eso1342tr — Kurumsal Bülten

Son ALMA Anteni Teslim Edildi

66 ALMA anteninin tamamı gözlemevine kuruldu

01 Ekim 2013

Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi (ALMA) projesinin son anteni ALMA Gözlemevi’ne teslim edildi. 12-metre-çaplı çanak Avrupalı AEM Konsorsiyumu tarafından üretildi ve Avrupa tarafından üretilen 25 antenin en son başarılı teslimatını temsil etti — bu ESO’nun şimdiye kadarki en büyük anlaşmasıydı.

Anten 66. ve gözlemevine teslim edilen sonuncu antendi. Kuzey Amerika tarafından 25 adet 12-metre çapında ve Doğu Asya tarafından 16 (dört adet 12-metre ve oniki adet 7-metre) adet teleskop üretildi. 2013 yılı sonunda, 66 adet oldukça hassas milimetre/milimetre-altı dalgaboyuna duyarlı radyo anteninin tek bir teleskop olarak olarak çalışmaları planlanıyor, bu Şili’nin kuzeyindeki Atacama Çölü’nde bulunan Chajnantor Platosu üzerindeki 16 kilometreye kadar uzanan bir dizge anlamına geliyor. 

ALMA Gözlemevi Şili Başbakanı Sebastián Piñera tarafından Mart 2013’te açıldı (eso1312). Etkinlik dev teleskopun ana sistemlerinin tamamlandığı ve inşa aşamasından tam teşekküllü bir gözlemevine geçildiğine işaret ediyordu.

Son antenin gözlemevine teslim edilmesi şimdi ALMA antenlerinin inşa aşamasının tamamlandığı [1], 66 adet tüm antenlerin bilimsel kullanım için hazır olduğu gökbilimde yeni bir keşiftler döneminin başladığını gösteriyor. “Bu ALMA Gözlemevi için önemli bir dönüm noktası, Avrupa ve başka yerlerdeki gökbilimciler tamamlanmış ALMA gözlemevini tam duyarlı ve ışık toplama kapasitesine sahip olarak kullanabilecekler,” diyor Wolfgang Wild, Avrupalı ALMA Proje Yürütücüsü.

En son Avrupalı antenin teslimatı ESO’nun şimdiye kadarki en büyük anlaşmasının tamamlanması anlamına geliyor. AEM Konsorsiyumu [2] ile olan anlaşma 25 antenin tasarım, üretim, taşıma ve yerleşkeye kurulum aşamalarını kapsamaktaydı.

ALMA gökbilimcilerin kozmik kökenlerimizle ilgili önemli soruları cevaplamalarına yardım edecek. Teleskop Evreni milimetre ve milimetre altı dalgaboylarındaki ışığı kullanarak gözlüyor, bu ışık elektromanyetik tayf üzerinde kırmızı-ötesi ve radyo dalgaları arasında yer alıyor. Bu dalgaboylarına sahip ışık, bazı en soğuk ve evrenin en uzak nesnelerinden geliyor. Bunlar arasında ayrıca yeni yıldızların meydana geldiği soğuk gaz ve toz bulutlarının yanısıra, gözlenebilir Evrenin sınırlarındaki uzak gökadalar da yer alıyor.

Evren milimetre-altı dalgaboylarında görece keşfedilmemiş olarak duruyor, çünkü teleskoplar Chajnantor gibi atmosferik koşulların olağandışı kuru olduğu şartlara, çok sayıda büyük antene ve gelişmiş dedektör teknolojisine ihtiyaç duyuyorlar. ALMA tamamlanmadan önce bile bilimsel çalışmalarına başlayarak birçok bilimsel sonuçlar üretti (bkz eso1336, eso1334, eso1333, eso1331, eso1325, eso1318, eso1313 ve eso1234).

Notlar

[1] ESO ayrıca ziyaretçi gözlemcilerin konakladığı Resizans’ın inşasından da sorumludur.

[2] AEM Konsorsiyumu’nda Thales Alenia Space, European Industrial Engineering ve MT-Mechatronics yer almaktadır. 

Daha fazla bilgi

Uluslararası bir gökbilim tesisi olan ALMA, Şili Cumhuriyeti ile işbirliği içerisinde bir Avrupa, Kuzey Amerika ve Doğu Asya ortaklığıdır. ALMA'nın yapımı ve operasyonları Avrupa'yı temsilen Avrupa Güney Gözlemevi (ESO), Kuzey Amerika'yı temsilen Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi (NRAO) ve Doğu Asya'yı temsilen Japonya Ulusal Gökbilim Gözlemevi (NAOJ) tarafından sürdürülmektedir. ALMA Gözlemevi Ortaklığı (JAO) birleşik liderliği ve ALMA'nın yapımını, işletilmesini ve operasyonlarının yönetilmesini sağlamaktadır.

Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetlerarası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 15 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO varolan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın Avrupalı ortağıdır. ESO şu anda "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak 39-metre ayna çaplı Avrupa Aşırı Büyük optik/yakın kırmızı ötesi Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmeyi planlıyor.

ESO Basın Bültenlerinin çevirileri ESO Bilim Toplum Ağı’nda (ESON) bulunan ESO üyesi ve diğer ülkelerdeki bilim toplum uzmanları ve bilim iletişimcileri tarafından gerçekleştirilmektedir. ESON Türkiye çeviri ekibinde Ankara Üniversitesi (Ankara), Çağ Üniversitesi (Mersin), Başkent Üniversitesi (Ankara), İstanbul Üniversitesi (İstanbul), İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi (İzmir) ve Max Planck Yer-Ötesi Fiziği Enstitüsü’nden (Almanya) uzman kişiler yer almaktadır.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi - Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 (1250)
Cep: +90 538 614 29 38
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Wolfgang Wild
European ALMA Project Manager, ESO
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6716
E-posta: wwild@eso.org

Stefano Stanghellini
ALMA Antenna Project Manager, ESO
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6570
E-posta: sstanghe@eso.org

Richard Hook
ESO, Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cep: +49 151 1537 3591
E-posta: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1342.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1342tr
Adı:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array
Tür:Unspecified : Technology : Observatory : Facility
Facility:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array

Görüntüler

The final ALMA antenna
The final ALMA antenna
sadece İngilizce
The final ALMA antenna
The final ALMA antenna
sadece İngilizce
The final two ALMA European antennas
The final two ALMA European antennas
sadece İngilizce
The final ALMA antenna is handed over to the observatory
The final ALMA antenna is handed over to the observatory
sadece İngilizce
The final ALMA antenna is handed over to the observatory
The final ALMA antenna is handed over to the observatory
sadece İngilizce

Videolar

The final ALMA antenna is handed over to the observatory
The final ALMA antenna is handed over to the observatory
sadece İngilizce