eso1225tr — Kurumsal Bülten

ESO Gökyüzünü İzleyen Dünyanın En Büyük Teleskopunu İnşa Edecek

11 Haziran 2012

ESO dünyanın en büyük optik/kırmızı-ötesi teleskopunu inşa etmeye hazırlanıyor. ESO Konseyi bugün Garching’te gerçekleşen toplantısında Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu (E-ELT) programını onayladı, dört ülkedeki referandum [1] oyundan ise onay bekleniyor. E-ELT önümüzdeki on yılın başlarında faaliyete geçecek.

Kurumu yöneten birim olan ESO Konseyi, bugün Almanya’nın Garching kentindeki ESO Genel Merkezi’nde toplandı. Gündemin ana konusu dünyanın gökyüzünü izleyen en büyük gözü olacak Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu (E-ELT) Programı’na başlangıç komutunun verilmesiydi. E-ELT, ESO’nun Paranal Gözlemevi yakınlarında Şili’nin kuzey bölgesinde bulunan Cerro Armazones yerleşkesinde inşa edilecek 39.3-metrelik dilim-aynalı bir teleskop olacak.
 
ESO Üyesi tüm ülkeler halihazırda E-ELT projesinin desteklenmesi yönündeki görüşlerini ifade ettiler (bkz eso1150). Konsey bugün E-ELT ve bazı önemli parçalarının onaylanmasını oylamaya sundu, şimdilik bazı ülkelerdeki referandum sonuçları bekleniyor.
 
Programın başlaması için Üye Ülkelerin üçte ikisinin (en az on ülke) oyu gerekiyor. Konsey toplantısında Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Hollanda, İsveç ve İsviçre E-ELT programının başlaması yönünde görüşlerini belirtti. Diğer ülkelerden dördü ise referandum sonuçlarını bekliyor: Belçika, Finlandiya, İtalya ve İngiltere. Geriye kalan dört üye ülke ise yakın gelecekte programa katılmak için aktif olarak gayret gösteriyorlar.
 
Oylamayı takiben, Koney tarafından 2011 yılı sonunda onaylanan finansman kurallarına göre 1083 milyon avroluk (2012 fiyatıyla) bütçenin Üye Ülkeler tarafından taahhüt edilen en az % 90’ı karşılanmadığı sürece bazı başlangıç yapı işleri dışında projenin diğer kısımlarına başlanmayacak.

En son programa göre E-ELT’nin ilk geniş çaplı sanayi sözleşmelerinin önümüzdeki yıl içinde onaylanması ve ana finansmanın taahhüt edilmesi gerekiyor. Bunun şartların sağlanması için yeterli bir zaman süreci olması bekleniyor: Belçika, Finlandiya, İtalya ve İngiltere’den gelecek oylama sonuçları; diğer Üye Ülkelerin projeye katılımı; ve Brezilya için de onay sürecinin tamamlanması.

“Bu mükemmel bir sonuç ve ESO için harika bir gün. Dev proje için artık programda ileriye doğru gidebiliriz,”  diye aktarıyor ESO Genel Müdürü, Tim de Zeeuw.

Şimdiye kadar proje için ilk sözleşmeler gerçekleştirildi. Konsey toplantısından kısa süre önce, teleskopun oldukça önemli bir parçası olan M4 uyarlanabilir aynası için detaylı tasarım çalışmasına başlanması yönünde bir sözleşme imzalandı. Bu tüm E-ELT programında tedarik süresi en uzun olan parçadır ve erken bir başlangıç gerektirmektedir. Ayrıntılı bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz ann12032.

E-ELT’nin inşa edileceği yerleşke olan Cerro Armazones tepesine giden yol güzergahının detaylı tasarım çalışmaları ve bazı sivil mühendislik işlerine bu yıl başlanması bekleniyor. Bunun içinde Cerro Armazones tepesine erişim yolunun hazırlanması ve tepenin basamaklandırılması da bulunuyor.

“E-ELT ESO’yu gelecek on yıllar boyunca lider konumda tutacak ve heyecan verici bilimin olağanüstü ürünlerini sunacak,” şeklinde yorumluyor Konsey Başkanı Xavier Barcons.

Notlar

[1] Burada geçen refarandum tanımı uzman görüşürünü bekleyen oylama sonucunda Üye Ülkelerdeki yetkili birimlerin bir sonraki Konsey toplantısına kadar verecekleri onaylama sonucudur.

Daha fazla bilgi

2012 yılı Avrupa Güney Gözlemevi'nin (ESO) kuruluşunun 50. yılını temsil etmektedir. Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetlerarası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 15 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO varolan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın Avrupalı ortağıdır. ESO şu anda "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak 40-metre sınıfında Avrupa Aşırı Büyük optik/yakın kırmızı ötesi Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmeyi planlıyor.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00
Cep: +90 538 614 29 38
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6761
Cep: +49 173 3872 621
E-posta: lars@eso.org

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Press Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cep: +49 151 1537 3591
E-posta: rhook@eso.org

Valentina Rodríguez
ePOD Coordinator in Chile
Santiago, Chile
Tel: +562 4633123
E-posta: vrodrigu@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1225.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1225tr
Adı:Extremely Large Telescope
Tür:Unspecified : Technology : Observatory
Facility:Extremely Large Telescope

Görüntüler

Artist’s impression of the ELT
Artist’s impression of the ELT
sadece İngilizce
Artist’s impression of the E-ELT at night
Artist’s impression of the E-ELT at night
sadece İngilizce
Artist’s impression of the ELT
Artist’s impression of the ELT
sadece İngilizce
The ESO Council during their meeting in Garching on 11–12 June 2012
The ESO Council during their meeting in Garching on 11–12 June 2012
sadece İngilizce

Videolar

Closing in on the E-ELT
Closing in on the E-ELT
sadece İngilizce
Closing in on the E-ELT at sunset and the start of observations
Closing in on the E-ELT at sunset and the start of observations
sadece İngilizce
E-ELT compilation 2012
E-ELT compilation 2012
sadece İngilizce