eso1232tr — Kurumsal Bülten

VLT’nin Ne Gözleyeceğini Seç & VLT’ye Giden Yolu Twitle!

ESO’nun 50. Yıldönümü için iki harika yarışma

08 Ağustos 2012

ESO, Paranal Gözlemevi’nde bulunan Çok Büyük Teleskop (VLT) gibi yeryüzündeki en gelişmiş teleskopları inşa edip işletmektedir. Bu dev makineler Evren hakkında birçok etkileyici keşif gerçekleştirdi. Şimdi, tarihte ilk kez, VLT’nin neyi gözleyeceğine siz karar verebilir, ve hatta Şili’nin nefes kesen Atacama Çölü’nde kendi gözlemlerinizi yapabileceğiniz harika bir gezi kazanabilirsiniz.

İki yıldönümü yarışmasından ilkine VLT’nin Gözleyeceği Şeyi Seç adı verildi.

Gökbilimciler genellikle VLT’yi neden kullanacaklarını açıklayan detaylı ve uzun bir plan hazırlarlar, ve sadece çok azı bu şansı elde edebilir. Ama şimdi sizin için, bu çok daha kolay olacak.

ESO hali hazırda 50. Yıldönümü gününde — 5 Ekim 2012 — gökyüzünde görülecek olan ve VLT’nin görüş alanındaki bazı gökcisimlerini önceden seçti [1]. Sizin tek yapacağınız şey en çok beğendiğinizi seçmek. En çok oyu alan görüntü 50. Yıldönümü gününde VLT ile gözlenecek.

Oy veren kişiler arasından bir adet birinci ve on adet ikinci seçilecek (en çok oyu alan görüntüyü seçmiş olmanıza gerek olmayacak). Birinci en son iPad’lerden birini, ikincilerse kitaplar, DVD’ler ve diğer ilgi çekici şeylerden oluşan ESO ürünleri kazanacak.

Ardından, kazanan gökcisminin gözlenmesine yardımcı olmak için bir VLT gezisine ne dersin?

Bu şansı yakalamak için, VLT’ye Giden Yolu Twitle! adlı  ikinci yarışmaya katılın. Sizi neden ESO’nun Paranal Gözlemevi’ndeki Çok Büyük Teleskop’unu ziyaret etmek istediğinizi anlatan (herhangi bir ESO Üyesi Ülke’nin resmi dilinde) bir tweet atmaya davet ediyoruz.  Jürilerin oluşturacağı bir panel ile yol ve konaklama da dahil olmak üzere Şili’ye bir gezi kazanacak olan talihli seçilecek. Yarışmanın talihlisi ESO’nun 50. Yıldönümü olan 5 Ekim 2012 günü VLT’yi ziyaret etme fırsatını bularak, VLT’nin Gözleyeceği Şeyi Seç adlı yarışmada seçilen gökcismini gözleyecek. Yıldönümü kutlamalarının bir parçası olarak, gözlemler ayrıca dünya genelindeki tüm izleyicilere canlı olarak aktarılacak.

Her iki yarışma için de son katılım tarihi 31 Ağustos 2012, TSİ 23:59:59’dur. Her iki yarışma için de ayrıntılı bilgiler ve kurallar ESO web sitesinde bulunmaktadır.

Notlar

[1] VLT aynı çok güçlü bir telefoto mercek gibidir, bu nedenle görüş alanı çok küçüktür. Yani Avcı Bulutsusu ya da Karina Bulutsusu gibi büyük nesneler VLT’nin tek bir pozla görüntüleyebileceğinden oldukça büyütür. Size yardımcı olmak için ESO, oylama sayfasında daha önce Sayısallaştırılmış Gökyüzü Taraması adlı gözlemlerle elde edilen eski görüntülerden oluşan siyah-beyaz görüntüleri hazırladı. Tabi ki, VLT ile yapılacak gözlem sonucu bu siyah ve beyaz ön görünümlerden çok daha iyi bir görüntü ortaya çıkacak.            

Daha fazla bilgi

2012 yılı Avrupa Güney Gözlemevi'nin (ESO) kuruluşunun 50. yılını temsil etmektedir. Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetlerarası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 15 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO varolan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın Avrupalı ortağıdır. ESO şu anda "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak 40-metre sınıfında Avrupa Aşırı Büyük optik/yakın kırmızı ötesi Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmeyi planlıyor.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 / 1249
Cep: +90 538 614 29 38
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Douglas Pierce-Price
Public Information Officer, ESO
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6759
E-posta: dpiercep@eso.org

Olivier R. Hainaut
ESO Astronomer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6752
Cep: +49 151 2262 0554
E-posta: ohainaut@eso.org

Oana Sandu
Community Coordinator for the Education and Public Outreach Department, ESO
Garching bei München, Germany
Cep: +49 176 943 942 20
E-posta: osandu@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1232.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1232tr
Adı:Contest
Tür:Unspecified : Technology : Observatory
Facility:Very Large Telescope

Görüntüler

ESO'nun 50. Yıldönümü için iki yarışma
ESO'nun 50. Yıldönümü için iki yarışma

Ayrıca görüntüleyin...