eso1125uk — Фото-реліз

Космічна "надбульба"

20 липня 2011 р.

Дуже Великий Телескоп (VLT) ESO захопив це дивовижне зображення туманності навколо зоряного скупчення NGC 1929 в межах Великої Магелланової Хмари, котра є галактикою-супутником нашого Чумацького Шляху. Грандіозний зразок того, що астрономи називають надбульбою, головує в цих зоряних яслах. Вона витворена вітрами від яскравих молодих зірок та ударними хвилями від спалахів наднових.

Велика Магелланова Хмара є малою галактикою, сусідньою до Чумацького Шляху. Вона містить багато регіонів газопилових хмар, в котрих утворюються нові зірки. Один із таких регіонів, що оточує зоряне скупчення NGC 1929, показано крупним планом на цьому новому зображенні від Дуже Великого Телескопа (VLT) ESO. Ця туманність офіційно відома, як LHA 120-N 44, або ж коротко N 44. Молоді гарячі зірки в скупченні NGC 1929 випускають інтенсивне ультрафіолетове світло, котре й спричинює світіння газу. Даний світловий ефект, що має влучну назву "надбульба", є величезною оболонкою речовини у поперечнику приблизно 325 на 250 світлових років. Для порівняння, найближча до нашого Сонця зірка віддалена від нас на трохи більше, ніж чотири світлових роки.

Надбульба N 44 утворена через поєднання двох процесів. На початку, зоряні вітри - потоки заряджених частинок від дуже гарячих масивних зірок у центральній частині скупчення, очистили центральний регіон. Потім масивні зірки зі скупчення вибухнули, як наднові, тим самим утворивши ударні хвилі, котрі надалі розштовхали газ, утворивши з нього сяючу бульбу.

Хоча надбульба утворена руйнівними силами, нові зірки формуються навколо її, там де газ стиснутий. Схоже на повторне використання матеріалу в космічних масштабах, це наступне покоління зірок вдихне нове життя в NGC 1929.

Дане зображення було створене зі спостережних даних від ESO, знайдених в наукових архівах Ману Мехіасом із Аргентини [1], котрий приймав участь у конкурсі астрономічної фотографії Приховані Скарби ESO 2010 [2]. Конкурс був організований ESO в жовтні-листопаді 2010 для всіх, кому подобається робити красиві зображення об`єктів нічного неба із використанням астрономічних даних, одержаних на професійних телескопах.

Примітки

[1] Ману знайшов в архівах ESO та визначив набори даних, котрі використав для складання зображення NGC 1929, котре посіло сьоме місце у конкурсі із майже 100 робіт. Його оригінальні роботи можна побачити тут.

[2] Конкурс “Приховані Скарби ESO 2010” дав астрономам-аматорам можливість пошуку астрономічних даних в великих архівах ESO в надії знайти добре приховані перлини Космосу, котрі учасники повинні були “відполірувати”. Щоб дізнатися більше про Приховні Скарби, відвідайте http://www.eso.org/public/events/hiddentreasures/.

Детальніше

ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Douglas Pierce-Price
ESO, Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6759
Email: dpiercep@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1125.

Про реліз

Реліз №:eso1125uk
Назва:LHA 120-N 44
Тип:Milky Way : Star : Grouping : Cluster
Milky Way : Nebula
Facility:Very Large Telescope
Instruments:FORS1

Зображення

Superbubble LHA 120-N 44 in the Large Magellanic Cloud
Superbubble LHA 120-N 44 in the Large Magellanic Cloud
тільки на англійській
Superbubble in the constellation of Dorado
Superbubble in the constellation of Dorado
тільки на англійській
Wide-field view of the sky around NGC 1929
Wide-field view of the sky around NGC 1929
тільки на англійській

Відео

Zooming in on a superbubble in the Large Magellanic Cloud
Zooming in on a superbubble in the Large Magellanic Cloud
тільки на англійській