Evrenin her yerinden yeryüzündeki tüm çocuklara haberlerimiz var

Nesneleri Farklı Işıkla Görmek

31 Mayıs 2012

Yağmur yağdıktan sonra Güneş ışıklarını da görürseniz, gökyüzünde güzel bir gökkuşağı görebilirsiniz. Bunun nedeni yağmurdan sonra havada asılı kalan su taneciklerinin güneş ışığını gökkuşağının tüm renklerine ayırmasıdır. Böylece gizemli renk aralıkları gözler önüne serilir.

Fakat ışık başka birçok gizeme sahiptir. Örneğin, gözümüzle gördüğümüz ışığın, ışığın çoğu türünden sadece bir tanesi olduğunu biliyor muydunuz? Büyük olasılıkla diğer türlerden haberiniz vardı ama, radyo dalgaları ve mikrodalga radyasyon gibi türlerin de bir ışık türü olduğunu düşünmemiştiniz. Bunun nedeni insanların gözümüzle gördüğümüz türden bahsederken onu 'ışık' olarak adlandırmaları, ama gerçekte 'görünür ışık' olarak söylemeleri gerektiğidir.

Gözümüz sadece görünür ışığı görebilirken, özel kameralar diğer türleri de tespit edebilir. Etrafınızdaki şeyler onları farklı ışık türlerinde görüntülediğinizde çok farklı görülebilir. Örneğin, Centaurus A adlı bu gökada görüntüsünü ele alın. Radyo ve kırmızı ötesi ışığa duyarlı teleskoplarla alınan görüntülerin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Şimdi Uzay Gazetesi'nde iki hafta önce yayınlanan aynı gökadanın görünür ışıkta alınan fotoğrafına bakın.

Her iki görüntüde aynı gökadayı gösteriyor ama belirgin bir şekilde farklı görünüyorlar. Görünür ışıkta alınan görüntü daha güzel görünse de, her iki fotoğrafta da gökbilimciler için önemli bilgiler bulunuyor. Evrende neler olduğunu tamamen anlamak için ışığın tüm dalgaboylarında gözlem yapılması gerekiyor.

İlginç Gerçek: Evrendeki maddenin sadece % 4'ü ışığın tüm türlerinde kendini göstermektedir.

Bu eso1222 numaralı ESO Basın Bülteninin çocuklar için hazırlanmış halidir..