Evrenin her yerinden yeryüzündeki tüm çocuklara haberlerimiz var

Çiftlikteki Kurt

19 Kasım 2018

Evrendeki en sıcak, ve bazen en büyük, yıldızların adı Wolf-Rayet yıldızları (Vulf Ray-e). Peri masallarındaki Büyük Kötü Kurt (Big Bad Wolf) gibi, bu yıldızlar burunlarından soluyarak kuvvetli sıcak rüzgarlar püskürürler.

İki Wolf-Rayet yıldızı bir araya gelince, birleşen rüzgarları kuvvetli süperfırtınalar yaratacak kadar güçlü olur. Bunlar Dünya'da görülen herhangi bir şeyden binlerce kat daha kuvvetlidir, ve devasa toz bulutlarının da oluşmasına sebep olurlar.

Uzayda toz bulutları sıkça bulunur, fakat yukarıdaki fotoğraftakinin dönen fırıldak şekli daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor. Birbiri etrafında dönen iki tane Wolf-Rayet yıldızı tarafından oluşturuldu.

Birbiri etrafında dans ederken yıldızlardan biri diğerinden çok daha hızlı hareket ediyor. Hatta o kadar hızlı hareket ediyor ki neredeyse parçalara ayrılacak! Bu ilginç çünkü Wolf-Rayet yıldızları yaşamlarının son kısımlarındalar, yani şiddetli süpernovalar olarak patlamaya yakınlar.

Eğer bir yıldız patlamadan önce yeteri kadar hızlı dönüyorsa, alevli ölümü Evrendeki en çok enerjiye sahip patlama olur: Gama Işını Patlaması.

Gama Işını Patlamaları Evrendeki herhangi bir şeyden daha güçlü parlayan enerji patlamalarıdır. Eğer biri Dünya'nın yakınında gerçekleşecek olsaydı, enerji gezegenimizi anında pişirirdi.

Neyse ki şu ana kadar gördüğümüz tüm Gamma Işını Patlamaları uzak galaksilerdeydi, fakat Dünya'dan görünebilecek kadar parlaklardı. Fakat bu hızlıca dönen Wolf-Rayet yıldızının galaksimizdeki ilk Gama Işını Patlamasını oluşturma şansı var!

İlginç Gerçek

Wolf-Rayet yıldızlarının dönen bulutları arasında rüzgarlar saatte 12 milyon kilometre hızla esiyor. Bu Dünya'da görülen en şiddetli kasırgadan 40,000 kat daha hızlı!

Bu eso1838 numaralı ESO Basın Bülteninin çocuklar için hazırlanmış halidir..