eso1050tr — Kurumsal Bülten

Brezilya Avrupa Güney Gözlemevi'ne Katıldı

30 Aralık 2010

Brezilya Federal Cumhuriyeti, Avrupa Güney Gözlemevinin (ESO) “üye ülke” olmak için gereken resmi kabul anlaşmasını dün imzaladı. Hükümetin onayını takiben Brezilya on beşinci ve Avrupa dışından ilk üye ülke olacaktır.

Brezilya Federal Cumhuriyeti, Avrupa Güney Gözlemevinin  (ESO) “üye ülke” olmak için gereken resmi kabul anlaşmasını dün imzaladı. Hükümetin onayını takiben Brezilya on beşinci  ve Avrupa dışından ilk üye ülke olacaktır.

29 Aralık 2010’da, Brasilia’daki merasimde Brezilya Bilim ve Teknoloji Bakanı Sergio Machado Rezende ve ESO Genel Müdürü Tim de Zeeuw, Brezilya’nın Avrupa Güney Gözlemevi’ne resmi katılımı anlaşmasını imzaladılar. Brezilya onbeşinci  ve Avrupa dışından ilk üye ülke olacaktır.

Anlaşma uluslararası bir topluluğa giriş anlamına geldiğinden, onay için şimdi Brezilya Parlamentosu’na gönderilecek [1]. Anlaşmanın imzalanması, 21 Aralık 2010’daki olağanüstü toplantı esnasında ESO Konseyi tarafından oy birliğiyle onay verilmesini takiben olmuştur.

Rezede, “ESO’ya katılım, Brezilya’daki bilim, teknoloji ve inovasyonun gelişimine hükümetin ülkeyi geliştirmek için bu üç stratejik alanda yaptığı dikkate değer eforun parçası olarak yeni bir güç verecektir.

1963’te gözlemevleri için en iyi gözlem alanı olarak Şili’yi seçmesinden beri, Avrupa Güney Gözlemevi, Güney Amerika’yla uzun ve başarılı bir ilişki içerisindedir. Öte yandan, şimdiye kadar Avrupa dışından hiçbir ülke ESO’ya üye ülke olarak katılmamıştır.

ESO genel müdürü Tim de Zeeuw, “ Brezilya’nın üyeliği, coşkulu Brezilyalı gökbilimcilere Dünya’daki en üretken gözlemevine erişim imkanı sunacak ve Avrupa Aşırı Büyük Teleskop’u projesine Brezilya’nın ileri teknoloji endüstrisinin katılımı için fırsat sağlayacaktır. Ayrıca, heyecan verici projelere büyük katkılar yapabilecekleri doğru zamanda yeni kaynaklar ve yetenekler getirecektir.” diye eklemiştir.

Avrupa Aşırı Büyük Teleskupu’nun (E-ELT) tasarım evresi yeni tamamlanmıştır ve bu büyük proje bağımsız uzmanlardan oluşan uluslararası bir panel tarafından her yönüyle dikkatle incelenmiştir. Panel, E-ELT projesini teknik olarak yapım aşamasına giriş için yeterli bulmuştur. E-ELT’nin yapımına devam edilmesi 2011 için planlanmış ve önümüzdeki on yılın başlarında çalışmaya başladığında Avrupalı, Brezilyalı ve Şilili astronomlar bu dev teleskopa erişebilecektir.

ESO’nun yönetim kurulu başkanı, Laurent Vigroux, “Brezilyalı gökbilimciler, Avrupalı meslektaşlarıyla işbirliğinden faydalanacak ve doğal olarak La Silla ve Paranal’daki ESO’nun birinci sınıf gözlemevlerinde, ESO’nun uluslararası ortaklarıyla yapmakta olduğu ALMA’da gözlem zamanı elde edeceklerdir.” diyerek noktalamıştır.

Notlar

[1] Brezilya’nın üyeliğinin kabulünden sonra, ESO’ya üye ülkeler Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık olacaktır.

Daha fazla bilgi

Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetlerarası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 14 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve dünyanın en büyük tarama teleskopu VISTA'yı işletmektedir. ESO varolan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın Avrupalı ortağıdır. ESO şu anda "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak 42-metre çapında Avrupa Aşırı Büyük optik/yakın kızılöte Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmeyi planlıyor.

Bağlantılar

  • Brezilya Bilim ve Teknoloji Bakanlığı basın bülteni
  • ESO&Brezilya hakkında sıkça sorulan sorular bölümü

İletişim

Özgecan Önal
İstanbul Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, ESON Türkiye Ekibi
İstanbul, Türkiye
E-posta: nacegzo_2003@yahoo.com

Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching, Germany
Tel: +49-89-3200-6761
Cep: +49-173-3872-621
E-posta: lars@eso.org

Gonzalo Argandoña
ESO education and Public Outreach Department
Santiago, Chile
Tel: +56-2-463-3258
Cep: +56-9-9-233-6137/+56-9-9-829-4202
E-posta: gargando@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1050.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1050tr
Adı:ESO Member States
Tür:Unspecified : People : Other/General
Facility:Other

Görüntüler

Brazil to join the European Southern Observatory
Brazil to join the European Southern Observatory
sadece İngilizce
The signing ceremony with Brazil
The signing ceremony with Brazil
sadece İngilizce