eso1834tr — Görüntülü Bülten

Güney Gökküresinin Korsanı

24 Ekim 2018

ESO’nun Çok Büyük Teleskopu üzerindeki FORS2 aygıtı ile aktif yıldız oluşum bölgesi NGC 2467 gözlendi — bazen bu bölgeye Kurukafa Bulutsu da deniliyor. ESO’nun Kozmik Mücevherler Programı kapsamında bilimsel veri toplamak için gözlem koşullarının uygun olmadığı nadir zamanlarda bu tür görüntüler elde edilmektedir. Teleskopların atıl durumda bekletilmesi yerine ESO’nun Kozmik Mücevherler Programı sayesinde görsel olarak ilgi çeken güney gökküresi görüntüleri yakalanmaktadır.

Aktif yıldız oluşum bölgesi NGC 24672’nin bu göz alıcı görüntüsü bazen Kurukafa Bulutsusu olarak adlandırılmakta ve güzel olduğu kadar tehditkâr görünmektedir. Görüntüde yer alan toz, gaz ve parlak genç yıldızların birbirlerine kütleçekimsel olarak bağlanmış olup, meydana getirdikleri sırıtan kafatası görüntüsü ESO’nun Çok Büyük Teleskopu (VLT) üzerindeki FORS aygıtı ile yakalanmıştır. 

Kurukafa takma adının nerden geldiğini görmek oldukça kolay. Bu genç ve parlak oluşum açıkça uğursuz içi boş bir yüzü andırıyor, ki burada sadece açık olan ağrı görünür durumda. NGC 2467 Pupa takımyıldızında pusuda beklemektedir, ki bu da pek de romantik olamayacak şekilde Kıç Güvertesi olarak tercüme edilmektedir.

Yıldız kümelelerinin bulutsu yapıları çoğu yeni yıldızın doğum yeridir ve bu bölgelerde yıldız oluşumunda hammadde olarak hidrojen gazı kullanılmaktadır. Aslında burada tekil bir bulutsu ve onun farklı hızlarda hareket eden yıldız kümeleri yoktur. Dünya’dan olan görüş doğrultusunda rastlantısal bir hizalanma ile buradaki yıldızlar ve gaz bir insan yüzünü oluşturmaktadır. Bu parlak görüntü gökbilimcilere yeni bir şey anlatmayabilir, ancak bizlere, insan gözüyle görülemeyen güney gökküresinde çalkalanan parlak harikaları seyretme fırsatı veriyor.

Pupa denizcilik terimine sahip olan güney gökküresinde seyreden üç takımyıldızından biri olup, adını efsanevi gemi İason ve Argonotlar’dan alan, tek ve çok büyük Argo Navis takımyıldızının parçasıdır. Ancak artık kullanılmayan bu takımtıldız üçe bölünmüştür: Karina, Yelken ve Pupa. Çaldığı altın hırka ile meşhur olan İason sayesinde NGC 2467 sadece dev bir göksel geminin içinde değil aynı zamanda hırsızların da arasındadır  — bu korsanvari bulutsu için oldukça uygun bir bölge.

Bu görüntü ESO’nun Kozmik Mücevherler programı kapsamında ESO teleskopları kullanılarak gökbilim görüntülerinin eğitim ve hakla ilişkiler amaçlı kullanımı için geliştirilen girişimle elde edilmiştir. Program çoğunlukla gökyüzü koşullarının bilimsel gözlemler için uygun olmadığı zamanları, görsel olarak ilginç, merak uyandırıcı ve ilgi çekici nesnelerin fotoğraflarını çekmek için kullanıyor. Toplanan tüm veriler ayrıca ESO'nun bilim arşiviyle profesyonel gökbilimciler için de gelecekteki bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere erişime açık hale getirilmektedir.

Daha fazla bilgi

Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetler-arası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 16 Üye Ülke: Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Portekiz, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere ile ev sahibi Şili ve stratejik ortak Avustralya tarafından desteklenmektedir. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO var olan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın ana ortağıdır. ESO şu anda Paranal civarındaki Cerro Armazones’te 39-metre çaplı "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmektedir.

ESO Basın Bültenlerinin çevirileri ESO Bilim Toplum Ağı’nda (ESON) bulunan ESO üyesi ve diğer ülkelerdeki bilim toplum uzmanları ve bilim iletişimcileri tarafından gerçekleştirilmektedir. ESON Türkiye çeviri ekibinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara) ve Çağ Üniversitesi – Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi’nden (Mersin) uzman kişiler yer almaktadır.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi - Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 (1315)
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Calum Turner
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6670
E-posta: pio@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1834.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1834tr
Adı:NGC 2467
Tür:Local Universe : Nebula : Appearance : Emission : H II Region
Facility:Very Large Telescope
Instruments:FORS2

Görüntüler

The Pirate of the Southern Skies
The Pirate of the Southern Skies
sadece İngilizce
Digitized Sky Survey image around NGC 2467
Digitized Sky Survey image around NGC 2467
sadece İngilizce
NGC 2467 in the constellation of Puppis
NGC 2467 in the constellation of Puppis
sadece İngilizce

Videolar

ESOcast 180 Light: The Pirate of the Southern Skies (4K UHD)
ESOcast 180 Light: The Pirate of the Southern Skies (4K UHD)
sadece İngilizce
Zooming in on NGC 2467
Zooming in on NGC 2467
sadece İngilizce
Panning across NGC 2467
Panning across NGC 2467
sadece İngilizce

Ayrıca görüntüleyin...