eso1104uk — Фото-реліз

Довершена бездоганно дискова галактика

02 лютого 2011 р.

Зображення цієї яскравої галактики NGC 3621, одержане при допомозі Камери Широкого Поля (WFI) 2,2 м телескопа обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі, являє чудовий приклад класичної спіральної галактики. Але вона насправді досить незвичайна: не має центральної опуклості і тому може бути описана, як чисто дискова галактика.

NGC 3621 є спіральною галактикою на відстані близько 22 мільйонів світлових років від Землі, в сузір'ї Гідри. Вона порівняно яскрава і добре видима в телескопи середніх розмірів. Ця фотографія була зроблена з використанням Камери Широкого Поля (WFI) 2,2 м телескопа MPG/ESO в обсерваторії ESO Ла Сілла (Чилі). Дані були відібрані з архіву ESO Джо Депаскуале в рамках конкурсу Приховані Скарби [1]. Зображення NGC 3621 від Джо посіло п'яте місце в конкурсі.

Ця галактика має плоску форму млинця, що вказує на те, що вона ще безпосередньо не зіткнулися з іншою галактикою. Подібні зіткнення галактик призводять до порушення їх тонкого зоряного диска, створюючи невелику опуклість в центрі. Більшість астрономів вважають, що галактики зростають у результаті злиття з іншими галактиками, в процесі, званому ієрархічним формування галактик. З часом це призводить жо утворення великих опуклостей в центрах галактичних спіралей. Останні дослідження показують, що спіральні галактики без центральної опуклості, або ж чисто дискові, такі як NGC 3621, є досить поширеними.

Ця галактика становить інтерес для астрономів з-за своєї відносної близькості, яка дозволяє їм вивчати широкий спектр астрономічних об'єктів в ній, у тому числі зоряні ясла, хмари пилу і пульсуючі зірки, звані цефеїдами, котрі астрономи використовують, як покажчики відстаней у Всесвіті [2] .

В кінці 1990, NGC 3621 була однією з 18 галактик, обраних для Ключового Проекту Космічного Телескопа Хаббла*: спостереження змінних цефеїд змінних та вимірювання швидкості розширення Всесвіту з більшою точністю, ніж це було можливо раніше. В рамках цього успішного проекту, 69 змінних цефеїд поодинці спостерігалися в цій галактиці.

Кілька монохромних зображень, зроблені через чотири різно колірні фільтри були об'єднані, щоб одержати цю картину. Зображення, зроблені через синій фільтр були тоновані в синій колір в остаточному зображенні, зображення через жовто-зелений фільтр відображаються у вигляді зелених кольорів, а зображення через червоний фільтр дають темно-оранжеві відтінки. Крім того зображення, зроблені через фільтр, котрий виділяє світіння водню, дали червоний колір. Загальний час експозицій на кожен фільтр: 30, 40, 40 і 40 хвилин відповідно.

Примітки

[1] Конкурс “Приховані Скарби ESO 2010” дав астрономам-аматорам можливість пошуку астрономічних даних в великих архівах ESO в надії знайти добре приховані перлини Космосу, котрі учасники повинні були “відполірувати”. Учасники представили майже 100 робіт. Десять учасників були нагороджені. Деякі призи є надзвичайно привабливі, у тому числі всі витрати на оплачувану поїздку для абсолютного переможця до найпередовішого в світі Дуже Великого Телескопа ESO, котрий знаходиться на горі Паранал в Чилі. Десять переможців представили загалом 20 зображень, які були віднесені до кращих із числа 100 представлених на конкурс.

[2] Змінні типу цефеїд є дуже світними зірками: до 30 000 разів яскравіші, ніж наше Сонце. Їх яскравість змінюється на регулярній основі протягом декількох днів, тижнів або місяців. Період цих змін світності пов'язаний з істинною яскравістю зірки, відомої, як абсолютна зоряна величина. Знаючи абсолютну зоряну величину зірки та вимірявши, наскільки яскраво зірка спалахує, астрономи можуть легко обчислити відстань від неї до Землі. Змінні типу цефеїд мають життєво важливе значення для встановлення масштабів Всесвіту.

Детальніше

ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 42-метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Press Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1104.

Про реліз

Реліз №:eso1104uk
Назва:NGC 3621
Тип:Local Universe : Galaxy : Type : Spiral
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope
Instruments:WFI

Зображення

Wide Field Imager view of the spiral galaxy NGC 3621
Wide Field Imager view of the spiral galaxy NGC 3621
тільки на англійській
NGC 3621 in the constellation of Hydra
NGC 3621 in the constellation of Hydra
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the spiral galaxy NGC 3621
Zooming in on the spiral galaxy NGC 3621
тільки на англійській
Panning across the spiral galaxy NGC 3621
Panning across the spiral galaxy NGC 3621
тільки на англійській