eso0423tr — Kurumsal Bülten

Finlandiya Onbirinci ESO Üyesi Ülke Oldu

07 Temmuz 2004

Finlandiya Avrupa Güney Gözlemevi’nin ( ESO ) onbirinci üye devleti oldu [1]. Yasal kabul prosedürü planlandığı gibi sürdürüldü ve şimdi tamamlandı. Bu yılın ilk zamanlarında ( ESO PR 02/04 ) takip eden Antlaşmanın imzasının devamında, Finlandiya Parlemantosunun kabulü ve ESO Uzlaşım ve üyelik protokollerinin Antlaşmasının Finlandiya Başkanı tarafından onaylanmasıyla ve bugüne kadar kurulumu yapılan sistemlerin depozitosunun ödenmesiyle, Finlandiya şimdi resmi olarak ESO’ya katılmış durumdadır.

ESO sıcak bir şekilde yeni üyeyi ve ön planda yer alan pek çok alanda tecrübeleri ile meşhur olmuş bilimsel topluluğuna hoş geldin diyor. İlişkili fırsatlar ESO’ ya ait gözlemevlerindeki güçlü tesislerle öncü araştırmaların güçlendirilmesine katkı sağlayacak ve bu da genel olarak Avrupa bilimi olduğu kadar Astronomi ve Astrofiziğin kazancı olacaktır. ESO aynı zamanda Finli ileri teknoloji endüstrisi ile ortaklığı da dört gözle bekliyor.

Finlandiya için, ESO’ daki üyelik bilimin yaygın anlaşılmasını geliştirme amacı da dahil olmak üzere bilimsel ve teknolojik amaçlar tarafından motive edildi. Fin Hükümeti araştırmaların kalitesi, etkisi ve uluslararasılaştırılmasını geliştirebilmek için genel araştırma fonunun arttırılması sözünü verdi.

ESO’ ya üyelik aksi durumda Finli astronomlar için mümkün olmayacak olan astronomik araştırmalar için eşsiz tesisler sunmaktadır. Finlandiya aynı zamanda ICT, Optik  ve Alet Düzeni gibi alanlardaki teknolojik gelişim projelerinde yer almaya çok isteklidir. Genç bilim insanları ve mühendisleri için ESO teşvikçi, uluslararası çalışma ve öğrenme ortamıdır.

Finlandiya zaten ESO eğitim programlarında yer alıyordu, ve bir üye olarak bu aktivite yayılacak ve yoğunlaşacak. Finlandiya’ da ESO’nun sosyal aktivitelerinde yer almaktan büyük mutluluk duyacak pek çok bilim gazetecisi ve geniş bir amatör astronomi topluluğu vardır.

Notlar

[1]: ESO üyesi ülkeler: Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İsveç, İsviçre ve Birşelik Krallık.

[2]: ESO Sözleşmesi 1962’de belirlendi ve ESO’nun hedeflerini ve bunlara ulaşmanın yollarını, "Devletlerin Hükümetleri bu sözleşmeye taraftırlar.... Güney yarımkürede güçlü ekipmanlarla destekli bir gözlemevi oluşturmaya katılımcı ve istekli, ve bu konuda astronomik araştırmada işbirliğini destekleme ve organize etmede..." ( ESO Sözleşmesinin Girişinden bir iki alıntı) gibi, belirtmektedir.

İletişim

Fırat Koçak
İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi, ESON Türkiye Ekibi
İzmir, Türkiye
E-posta: firatkocak@iyte.edu.tr

Richard West
ESO
Garching, Germany
Tel: +49-89-3200-6276
E-posta: rwest@eso.org

Pia Ekqvist
Opetusministeriö - Ministry of Education
Helsinki, Finland
Tel: +358 (0)9 1607 7484
Cep: +358 (0)400 669 675
E-posta: pia.ekqvist@minedu.fi

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso0423.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso0423tr
Legacy ID:PR 18/04
Adı:ESO Member States
Tür:Milky Way : People
Facility:Other

Görüntüler

ESO logo
ESO logo
sadece İngilizce