Evrenin her yerinden yeryüzündeki tüm çocuklara haberlerimiz var

Kozmik Hayvanat Bahçesinin Aslanları

27 Temmuz 2011

Bu güzel fotoğraf VST adlı yeni bir teleskopla çekildi. Aslan Üçlüsü olarak bilinen üç gökadayı gösteriyor. (Üç gökadanın hepsini görebilmek için görüntüye tıklayın.) Büyük teleskoplar normalde tek seferde sadece bunlardan tek gökadayı gözleyebilir. Ancak VST tek bir görüntüde grup üyelerinin üçünü de yakalayabiliyor!

Gökadalar geceleyin gökyüzünde Aslan takımyıldızını oluşturan yıldızlarlar aynı bölgede bulundukları için bunlara Aslan Üçlüsü adı veriliyor.

Takımyıldızlar geceleyin gökyüzünde, aynı noktaları birleştir bulmacası gibi yıldızların bir araya gelerek oluşturduğu hayvan, ve insan benzeri şekillerdir. 'Leo' kelimesi eski bir dilde 'Aslan' anlamına gelmekte olup, bu takımyıldızının aslana benzediği varsayılmaktadır. Ancak bu resimlerin çoğu gerçeklerine benzememekte ve epey hayal gücü gerektirmektedir!

Aslan, Başak ve Balık gibi bazı takımyıldızların adını gazete veya dergilerdeki burç tahminlerinden zaten biliyorsunuzdur. Bu takımyıldızlarına zodyak takımyıldızları deniyor.

Bu zodyak burçlarını kullanarak insanların geleceğini tahmin etme işine astroloji deniyor. Bununla birlikte, her gökbilimci bunun anlamsız olduğunu ve zodyak takımyıldızlarının insanların yaşamları üzerinde bir etkisi olmadığını bilirler!

İnsanlar arasında 'astronomi' ve 'astroloji' kelimesini karıştırmak yaygın bir olaydır, ancak bunlar birbirinden çok farklı. Gökbilim (astronomi) bir bilim dalı iken, astroloji değildir!

İlginç Gerçek: Aslında gerçekte 13 tane zodyak takımyıldızı olmasına rağmen, astrologlar Yıancı takımyıldızını görmezden gelerek, sadece 12 tane zodyak takımyıldızı olduğunu söylerler.

Bu eso1126 numaralı ESO Basın Bülteninin çocuklar için hazırlanmış halidir..