eso1215tr — Kurumsal Bülten

ESO Genel Merkezi’ni Genişletiyor

04 Nisan 2012

Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) Almanya’nın Münih kenti yakınlarındaki Garching şehrinde bulunan Genel Merkez’ini genişletmek üzere Auer+Weber mimarlarıyla anlaşmaya vardı. Yenilikçi bir tarza sahip ofis binası sayıları giderek artan Garching’te çalışanlarına ev sahipliği yapacak ve ESO’nun Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu gibi iddialı projelerde gerekli olan teknolojik yeniliklerin beşiği olacak. Halen devam eden yapımın 2013 sonunda tamamlanmasıyla, genişleyen ESO Genel Merkezi Garching araştırma kampüsünün gelişimine oldukça büyük bir katkı yapacak.

Neredeyse elli yıllık bir süre boyunca, ESO'nun birinci sınıf tesisleri ve bilimsel çalışmaları Avrupayı dünya genelinde yapılan gökbilimde ön sıralara taşıdı. Vizyonu, titiz planlaması ve son-teknolojisi ile birleştirildiğinde, dünyanın en gelişmiş görünür ışık gözlemevini, Çok Büyük Teleskop'u (VLT) ortaya çıkardı. ESO şu anda uluslararası ortaklarıyla yeni nesil teleskoplar geliştirmeye devam ediyor, Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi (ALMA), dünyanın kendi alanındaki en büyük ve en gelişmiş teleskopu olacak, diğer yandan bir sonraki iddialı proje ise 39.3 metrelik ayna çapıyla gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü olacak Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu'nu (E-ELT) inşa etmek.

Bu sürede, ESO 15 Üye Ülkesiyle üye sayısını genişleterek dünyanın en üretken yer-tabanlı gözlemevi oldu. Bunun bir sonucu olarak, Almanya Münih'teki Garching Genel Merkezi'nde ve Şili'deki üç yerleşkede 740 kişi çalışıyor.

Şu andaki ESO Genel Merkezi, ESO'nun sadece 40 çalışanın olduğu CERN'deki ofisiyle değiştirilmek için 1980 yılında inşa edildi. 1980'lerin sonuna doğru artan çalışan sayısı nedeniyle ilave bir beşinci kat daha eklenmesine rağmen, yine de 20 yıl sonra bunun yeterli olmadığı anlaşıldı. ESO şu an Garching'te çalışan 500 personeli için yanındaki Max-Planck Enstitüsü'nden uygun yerleri kiralayarak ve ana binanın yanındaki ofisleri bölümler arası değişim için geçici olarak kullanmak zorunda kaldı.

Geçici ofislerde çalışan personeli ve kampüsün farklı alanlarında bulunan proje ekipleri nedeniyle ESO konseyi Genel Merkezdeki ofis kapasitesini arttırma yoluna giderek, ana ESO binasını gerektiği şekilde genişletme kararı aldı. Mimari yarışın bir parçası olarak birçok plan önerildi ve sonunda ESO konseyi Genel Merkezi genişletmek için Auer+Weber tasarımını seçti. Bu firma ayrıca ödül alan ve James Bond'un Quantum of Solace filminde öne çıkan Şili'deki Paranal Gözlemevi Rezidansı'nı da tasarlamıştı.Genel planlayıcı olarak Auer+Weber mimari tasarımı belirleyecek ve üstlenici firma için binanın genişletilmesi ve yapının planlandığı gibi tamamlanması işini Bam Deutschland AG yürütecek.

"Yeni binanın inşası ESO'nun tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır, böylece birinci sınıf yer tabanlı gözlem tesisleri inşa etme ve işletme vizyonumuzu gerçekleştirme adına daha etkili çalışmalar yürütmemiz mümkün olacak. Aynı zamanda, tüm genel merkez çalışanlarımızın bir arada bulunması güçlü bir birliktelik duygusu sağlayacaktır." diyor ESO Genel Müdürü, Tim de Zeeuw.

Genel merkezin genişletilmesi için yapılan yeni tasarım şu anki halini bozmadan devam edecek şekilde planlandı. Bir ofis binası, bir teknik bina ve yeni yapıları orjinal genel merkeze bağlayan kapalı bir köprü tasarımda ön plana çıkanlar. Tasarımda doğal ışık kaynakları daha etkin kullanılıyor ve iki adet iç bahçe bulunuyor. Yeni binaların her ikisi de "yeşil yapılar" olarak etiketlendi.

Yeni ofis ve teknik bina toplamda 18 700 metre karelik bir alana sahip, bu da ESO'nun Genel Merkez alanını iki katından fazlasına çıkarmak demek.

Teknik işler binasının çapı neredeyse 39.3 metre ayna çaplı E-ELT ile aynı olan bir silindir şeklinde olacak. Bilimsel ve teknolojik ilerlemelerin odak noktası ve Bavaria'nın yüksek teknoloji endüstrisindeki teşvik edici rolünü destekleme potansiyeline sahip olarak tasarlandı. ESO'nun en gelişmiş aletlerinin geliştirildiği, üretildiği, toplandığı, test edildiği ve güncellendiği bir yer olacak. Toplam 2900 metre karelik alanıyla teknik işler binası ayrıca dünyadaki astronomik verileri arşivleyen en büyük bilgisayarlardan birine ev sahipliği yapacak.

İnşa Ocak 2012'de başladı ve 2013 yılının sonuna doğru tamamlanması bekleniyor.

Daha fazla bilgi

2012 yılı Avrupa Güney Gözlemevi'nin (ESO) kuruluşunun 50. yılını temsil etmektedir. Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetlerarası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 15 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO varolan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın Avrupalı ortağıdır. ESO şu anda "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak 40-metre sınıfında Avrupa Aşırı Büyük optik/yakın kırmızı ötesi Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmeyi planlıyor.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi, Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00
Cep: +90 538 614 29 38
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Christoph Haupt
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6310
E-posta: chaupt@eso.org

Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel: +49-89-3200-6761
Cep: +49-173-3872-621
E-posta: lars@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1215.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1215tr
Adı:ESO HQ Garching
Tür:Unspecified : Technology : Observatory : Facility
Facility:Other

Görüntüler

Architect’s rendering of the new ESO Headquarters Extension (daytime)
Architect’s rendering of the new ESO Headquarters Extension (daytime)
sadece İngilizce
Architect’s rendering of the new ESO Headquarters Extension (nighttime)
Architect’s rendering of the new ESO Headquarters Extension (nighttime)
sadece İngilizce
ESO Headquarters Extension under construction
ESO Headquarters Extension under construction
sadece İngilizce
ESO Headquarters Extension plans
ESO Headquarters Extension plans
sadece İngilizce
Architect’s rendering of the new ESO Headquarters Extension (interior view)
Architect’s rendering of the new ESO Headquarters Extension (interior view)
sadece İngilizce
Architect’s rendering of the new ESO Headquarters Extension (evening view)
Architect’s rendering of the new ESO Headquarters Extension (evening view)
sadece İngilizce