Evrenin her yerinden yeryüzündeki tüm çocuklara haberlerimiz var

Kayıp Yıldız Akınları

03 Ağustos 2011

Gerçek-hayattaki Indiana Jones'lar ekibi gibi, bilim insanları gökadamızı keşfederek gizemli bir hazine buldular. Bu mücevherler İndiana Jones'un bulmayı beklediği elmaslardan çok daha dikkat çekici - bunlar göz kamaştırıcı bir yıldızlar koleksiyonu!

Buradaki yıldızların çoğu 'Açık Kümeler' adlı gruplar olarak doğmakta ve Güneş'imizin yarısından daha ağır olmaktadırlar. Ancak yıldızlar çok tozlu yerlerde doğruklarından bu açık kümeleri çoğu teleskopla bulmak çok zordur. "Bu kümelerin önündeki toz bunları 10,000 ila 100,000,000 kez daha sönük göstermektedir" diye açıklıyor Profesör Kurtev.

Bununla birlikte, VISTA adlı yeni bir teleskopu kullanan Prof. Kurtev ve diğer gökbilimciler gökadamız Samanyolu'nda daha önce göremediğimiz 96 yeni Açık Küme keşfetti. Bu mücevherlein küçük bir kısmı yukarıda gösterilmektedir.

Açık Kümeler bir kaç bin kadar yıldız içerebilirler, ancak yeni keşfedilen çoğu kümenin 10 ila 20 yıldız içerdiği görülmüştür. İlk kez bu miktarda ve küçük Açık Küme tek seferde keşfedilmiştir.

İlginç Gerçek: Samanyolu'nda şimdiye kadar 2,500 Açık Küme bulundu, ancak gökbilimciler keşfedilmesi gereken daha 30,000 tanenin beklediğini düşünüyor! Geleceğin genç İndiana jones'u siz olabilir ve bu kayıp hazineleri siz keşfedebilir misiniz?

Bu eso1128 numaralı ESO Basın Bülteninin çocuklar için hazırlanmış halidir..