери із Європи, Північної Америки та Східної Азії.

Великий Міліметровий та субміліметровий Масив Атакама (ALMA) - це міжнародний астрономічний об’єкт, котрий є партнерством Європи, Північної Америки та Східної Азії у співпраці з Республікою Чилі. ALMA в Європі фінансується ESO, в Північній Америці - Національним Науковим Фондом США (NSF) у співпраці з Національною Радою Досліджень Канади (NRC) і Національною Науковою Радою Тайваню (NSC), в Східній Азії - Національними Інститутами Природничих Наук (NINS) Японії в співпраці з Академією Сініца (AS) в Тайвані. Будівництво та управління ALMA від імені Європи проводить ESO, від імені Північної Америки - Національна Радіоастрономічна Обсерваторія (NRAO), яка управляється корпоративною Асоціацією Університетів (AUI), від імені Східної Азії - Національна Астрономічна Обсерваторія Японії (NAOJ). Спільна Обсерваторія ALMA (JAO) забезпечує єдине керівництво та управління будівництвом, введення в експлуатацію та експлуатацію ALMA.

Примітки

[1] Якість зображення від інтерферометричного телескопа, подібного до ALMA, залежить як від відстані між антенами, так і від їх кількості. Більше віддалення означає, що можуть бути створені чіткіші зображення й більше, а якщо більше антен працюють разом, то можуть бути отримані більш детальні зображення. Детальнішу інформацію про ALMA і інтерферометрії можна знайти за адресою: http://www.eso.org/public/teles-instr/alma/interferometry.html.

[2] Спостереження проводилися на конкретних довжинах хвиль міліметрового та субміліметрового світла для виявлення молекул монооксиду вуглецю (чадного газу) в невидимих ​​хмарах водню, де формуються нові зірки.

[3] 1.7x1016 операцій на секунду.

Детальніше

ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Paola Andreani
European ARC Manager, ESO
Garching, Germany
Телефон: +49 89 3200 6576
Email: pandrean@eso.org

Douglas Pierce-Price
ESO Public Information Officer
Garching, Germany
Телефон: +49 89 3200 6759
Email: dpiercep@eso.org

Lars-Åke Nyman
Head of Science Operations, Joint ALMA Observatory
Santiago, Chile
Телефон: +56 2 467 6127
Email: lnyman@alma.cl

William Garnier
Education and Public Outreach Officer, Joint ALMA Observatory
Santiago, Chile
Телефон: +56 2 467 6119
Email: wgarnier@alma.cl

Mark McKinnon
North American ALMA Project Manager
USA
Телефон: +1 434-296-0229
Email: mmckinno@nrao.edu

Tania Burchell
Science Writer, National Radio Astronomy Observatory
Charlottesville, USA
Телефон: +1 434 244 6812
Email: tburchel@nrao.edu

Sachiko K. Okumura
East Asian ARC Manager, National Astronomical Observatory of Japan
Japan
Телефон: +81 422 34 3782
Email: sachiko.k.okumura@nao.ac.jp

Masaaki Hiramatsu
Education & Public Outreach Officer, National Astronomical Observatory of Japan
Japan
Телефон: +81 422 34 3900 ext.3150
Email: hiramatsu.masaaki@nao.ac.jp

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1137.

Про реліз

Реліз №:eso1137uk
Назва:Antennae Galaxies
Тип:Local Universe : Galaxy : Type : Interacting
Facility:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array

Зображення

Antennae Galaxies composite of ALMA and Hubble observations
Antennae Galaxies composite of ALMA and Hubble observations
тільки на англійській
Antennae galaxies composite of ALMA and Hubble observations
Antennae galaxies composite of ALMA and Hubble observations
тільки на англійській
ALMA view of the antennae galaxies
ALMA view of the antennae galaxies
тільки на англійській
Antennae galaxies, side-by-side comparison of ALMA and VLT observations
Antennae galaxies, side-by-side comparison of ALMA and VLT observations
тільки на англійській
The Antennae galaxies in the constellation of Corvus
The Antennae galaxies in the constellation of Corvus
тільки на англійській
Wide-field view of the region around the Antennae Galaxies
Wide-field view of the region around the Antennae Galaxies
тільки на англійській
Nineteen ALMA antennas on the Chajnantor plateau
Nineteen ALMA antennas on the Chajnantor plateau
тільки на англійській
Nineteen ALMA antennas on the Chajnantor plateau
Nineteen ALMA antennas on the Chajnantor plateau
тільки на англійській
ALMA antennas on the Chajnantor Plateau, seen from nearby Cerro Toco
ALMA antennas on the Chajnantor Plateau, seen from nearby Cerro Toco
тільки на англійській

Відео

ESOcast 36: ALMA Opens Its Eyes
ESOcast 36: ALMA Opens Its Eyes
тільки на англійській
Video News Release 35: ALMA Opens Its Eyes (eso1137b)
Video News Release 35: ALMA Opens Its Eyes (eso1137b)
тільки на англійській
The ALMA Compilation 2011
The ALMA Compilation 2011
тільки на англійській
Zooming on ALMA’s view of the Antennae Galaxies
Zooming on ALMA’s view of the Antennae Galaxies
тільки на англійській
Panning across the ALMA and Hubble views of the Antennae Galaxies (crossfade)
Panning across the ALMA and Hubble views of the Antennae Galaxies (crossfade)
тільки на англійській
Panning across the ALMA and Hubble views of the Antennae Galaxies
Panning across the ALMA and Hubble views of the Antennae Galaxies
тільки на англійській
Zooming on the ALMA array of antennas on Chajnantor
Zooming on the ALMA array of antennas on Chajnantor
тільки на англійській
Telephoto view of ALMA antennas on Chajnantor
Telephoto view of ALMA antennas on Chajnantor
тільки на англійській
Pan over ALMA array of antennas on Chajnantor as they move in unison
Pan over ALMA array of antennas on Chajnantor as they move in unison
тільки на англійській
Pan over ALMA array of antennas on Chajnantor as they move in unison
Pan over ALMA array of antennas on Chajnantor as they move in unison
тільки на англійській
ALMA antennas on Chajnantor move in unison
ALMA antennas on Chajnantor move in unison
тільки на англійській
Array of ALMA antennas on Chajnantor
Array of ALMA antennas on Chajnantor
тільки на англійській
Array of ALMA antennas on Chajnantor
Array of ALMA antennas on Chajnantor
тільки на англійській

Порівняльне зображення

Antennae Galaxies comparison of  ALMA and Hubble observations
Antennae Galaxies comparison of ALMA and Hubble observations
тільки на англійській