eso1349tr — Kurumsal Bülten

ESO İçin Yeni Bir Gezegenevi ve Ziyaretçi Merkezi

03 Aralık 2013

Almanya’nın başkenti Münih yakınlarındaki Garching kentinde Genel Merkezi bulunan ESO’ya bir gezegenevi ve ziyaretçi merkezi hediye edildi. Bu merkezi gökbilimin halka ulaştırılması için görkemli bir vitrin olacak. Hibe işlemi Klaus Tschira Vakfı tarafından tüm inşa masrafları karşılanarak gerçekleştirildi.

ESO, Klaus Tschira Vakfı tarafından önerilen yeni bir gezegenevi ve ziyaretçi merkezi inşa etme teklifini, Almanya’nın başkenti Münih yakınlarında bulunan Garching’teki ESO Genel Merkezi’ne kurulmak üzere kabul etti. Tamamen ESO tarafından işletilecek olan yeni merkez insanlığa ilham veren gökyüzünün seyredilmesi, insanların gökbilimin ne kadar önemli bir bilim olduğu ve bunun günlük yaşantımıza faydalarını görebilmeleri için tasarlandı.

Klaus Tschira Vakfı fizikçi Klaus Tschira tarafından 1995 yılında kurulan kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Amacı matematiğin yanısıra doğa ve bilgisayar bilimlerindeki projeleri desteklemek ve özel olarak bu alanlardaki eğitim ve halkla ilişkiler faaliyetlerini öne çıkarmak ve bu alanlara dikkat çekmektir.

Bu yeni tesis ziyaretçilere genel olarak gökbilim alanında göz alıcı bir vitrin görüntüsü sergileyecek ve ESO’nun bilimsel üretimlerini, araştırma projelerini ve teknolojik atılımlarını öne çıkaracak. Tüm içerikler hem Almanca hem de İngilizce olarak sunulacak.

Yeni binanın benzersiz tasarımı sonunda birleşerek bir süpernova patlamasına yol açacak, yoldaşlardan birinden diğerine kütle aktarımı yapan bir çift yıldız sistemine benzetildi. Bu aynı zamanda tesisin ismine de yansıtıldı: Süpernova ESO.Bu hayret verici, gösterişli binanın tasarımı Klaus Tschira tarafından düşünüldü ve Darmstadt merkezli mimarlık firması Bernhardt + Partner’in yardımıyla gerçekleştirildi.

Yeni merkez 2008 yılında Max Planck Bilimi Geliştirme Topluluğu ve Klaus Tschira Vakfı tarafından Almanya, Heidelberg’de kurulan gökbilim eğitimi ve halkla ilişkiler merkezi Gökbilim Evi’ne (Haus der Astronomie) bir kız kardeş olacak.

Süpernova ESO son teknolojiyle donatılan tam-küresel gezegenevi ve 2000 metre kareden daha geniş bir alana sahip fonksiyonel sergi alanıyla unutulmayacak bir deneyim sunmayı hedefliyor. Binada bulunan diğer kapalı alanlarda ise değişik konularda bilimsel toplantılar ve konferanslar düzenlenebiliyor. Ek olarak gönüllü ESO gökbilimcileri ve mühendislerinin çalıştıracağı halka açık bir gözlemevinin de inşa edilmesi planlanıyor.

Gökbilim heyecan ve ilham verici bir bilim dalı ve ben gökbilim heyecanını dünya ile paylaşmaya olan katkım için çok mutluyum” diyor vakfın yöneticisi Klaus Tschira.

Merkezin bir yıldız gibi parlamasını ve tüm dünyada gökbilim için çoşku ve tutku uyandırmasını ümit ediyoruz” diyor ESO Genel Müdürü Tim de Zeeuw.

Merkezin, projenin çevresel, ekonomik, sosyo-kültürel ve fonksiyonel yönlerinin yanısıra, teknoloji, süreç ve yerleşke kullanımının da sürdürülebilirlik hedeflerini karşılaması planlanıyor.

ESO’nun Genel Merkezi, Münih’in 15 km kuzeyindeki Garching araştırma merkezinde bulunuyor. Burası 6000 çalışan ve 13 000 öğrenciye hizmet veren Almanya’nın en büyük araştırma ve eğitim merkezlerinden biri konumunda. Yerleşkede ayrıca Münih Teknik Üniversitesi, birçok Max Planck Topluluğu enstitüsü, Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi, Bavyera Bilimler Akademisi ve çok sayıda ünlü enstitü ve şirket yer almaktadır. 

Proje ESO ve Heidelberg Teorik Araştırmalar Merkezi (HITS) — Klaus Tschira Vakfı’na ait araştırma enstitüsü arasındaki işbirliğince ortaya çıkarılan bir fikre dayanıyor. İnşa çalışmalarının 2014 yılında başlaması planlanıyor. 

Daha fazla bilgi

Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetlerarası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 15 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO varolan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın Avrupalı ortağıdır. ESO şu anda "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak 39-metre ayna çaplı Avrupa Aşırı Büyük optik/yakın kırmızı ötesi Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmeyi planlıyor.

ESO Basın Bültenlerinin çevirileri ESO Bilim Toplum Ağı’nda (ESON) bulunan ESO üyesi ve diğer ülkelerdeki bilim toplum uzmanları ve bilim iletişimcileri tarafından gerçekleştirilmektedir. ESON Türkiye çeviri ekibinde Ankara Üniversitesi (Ankara), Çağ Üniversitesi (Mersin), Başkent Üniversitesi (Ankara), İstanbul Üniversitesi (İstanbul), İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi (İzmir) ve Max Planck Yer-Ötesi Fiziği Enstitüsü’nden (Almanya) uzman kişiler yer almaktadır.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 (1250)
Cep: +90 538 614 29 38
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Richard Hook
ESO, Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cep: +49 151 1537 3591
E-posta: rhook@eso.org

Renate Ries
Klaus Tschira Stiftung, Media and Communication
Heidelberg, Germany
Tel: +49 6221 533 102
E-posta: renate.ries@klaus-tschira-stiftung.de

Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6761
Cep: +49 173 3872 621
E-posta: lars@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1349.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1349tr
Adı:ESO Supernova Planetarium & Visitor Centre
Tür:Unspecified : Technology
Facility:Other

Görüntüler

The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
sadece İngilizce
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
sadece İngilizce
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
sadece İngilizce
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
sadece İngilizce
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
sadece İngilizce