eso1149tr — Kurumsal Bülten

Belçika Prensi Philippe Şili'deki ESO Yerleşkesini Ziyaret Eden Sanayi Heyetine Öncülük Etti

08 Aralık 2011

Belçika tahtının velihatı, ESO’nun Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu (E-ELT) projesinin sağlayacağı olası fırsatları araştıran bir işadamı heyetiyle birlikte ESO’nun Paranal Gözlemevi’ni ziyaret etti.

Majesteleri Prens Philippe, Brabant Dükü, Belçika Veliaht Prensi, Şili’deki ESO tesislerini ziyaretine 5 Aralık Pazartesi günü, Şili’nin Santiago şehrindeki ESO Vitacura ofislerindeki bir sanayi gününe katılarak başladı. Bu etkinlikte, Avrupa şirketleri için 40 metre sınıfındaki birinci sınıf aynasıyla “Dünya’nın gökyüzüne bakan en büyük gözü” olacak ESO E-ELT’yle sağlanacak pek çok fırsat üzerinde duruldu.

Şili’deki ESO temsilcisi Prof. Massimo Tarenghi, “E-ELT, ESO üyesi ülkelerin şirketleri ve örgütleri için eşsiz fırsatlar sağlayacağı gibi aynı zamanda gelecekteki araştırmalar için de önemli bir itici güç olacaktır,“ diye belirtti.

ESO’nun kurucu üyelerinden biri olan Belçika, hali hazırda bu örgüte çok önemli katkılarda bulunmuştur: Örneğin Paranal Gözlemevi’ndeki dört adet Yardımcı Teleskop bir Belçika şirketi olan AMOS (Liège) tarafından yapılmıştır.Ayrıca E-ELT’nin tasarım aşamasıyla ilişkili iki önemli sözleşme hali hazırda Belçika şirketleriyle yapılmıştır.

Belçika Gökbilimcileri de ESO olanaklarını yoğun olarak kullanmaktadırlar. Çok yakınlarda ESO’nun La Silla Gözlemevi’ndeki Belçika yapımı TRAPPIST teleskobu, cüce gezegen Eris ile ilgili önemli bir keşif için kullanılmıştır (eso1142).

7 Aralık Çarşamba günü heyet Santiago’dan ESO’nun Paranal Gözlemevi’nin de bulunduğu Dünya’nın en kurak yerlerinden biri olan Atacama Çölü’ne geldi. Majesteleri, kendilerine teleskopların amaçları ve işleyişlerini de açıklayan Prof. Massimo Tarenghi and Dr. Michael Sterzik tarafından kurulumları kapsayan bir gezintiye çıkarıldı. Günbatımıyla beraber teleskop kubbelerinin açılmasından sonra, heyet Paranal’da sürdürülen bazı bilimsel çalışmalara şahit olmak için kontrol odalarından birine götürüldü.

Prens Philippe’ye Wallonia Hükümeti’nin Başkan Yardımcısı ve Ekonomi, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Dış Ticaret ve Yeni Teknolojiler Bakanı Marcourt, Devlet Bakanı Jos Chabert ve Belçika’nın Şili Büyükelçisi Dirk Van Eeckhout ile birlikte aralarında AMOS, SEPTENTRIO, ENE, XENIC ve Liège Üniversitesi’nin temsilcilerinin de bulunduğu büyük bir işadamı heyeti eşlik etti.

Daha fazla bilgi

2012 yılı Avrupa Güney Gözlemevi'nin (ESO) kuruluşunun 50. yılını temsil etmektedir. Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetlerarası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 15 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO varolan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın Avrupalı ortağıdır. ESO şu anda "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak 40-metre sınıfında Avrupa Aşırı Büyük optik/yakın kırmızı ötesi Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmeyi planlıyor. 

Bağlantılar

İletişim

Sıtkı Çağdaş İnam
Başkent Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
Tel: +90 312 2341010 / 1221
E-posta: inam@baskent.edu.tr

Massimo Tarenghi
ESO Representative in Chile
Santiago, Chile
Tel: +56 2 463 3143
E-posta: mtarengh@eso.org

Patrick Geeraert
ESO Head of Administration
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6873
Cep: +49 176 1300 6504
E-posta: pgeeraer@eso.org

Gonzalo Argandoña
ESO education and Public Outreach Department
Santiago, Chile
Tel: +56 2 463 3258
Cep: +56 9 9 829 4202
E-posta: gargando@eso.org

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Press Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cep: +49 151 1537 3591
E-posta: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1149.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1149tr
Adı:Paranal, Santiago, Site visit, Very Large Telescope
Tür:Unspecified : People : Other/General
Facility:Very Large Telescope

Görüntüler

Prince Philippe of Belgium visits ESO’s Paranal Observatory
Prince Philippe of Belgium visits ESO’s Paranal Observatory
sadece İngilizce
Prince Philippe of Belgium visits ESO’s Paranal Observatory
Prince Philippe of Belgium visits ESO’s Paranal Observatory
sadece İngilizce
Prince Philippe of Belgium visits ESO’s Paranal Observatory
Prince Philippe of Belgium visits ESO’s Paranal Observatory
sadece İngilizce
Prince Philippe of Belgium visits ESO's premises in Santiago Chile
Prince Philippe of Belgium visits ESO's premises in Santiago Chile
sadece İngilizce