eso1105uk — Фото-реліз

Відображення досконалості

16 лютого 2011 р.

Туманність Месьє 78 відіграє головну роль у цій картині, одержаній при допомозі Камери Широкого Поля (WFI) 2.2 м телескопа MPG/ESO обсерваторії Ла Сілла в Чилі, в той час, коли зірки висвітлюють тло. Яскраве світло зірок, відбите від частинок пилу туманності, освітлює її розсіяним блакитним світлом. Ігор Чекалін став абсолютним переможцем конкурсу з астрофотографії Приховані Скарби ESO 2010 із його зображенням цього приголомшливого об'єкта.

Месьє 78 є чудовим зразком відбивної туманності. Ультрафіолетове випромінювання зірок, які освітлюють туманність, не є досить інтенсивним для іонізації газу, щоб зробити його світним: частки пилу просто відображають зоряне світло, яке падає на них. Незважаючи на це, Месьє 78 легко спостерігати в невеликий телескоп, тому що вона є однією з найбільш яскравих відбивних туманностей на небі. Вона знаходиться на відстані 1350 світлових років від Землі в сузір'ї Оріона і може бути знайдена на північний схід від східної зірки Пояса Оріона.

Цей новий образ Месьє 78 оснований на даних з 2,2 м телескопа MPG/ESO обсерваторії Ла Сілла, вибраних Ігором Чекаліним, що дало йому перемогу в конкурсі Приховані Скарби [1].
Блакитний відтінок, котрий в туманності на цій картині, дає точне уявлення про її переважний колір. Блакитні тони зазвичай явлені у відбивних туманностях через те, що зоряне світло розсіюється на присутніх крихітних частинках пилу: коротша довжина хвилі синього світла розсіюється сильніше, ніж більша довжина хвилі червоного світла.

Це зображення містить багато інших вражаючих особливостей, крім світіння туманності. Щільна смуга поглинаючого світло пилу простягається через зображення від верхнього лівого кута до правого нижнього, загороджуючи світло від далеких зірок. У правому нижньому кутку, видно багато цікавих рожевих структур, створених струменями матерії, котра викидається з зірок, які нещодавно сформувалися і до тепер занурені в глибину пилових хмар.

Дві яскравих зірки, HD 38563A і HD 38563B, є основними “джерелами живлення” Месьє 78. Однак, туманність є домом для багатьох інших зірок, в тому числі для групи з приблизно 45 молодих, віком менше 10 мільйонів років, зірок із низькою масою, в яких ядра все ще занадто холодні для початку злиття водню. Вони відомі, як зірки типу Т Тельця. Вивчення цього типу дуже важливе для розуміння ранньої стадії формування зірок і утворення планетних систем.

Дивовижно, але цей комплекс туманності істотно змінився за останні десять років. У лютому 2004 року досвідчений аматор Джей Макніл спостерігав цю область в 75 мм телескоп і був здивований, побачивши нову яскраву туманність: виразне віялоподібне утворення поблизу нижньої частини цієї картини, де нічого не було видно на найранніших зображеннях. Цей об'єкт, в даний час відомий, як туманність Макніла, проявляється високо мінливою відбивною туманністю навколо молодої зірки.

Дане кольорове зображення було створене з багатьох монохромних експозицій, прийнятих через синій, жовто-зелений і червоний фільтри та доповнене експозиціями через H-альфа фільтр, який пропускає світло від сяючого водню. Загальний час експозицій був на кожен фільтр: 9, 9, 17,5 та 15,5 хвилин.

Примітки

[1] Ігор Чекалін з Росії виявив в архіві ESO відкриті необроблені дані для цього образу Messier 78, котрий виставив на конкурс Приховані Скарби (eso1102). Він обробив ці дані з великою майстерністю, cта отримав перший приз конкурсу за остаточне зображення (Flickr link). Опісля, група власних експертів ESO із обробки зображень, незалежно обробила ці вихідні дані, щоб одержати зображення, показане тут, в повному дозволі.

Детальніше

ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 42-метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1105.

Про реліз

Реліз №:eso1105uk
Назва:M 78, Messier 78
Тип:Milky Way : Nebula : Appearance : Reflection
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope
Instruments:WFI

Зображення

Messier 78: a reflection nebula in Orion
Messier 78: a reflection nebula in Orion
тільки на англійській
Messier 78: відбивна туманність в Оріоні
Messier 78: відбивна туманність в Оріоні
Highlights of Messier 78: a reflection nebula in Orion
Highlights of Messier 78: a reflection nebula in Orion
тільки на англійській
McNeil's Nebula in Messier 78
McNeil's Nebula in Messier 78
тільки на англійській

Відео

Zooming in on Messier 78
Zooming in on Messier 78
тільки на англійській
Panning across the reflection nebula Messier 78
Panning across the reflection nebula Messier 78
тільки на англійській
Messier 78 (3D animation)
Messier 78 (3D animation)
тільки на англійській