Evrenin her yerinden yeryüzündeki tüm çocuklara haberlerimiz var

“Şişman” Bir Gökadalar Kümesi

10 Ocak 2012

Evrendeki en büyük iki nesneyi çarpıştırdığınızda ne olur? Büyük bir şişko!

Bu bir şaka değil; burada olan şey tam olarak bu. 'Gökada kümeleri' denene iki gökadalar topluluğu çarpıştı. Sonuçta ortaya çıkan gökada kümesnie İspanyolca'da "şişman" anlamına gelen El Gordo adı verildi!

Yukarıdaki yeni uzay görüntüsü El Gordo'yu gösteriyor. El Gordo gibi dev çok nadir bulunan uzak bir gökada kümesi bulundu. "Bu gökada kümesi bu uzaklıkta ve ötesinde şimdiye dek bulunan en büyük kütleli, en sıcak ve enerjisinin çoğunu X-ışınları  şeklinde yayan bir küme" diyor gökbilimci Felipe Menanteau.

El Gordo'nun Dünya'ya uzaklığını ölçmek için gökbilimciler Şili'de bulunan Çok Büyük Teleskop'u kullandılar. Ve olağanüstü uzak olduğunu buldular: Uzaklığında kilometre olarak 66'yı 21 tane sıfır takip ediyor!

Bu sırada Chandra X-ışın Gözlemevi adlı bir uzay teleskopu da, gökada kümesi hakkında daha fazla bilgi için sıcak gazını araştırmak için kullanıldı.

Bu heyecanlı haber bugün ABD, Teksas'taki önemli bir gökbilim toplantısında duyuruldu. Dünyanın her yerinden gökbilimciler burada toplanarak en son buluşlarını birbirleriyle paylaştılar. 

İlginç Gerçek: Gökada kümeleri çok büyüktürler ve binlerce gökada içerebilirler!

Bu eso1203 numaralı ESO Basın Bülteninin çocuklar için hazırlanmış halidir..