Evrenin her yerinden yeryüzündeki tüm çocuklara haberlerimiz var

Ne kadar büyük gözlerin var öyle!

07 Mart 2012

Büyük teleskoplar Evren'de gözlerimizle veya küçük teleskoplarla göremediğimiz nesneleri gösterecek kadar güçlüler. Fakat gökbilimciler, gökyüzünde geniş bir bölgenin fotoğrafının çekmek için genellikle küçük teleskopları kullanıyorlar.

Gökbilimciler genellikle çektikleri görüntülerde bulunan cisimlerin gökyüzünde ne kadar bir alan kapladıkları hakkında konuşurlar. Gökyüzü Doğu'dan Batıya ve Kuzey'den Güney'e 180 derece genişliğinde sanki yarım bir top şeklindedir. Yani cisimler gökyüzünde ne kadar yer kapladıkları derece cinsinden ölçülmektedir - aynı açıölçerle bir yarım çember çizdiğinizde olduğu gibi! Örneğin, Dolunay gökyüzünde yaklaşık yarım derecelik bir yer kaplar.

Büyük teleskopların çoğu gökyüzünde 1 dereceden çok daha küçük genişlikle bir alanı görebilirler. Bu minicik bölgeler için gökbilimciler farklı ölçüm yöntemleri kullanır, buna yay-dakikası diyoruz. 1 derece 60 yay-dakikasına eşittir.

Bununla birlikte, VST adı verilen büyük bir teleskop yukarıda gösterilen yeni fotoğrafı çekti ve burası yaklaşık tam bir derecelik bir alan. Teleskop 2.6 metre genişliğinde, yani kocaman! Evet, gökyüzünde geniş bir bölgede yüzlerce gökadayı görüntüleyebiliyor. Teleskopun bu kadar büyük bir alanın fotoğrafını çekebilme yeteneği kamerasından kaynaklanıyor, tam olarak 268-mega-piksellik harika bir kamera!

Geceleyin gökyüzünde bu kadar geniş alanların fotoğrafını çekmek gökbilimcilerin henüz keşfedilmemiş cisimleri aramalarına yardımcı oluyor.

İlginç Gerçek: Ellerinizi kullanarak geceleyin gökyüzünde açıları ölçebilirsiniz. Elinizi yukarıya kaldırdığınızda, serçe parmağınız yaklaşık 1 derecelik bir alan kaplar, yani Dolunay'ın kapladığının iki katı! Bu sizi şaşırttı mı? 

Bu eso1211 numaralı ESO Basın Bülteninin çocuklar için hazırlanmış halidir..