eso1136uk — Фото-реліз

Помилуйтеся Туманністю "Смажене Яйце"

VLT показав рідкісне явище

28 вересня 2011 р.

За допомогою Дуже Великого Телескопа (VLT) ESO астрономи отримали зображення колосальної зірки, котра належить до класу жовтих гіпергігантів - одного із найрідкісніших класів зірок у Всесвіті. Нове зображення є найкращим із будь-коли одержаних образів зірок такого класу. Вперше воно показує величезну подвійну оболонку пилу, що оточує центральний гіпергігант. Зірка та її оболонки нагадують яєчний білок навколо жовтка, що й спонукало астрономів дати об'єкту прізвисько "Туманність Смажене Яйце".

Ця велетенська зірка, відома астрономам як IRAS 17163-3907 [1], має діаметр приблизно в тисячу разів більший, ніж наше Сонце. Знаходячись на відстані близько 13 000 світлових років від Землі, вона є найближчим жовтим гіпергігантом із числа знайдених на сьогодні. Нові спостереження показують, що зірка світиться в 500 000 разів яскравіше від Сонця [2].

"Цей об'єкт був відомий більш яскравим світінням в інфрачервоному діапазоні, але дивно, що ніхто раніше не ідентифікував її як жовтий гіпергігант", говорить Ерік Лагадек (Європейська Південна Обсерваторія), який очолював команду, що справила нові образи.

Для спостереження за зіркою та викриття її надовкільних оболонок використовували інфрачервону камеру VISIR на VLT. Попередні зображення цього об'єкта ясно показують матерію навколо нього та виявляють дві майже ідеально сферичні оболонки.

Зовнішня оболонка "Смаженого Яйця" має радіус, котрий в 10 000 разів перевищує відстань від Землі до Сонця. Коли б туманність була розміщена в центрі Сонячної системи, то Земля тоді б знаходилась глибоко всередині самої зірки, а планета Юпітер кружляла би безпосередньо над зоряною поверхнею. Набагато більша навколишня туманність тоді б поглинула всі великі та карликові планети і навіть деякі з комет, котрі далеко за орбітою Нептуна.

Жовтий гіпергігант перебуває в надзвичайно активній фазі своєї еволюції, проходять серію вибухових подій: із зірки викидається речовини на чотири маси Сонця всього за кілька сотень років [3]. Матерія, викинута під час цих сплесків, сформувала велику подвійну оболонку туманності, яка складається із суміші газу та пилу, багатого на силікати.

Ця активність також свідчить, що зірка може скоро померти вибуховою смертю - то буде один з наступних вибухів наднової в нашій Галактиці [4]. Наднові постачають необхідні хімічні речовини для навколишнього міжзоряного середовища, а наслідкові ударні хвилі можуть підштовхнути початок формування нових зірок.

VISIR - інструмент середнього ІЧ-діапазону, встановлений на Дуже Великому Телескопі (VLT) ESO, захопив цей чудовий образ туманності "Смажене Яйце" через три ІЧ-серединні фільтри, світло від яких тут пофарбоване в синій, зелений і червоний кольори [5].

Примітки

[1] Назва свідчить, що об'єкт вперше був помічений із супутника IRAS у 1983 році, як інфрачервоне джерело. Цифри вказують на місце зірки в небі, котре в центрі Чумацького Шляху, в сузір'ї Скорпіона.

[2] IRAS 17163-3907 є однією з 30 найбільш яскравих зірок в "інфрачервоному" небі. Вона спостерігалася IRAS на довжині хвилі 12 мкм, але була проігнорована, тому що є досить слабким об’єктом у видимому світлі.

[3] Загальна маса цієї зірки оцінюється приблизно в двадцять разів більшою від маси Сонця.

[4] Після згоряння всіх запасів водню, зірки із десятикратними сонячними масами, або більш масивні, стають червоними надгігантами. Цей етап закінчується, коли зірка спалює весь свій гелій. Після цього, деякі з цих масивних зірок проводять всього кілька мільйонів років в фазі жовтих гіпергігантів (відносно короткий період часу в житті зірки), перш ніж швидко розвиваються в інший незвичайний тип зірки, котрий називається "яскраві блакитні змінні". Ці гарячі яскраві зірки безперервно змінюють свою світимість та втрачають речовину через власний сильний зоряний вітер. Але це іще не кінець еволюційних пригод зірки, так як потім вона може стати нестійкою зіркою одного із різних типів, котрі відомі як зірки Вольфа-Райє (http://www.eso.org/public/images/wr124/), перед закінчення свого циклу існування у вигляді сильного вибуху наднової.

[5] Було використано три фільтри серединного ІЧ-діапазону, через які пройшло світло: 8590 nm (синій колір), 11 850 nm (зелений колір) та 12 810 nm (червоний колір).

Детальніше

Дане дослідження представлене у статті “A double detached shell around a post-Red Supergiant: IRAS 17163-3907, the Fried Egg nebula “ by E. Lagadec et al., котра буде опублікована в журналі Astronomy & Astrophysics.

Група дослідників у складі E. Lagadec (ESO, Garching, Germany), A.A. Zijlstra (Jodrell Bank Center For Astrophysics, Manchester, UK), R.D. Oudmaijer (University of Leeds, UK), T. Verhoelst (Instituut voor Sterrenkunde, Leuven, Belgium), N.L.J. Cox (Instituut voor Sterrenkunde), R. Szczerba (N. Copernicus Astronomical Center, Torun, Poland), D. Mékarnia (Observatoire de la Côte d’Azur, Nice, France) та H. van Winckel (Instituut voor Sterrenkunde).

ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Dr Eric Lagadec
Astronomer, ESO
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6932
Email: elagadec@eso.org

Richard Hook
Public Information Officer, ESO
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1136.

Про реліз

Реліз №:eso1136uk
Назва:Fried Egg Nebula, IRAS 17163-3907
Тип:Milky Way : Star : Type : Exotic
Milky Way : Nebula
Facility:Very Large Telescope
Instruments:VISIR
Science data:2011A&A...534L..10L

Зображення

The Fried Egg Nebula
The Fried Egg Nebula
тільки на англійській
The Fried Egg Nebula in the constellation of Scorpius
The Fried Egg Nebula in the constellation of Scorpius
тільки на англійській
Wide-field image of the sky around the Fried Egg nebula
Wide-field image of the sky around the Fried Egg nebula
тільки на англійській

Відео

Zooming in on The Fried Egg Nebula
Zooming in on The Fried Egg Nebula
тільки на англійській