eso1346tr — Kurumsal Bülten

ESO Şili İşbirliğinin 50. Yılı Kutlanıyor

06 Kasım 2013

Bugün ESO ile Şili arasında 50 yıl önce başlayan oldukça verimli işbirliğinin yıldönümü. Bu işbirliği sayesinde hem Avrupalı hem de Şilili gökbilimciler bilim, teknoloji ve kültürlerinin sınırlarını geleceğe doğru genişletmiş oldular.

6 Kasım 1963 günü, Avrupa Güney Gözlemevi ve Şili Hükümeti arasında imzalanan ilk anlaşma ile ESO teleskoplarının Şili’nin olağanüstü temiz gökyüzüne sahip yerleşkelerine kurulması sağlandı.

Şili ile olan işbirliğinin uzun süreli ve sağlam olduğu kanıtlandı. ESO, Şili ile Avrupa arasında bilimsel ve kültürel bir köprü yerine geçti; geleceğin kapılarını açarak ESO üyesi Şili için genel olarak bilim ve teknolojide büyük faydalar sağladı.” diyor ESO Genel Müdürü Tim de Zeeuw.

1-metre ayna çaplı ilk ESO teleskopu 1996 yılında kuruldu, ve ESO’nun ilk gözlemevi La Silla Gözlemevi’nin açılışı 25 Mart 1969 tarihinde Şili Başbakanı tarafından gerçekleştirildi. Zamanla, birçok küçük teleskopla birlikte 3.6-metrelik Yeni Teknoloji Teleskopu (NTT) bu mükemmel yerleşkede inşa edildi.  Bu teknolojik gelişmeler ESO’nun Şili’deki geleceğinin, Paranal Gözlemevi’nin de işaretleriydi.

Çok Büyük Teleskop’a da ev sahipliği yapan, dünyanın en gelişmiş optik/kırmızı ötesi gözlemevi olmasının yanısıra, dünyanın en önemli gökbilimsel gelişmelerinin gerçekleştirildiği Paranal Gözlemevi’nin açılışı 5 Mart 1999 günü yapılmıştır. Burası ayrıca dünyanın en güçlü iki tarama teleskopu VISTA ve VST’ye de yerleşke görevi görmektedir.

Son zamanlarda, Kuzey Amerika ve Doğu Asya’dan ortaklarla, Şili işbirliğinde, ESO, dünyanın en büyük gökbilim projesi olan Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi’ni (ALMA) inşa etmiştir. Chajnantor Platosu’nda bulunan ALMA 66 milimetre/milimetre-altı dalgaboylarında çalışan antenden oluşmaktadır ve tesisin açılışı 13 Mart 2013 günü Şili Başkanı Sebastián Piñera tarafından gerçekleştirilmiştir.

ESO Şili ve Avrupa’daki geleceğin bilim insanları için bir eğitim kurumu haline gelmiştir. Bu sayede toplumlarımız arasında daha güçlü bağlar ve işbirlikleri geliştirmiş oluyoruz. ESO ve Şili arasındaki çok değişik işbirliği komiteleri bunun açık bir göstergesidir. Sadece bilimsel seviyede değil, aynı zamanda kültürel ve eğitim açısından da,” diyor ESO’nun Şili Temsilcisi Fernando Comerón.

Ev sahibi ülke olarak Şili, gökbilimcilerine dünyanın en gelişmiş gözlem tesislerindeki ESO teleskoplarıyla gözlem yapma imkanı ve gözlem zamanı önceliği sağlamaktadır.

Gelecekte, ESO ve Şili arasındaki işbirliği güçlenerek devam edecektir. Bir hafta önce, Başkan Piñera, Cerro Armazones’i ESO’nun kullanımına açan yasal belgeleri ESO’ya teslim etti (eso1345). Cerro Armazones, ESO’nun gelecekteki projesi olan Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu, “dünyanın gökyüzünü inceleyen en büyük gözüne” ev sahipliği yapacak.

ESO, Üye Ülkeleri’nin elçileriyle, bu işbirliği yıldönümünü Şili halkına açık olacak bir dizi kültürel etkinlikle kutlama planları yaptı. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Buna ek olarak, ESO tarafından düzenlenen özel bir resepsiyon 8 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirilecek. Birçok önde gelen Şili temsilcisi, elçiler, ve Üye Ülkeler’in temsilcilerinin yanısıra ülkede bulunan bilim topluluğunun da bu tarihteki etkinlikte yer alması bekleniyor. 

Daha fazla bilgi

Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetlerarası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 15 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO varolan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın Avrupalı ortağıdır. ESO şu anda "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak 39-metre ayna çaplı Avrupa Aşırı Büyük optik/yakın kırmızı ötesi Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmeyi planlıyor.

ESO Basın Bültenlerinin çevirileri ESO Bilim Toplum Ağı’nda (ESON) bulunan ESO üyesi ve diğer ülkelerdeki bilim toplum uzmanları ve bilim iletişimcileri tarafından gerçekleştirilmektedir. ESON Türkiye çeviri ekibinde Ankara Üniversitesi (Ankara), Çağ Üniversitesi (Mersin), Başkent Üniversitesi (Ankara), İstanbul Üniversitesi (İstanbul), İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi (İzmir) ve Max Planck Yer-Ötesi Fiziği Enstitüsü’nden (Almanya) uzman kişiler yer almaktadır.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi - Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 (1250)
Cep: +90 538 614 29 38
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Lars Lindberg Christensen
ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6761
Cep: +49 173 3872 621
E-posta: lars@eso.org

Richard Hook
ESO, Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cep: +49 151 1537 3591
E-posta: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1346.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1346tr
Adı:ESO 50th anniversary
Tür:Unspecified : Technology : Observatory
Facility:Other

Görüntüler

ESO marks 50 years of fruitful collaboration with Chile
ESO marks 50 years of fruitful collaboration with Chile
sadece İngilizce
Telescopes at ESO's first site in Chile: the La Silla Observatory
Telescopes at ESO's first site in Chile: the La Silla Observatory
sadece İngilizce
ESO's Paranal Observatory: the VLT's Laser Guide Star and star trails
ESO's Paranal Observatory: the VLT's Laser Guide Star and star trails
sadece İngilizce
ALMA Antennas on the Chajnantor plateau in northern  Chile
ALMA Antennas on the Chajnantor plateau in northern Chile
sadece İngilizce