eso1129uk — Фото-реліз

Спіраль в сузір’ї Лева

10 серпня 2011 р.

Нове зображення NGC 3521 від Дуже Великого Телескопа (VLT) ESO показує спіральну галактику, котра розташована на відстані близько 35 мільйонів світлових років від Землі в сузір'ї Лева. За розміром приблизно 50 000 світлових років, цей вражаючий об'єкт має яскраве компактне ядро, оточене спіральною структурою із купою подробиць.

Найхарактернішими рисами яскравої галактики NGC 3521 є її довгі спіральні рукави, усіяні областями зореутворення, котрі перемежовуються прожилками пилу. Рукави досить іррегулярні та уривчасті, що робить NGC 3521 типовим прикладом флокулянтної спіральної галактики. Такі галактики мають "пухнасті" спіральні рукави на відміну від розлогих рукавів величних спіралей, таких, як знаменита галактика "Вир" або М 51, яка відкрита Шарлем Мессьє.

NGC 3521 є яскравою і відносно близькою, в чому легко переконатися при допомозі невеликого телескопа, такого як ті, які використовував Мессьє при укладанні каталогу низки імлистих та кометоподобних об'єктів в 1700-х роках. Як не дивно, французький астроном здається пропустив, що це флокулянтна спіраль, хоча він виявив кілька інших галактик подібної яскравості в сузір'ї Лева.

Минув лише рік, відколи Мессьє опублікував остаточний варіант свого каталогу в 1784 році, коли іще один знаменитий астроном Вільям Гершель виявив NGC 3521 на ранній стадії більш детального обстеження північного неба. Завдяки своєму великому 47 см телескопу, Гершель побачив "яскравий центр, оточений туманністю", згідно з його записів спостережень.

У цьому новому зображенні від VLT, барвисті, але погано визначені спіральні рукави підмінюють "туманність" Гершеля. Старі зірки переважають у червонуватій області в центрі, а молоді гарячі блакитні зірки пронизують рукави далі від ядра.

Олег Малий, який брав участь у конкурсі Приховані Скарби ESO 2010 [1],, вибрав дані від інструменту FORS1, який на телескопі VLT обсерваторії Паранал ESO (Чилі). Вони й були використані для створення цього чудового образу. Експозиції прийнято через три різних фільтри, які пропускають синє світло (дало синій колір на зображенні), жовто-зелене світло (зелений колір) та ближнє інфрачервоне світло (червоного кольору), котрі й були об'єднані, щоб зробити цю картину. Час експозицій через кожен фільтр був по 300 секунд. Зображення NGC 3521 від Олега посіло високе місце у конкурсі, який залучив майже 100 робіт.

Примітки

[1] Конкурс “Приховані Скарби ESO 2010” дав астрономам-аматорам можливість пошуку астрономічних даних в великих архівах ESO в надії знайти добре приховані перлини Космосу, котрі учасники повинні були “відполірувати”. Щоб дізнатися більше про Приховані Скарби, відвідайте http://www.eso.org/public/outreach/hiddentreasures/

Детальніше

ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1129.

Про реліз

Реліз №:eso1129uk
Назва:NGC 3521
Тип:Local Universe : Galaxy : Type : Spiral
Facility:Very Large Telescope
Instruments:FORS1

Зображення

A spiral galaxy in Leo
A spiral galaxy in Leo
тільки на англійській
The spiral galaxy NGC 3521 in the constellation of Leo
The spiral galaxy NGC 3521 in the constellation of Leo
тільки на англійській
Wide-field view of the sky around NGC 3521
Wide-field view of the sky around NGC 3521
тільки на англійській

Також дивіться наші