Evrenin her yerinden yeryüzündeki tüm çocuklara haberlerimiz var

Önemli Birkaç Soğuk Gezegen Keşfedildi

12 Nisan 2012

Halen inşa edilmekte olan ALMA adlı yepyeni bir teleskop, ilk keşifini yaptı bile! Bu fotoğrafta gösterilen yıldızın etrafında dolanan ve şimdiye kadar bulunan en soğuk gezegenler arasında olan iki gezegen tespit etti.

ALMA normal bir teleskop gibi görünmüyor. İnşası önümüzdeki yıl bittiğinde, 66 çanaktan oluşan, TV sinyallerini almak için evlerin kenarlarına veya çatılarına takılan uydu antenlerine benzeyecek. Ancak ALMA’nın çanakları yaklaşık 12 kat daha büyük ve TV programları göndermek için kullanılan radyo dalgaları için ayarlı değildir. Bunun yerine, milimetre-altı denilen farklı bir dalga türünü algılamak için tasarlanmıştır.

Bu dalgalar, gökbilimcilerin uzayda bulunan aşırı soğuk şeyleri (toz gibi) incelemelerine yardımcı olur. Gökbilimciler yeni keşif yapabilmeleri için, tam da buna ihtiyaçları vardır. Gezegenlerin kütleçekimi, soğuk bir toz bulutunu yıldızı çevreleyen dev bir halka haline getirdiği için, gökbilimciler tarafından tespit edilebildi.

Gökbilimciler bu gezegenleri keşfettiği zaman,  ALMA teleskoplarının sadece dörtte biri kullanıma hazırdı. Yeni keşifi bildiren gökbilimcilerden biri olan Bill Dent diyor ki "ALMA hala yapım aşamasında olabilir, ama şimdiden kendi türünün en güçlü teleskopu."

İlginç gerçek: Bulunan gezegenler yıldızlarına, Dünya-Güneş mesafesinin 140 katı uzaklığında olduğundan oldukça soğuk koşullara sahiptirler!

Bu eso1216 numaralı ESO Basın Bülteninin çocuklar için hazırlanmış halidir..