Три дуже різних телескопи на Ла Сілла

Construction of the ESO 3.6-metre telescope
La Silla
Перетягніть зелений маркер, щоб подивитися зображення

У цьому році ESO виповнюється п'ятдесять, і щоб відзначити цей важливий ювілей, ми показуємо вам моменти її історії. Раз на місяць протягом 2012 року, спеціальний випуск Зображення Тижня "Тоді і Зараз" показує, як все змінилося за останні десятиліття на містях обсерваторій Ла Сілла та Паранал, в офісах ESO, котрі в Сантьяго-де-Чилі, в штаб-квартирі в Гархінзі біля Мюнхена в Німеччині.

Ці дві фотографії були зроблені на вершині Ла Сілла - на горі висотою 2400 метрів, що на краю чилійської пустелі Атакама. Ла Сілла стала притулком для найпершої обсерваторії ESO. Історична фотографія, зроблена в 1975 році, показує деякі із вантажівок та іншого обладнання, що використовувалось для будівництва куполу 3.6 м телескопа ESO, яке проходило за спиною фотографа. Із лівого боку ми бачимо водяні резервуари для місцевих потреб.

На сучасній фотографії ми бачимо три нових телескопи, котрі на вигляд дуже відрізняються один від одного. Праворуч від водяних резервуарів знаходиться Телескоп Нової Технології ESO (NTT), на котрому провели перші спостереження 23 березня 1989 року. Цей 3.58 м телескоп був першим у світі телескопом із комп'ютерним управлінням головним дзеркалом, яке може змінювати свою форму під час спостереження для оптимізації якості зображення. Восьмикутний корпус башти NTT - це іще один технологічний прорив. Башта вентилюється при допомозі системи клапанів, що робить перетікання повітряного потоку повз дзеркало плавним, знижує турбулентність та призводить до більш чітких зображень.

Праворуч від NTT знаходиться швейцарський 1.2 м телескоп ім. Леонарда Ейлера, який має більш традиційну куполоподібну башту. Його використовує Женевська Університетська Обсерваторія (Женева, Швейцарія). Перше світло від зірок телескоп побачив 12 квітня 1998 року. Він використовується для пошуку екзопланет в південній частині неба: першим відкриттям із його допомогою були планети на орбіті навколо зорі Gliese 86 (див. eso9855). Із телескопом також спостерігають за змінними зорями, гамма-спалахами та активними ядрами галактик.

Праворуч на передньому плані будівля, котру прозвали "саркофаг". Це домівка TAROT (Télescope à Action Rapide pour les Objets Transitoires, or Rapid Action Telescope for Transient Objects) - телескопа швидкого реагування для спостережень нестаціонарних об'єктів, котрий дуже швидко реагує на попередження про гамма-спалахи від супутників, щоб точно визначити положення цих унікальних щвидкоплинних явищ. Цей відносно малий 25 см телескоп-робот почав працювати в обсерваторії 15 вересня 2006 р. Спостереження таких космічних вибухів дозволяють астрономам вивчати утворення чорних дір та еволюцію зірок із раннього Всесвіту. TAROT управляється консорціумом на чолі з Michel Boër із Обсерваторії Верхнього Провансу у Франції.

NTT управляється ESO, а телескопи ім. Леонарда Ейлера і TAROT належать до національних проектів, розташованих на Ла Сілла. Навіть сьогодні, через 40 років після її відкриття, обсерваторія Ла Сілла залишається на передньому краї астрономії.

Посилання

Припис

ESO

Про Порівняння Зображень

ID:potw1219a
Дата релізу [date]:07 травня 2012 р. 10:00

Зображення

Будівництво 3.6 м телескопа ESO
Будівництво 3.6 м телескопа ESO
Ла Сілла (сучасне зображення)
Ла Сілла (сучасне зображення)