eso1109uk — Фото-реліз

Картина народження зірок

Новонароджені зірки сіють хаос у своїх яслах

16 березня 2011 р.

Нове зображення від Дуже Великого Телескопа ESO дає крупним планом картину сильного впливу новонароджених зірок на газ та пил, з яких вони утворилися. Хоча самих зірок не видно, матерія, котру вони викидають, зіштовхується з навколишніми газовими і пиловими хмарами, що створює сюрреалістичний пейзаж із палаючих дуг, крапель та смуг.

Область зореутворення NGC 6729 є частиною одних із найближчих до Землі зоряних ясел, а отже однією з найбільш вивчених. Це нове зображення від Дуже Великого Телескопа ESO дає крупним планом вигляд частини цієї дивної і захоплюючої області (зображення із широким полем зору доступне тут: eso1027). Дані були відібрані з архіву ESO Сергієм Степаненком в рамках конкурсу Приховані Скарби [1]. Зображення NGC 6729 від Сергія посіло третє місце в конкурсі.

Зірки формуються глибоко всередині молекулярних хмар і на найранніших етапах свого розвитку не можуть розглядатися в оптичні телескопи через їх затемнення пилом. На цьому зображенні є дуже молоді зірки у верхньому лівому кутку картини. Хоча вони не можуть бути безпосередньо видні, хаос, котрий вони сіють в своєму оточенні, переважає в зображенні. Високої швидкості струмені матерії, які рухаються від молодих зірок на швидкостях вищих, ніж один мільйон кілометрів на годину, сильно зіштовхуються із навколишнім газом, що призводить до виникнення ударних хвиль. Ці сутички є причиною світіння газу та утворення дивних сяючих кольорових дуг і крапель, відомих, як об'єкти Хербіга-Аро [2].

На цьому зображенні об’єкти Хербіга-Аро утворюють дві лінії розмітки імовірних напрямів викинутої матерії. Один простирається від лівого верхнього краю до низу середини, де закінчується в яскравій округлій групі сяючих крапель та дуг в низу центра. Другий починається біля лівого верхнього краю зображення та поширюється в напрямку середини правої частини. Своєрідне шаблеподібне яскраве утворення у лівому верхньому куті, ймовірно, головним чином за рахунок відбитого від пилу зоряного світла, а не від об'єкта Хербіга-Аро.

Ця покращене кольорове зображення [3] було створене з декількох фотографій із використанням приладу FORS1 Дуже Великого Телескопа ESO. Зображення були прийняті через два різних фільтри, які відокремлюють світло, що виходить від сяючого водню (за кольором, як помаранча) і світної іонізованої сірки (синій колір). Різні кольори в різних частинах цієї області інтенсивного зореутворення відображають різні умови. Наприклад, де іонізована сірка яскраво світиться (синє утворення), там швидкості зіштовхування матерії є відносно низькими. Все це допомагає астрономам розгадати, що відбувається на цій ефектній сцені.

Примітки

[1] Конкурс “Приховані Скарби ESO 2010” дав астрономам-аматорам можливість пошуку астрономічних даних в великих архівах ESO в надії знайти добре приховані перлини Космосу, котрі учасники повинні були “відполірувати”. Учасники представили майже 100 робіт. Десять учасників були нагороджені. Деякі призи є надзвичайно привабливі, у тому числі всі витрати на оплачувану поїздку для абсолютного переможця до найпередовішого в світі Дуже Великого Телескопа ESO, котрий знаходиться на горі Паранал в Чилі. Десять переможців представили загалом 20 зображень, які були віднесені до кращих із числа 100 представлених на конкурс.

[2] Астрономи Джордж Хербіг і Гільєрмо Аро не були першими, хто побачив один з об'єктів, які зараз несуть їх імена, але були першими, хто детально дослідив спектри цих дивних об'єктів. Вони дослідили, що ці об’єкти були не просто скупченнями газу та пилу, котрі відбивають світло або ж світяться під впливом ультрафіолетового випромінювання від молодих зірок. Це був новий тип об'єктів, пов'язаних із викинутою матерією в зонах зореутворення.

[3] В даній туманності іонізована сірка, як і атоми водню, випромінює червоне світло. Щоб відрізнити їх у цьому зображенні, випромінювання сірки подали у блакитному кольорі.

Детальніше

ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 42-метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1109.

Про реліз

Реліз №:eso1109uk
Назва:NGC 6729
Тип:Milky Way : Nebula : Type : Star Formation
Facility:Very Large Telescope
Instruments:FORS1

Зображення

Close-up of the drama of star formation
Close-up of the drama of star formation
тільки на англійській
Star formation in the constellation of Corona Australis
Star formation in the constellation of Corona Australis
тільки на англійській
Close-up of the drama of star formation (annotated)
Close-up of the drama of star formation (annotated)
тільки на англійській

Відео

Zooming in on a stellar nursery in Corona Australis
Zooming in on a stellar nursery in Corona Australis
тільки на англійській