Evrenin her yerinden yeryüzündeki tüm çocuklara haberlerimiz var

Gökbilimcilerden Tatlı Bir Keşif

29 Ağustos 2012

Şekerin yaşam için gerekli bazı şeyleri içerdiğini biliyor muydunuz? Bu çok şeker yemenin sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor tabi ki. Bununla birlikte, şeker karbon, hidrojen ve oksijen adlı kimyasallardan meydana gelen basit bir tariften oluşmaktadır. Ve yeryüzündeki yaşam neredeyse bu üç kimyasal ve bunlara ilave olarak, azottan meydana gelmektedir.

Şimdi gökbilimciler güçlü bir teleskop kullanarak Güneş’imize benzeyen genç bir yıldızın etrafındaki gaz içerisinde şekere rastladılar. Şeker uzayda daha once görülmüştü, ancak Güneş benzeri bir yıldıza ilk kez bu kadar yakın bir mesafede bulundu. (Şekerle yıldız arasındaki uzaklık, Güneş ile Uranüs arasındaki mesafe kadar.) Ve şeker yaşam için bazı bileşenler içerdiğinden, bunu Güneş-benzeri bir yıldızın yakınında bulmak çok heyecanlı – belki de yaşam Evrende başka bir gezegen üzerinde de başlamış olabilir!

Gökbilimciler ayrıca şekerin yıldıza doğru hareket halinde olduğunu da buldular. “Şeker sadece gezegene doğru olan yolunda olmakla değil, aynı zamanda doğru yöne doğru da hareket ediyor” diyor gökbilimci Cécile Favre.

Siz de katılın: Dünya’daki en güçlü teleskopların birinden sorumlu olsanız ne gözlemek isterdiniz? Evet, 50. Yılını kutlayan Avrupa Güney Gözlemevi herkese VLT ile ne gözlemek istediklerini soruyor! Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Bu eso1234 numaralı ESO Basın Bülteninin çocuklar için hazırlanmış halidir..