eso0403tr — Kurumsal Bülten

Finlandiya ESO’ya katılıyor

09 Şubat 2004

Finlandiya, Avrupa Güney Gözlemevi’nin (ESO) on birinci üye devleti olacak [1]. Bugün, Garching’de (Almanya) bulunan ESO Genel Merkezi’ndeki tören sırasında, Finlandiya ve ESO üye devletlerinden diğer üst düzey yetkililerin huzurunda Finlandiya Eğitim ve Bilim Bakanı Sayın Tuula Haatainen ve ESO Genel Müdürü Sayın Dr. Catherine Cesarsky tarafından karşılıklı bir Anlaşma imzalandı (aşağıdaki Video Klipe 02/04 bakınız). ESO Konvansiyonu ve ilgili protokollerin [2] Fin Parlamentosu tarafından onaylanmasını takiben, Finlandiya’nın 1 Temmuz 2004 tarihinde resmi olarak ESO’ya katılacağı öngörülmüştür.

Avrupa Gökbiliminin Birleştirilmesi

Finlandiya Eğitim ve Bilim Bakanı Sayın Tuula Haatainen, sözlerine şu sözcüklerle başladı: " Avrupa biliminin en başarılı mega projelerinden biri olan Avrupa Güney Gözlemevine katılacağımız için Finlandiya adına mutlu ve gururluyum. ESO, ALMA projesi ve gittikçe artan küresel işbirliği ile birlikte bilim alanında Avrupa’daki işbirliği potansiyelinin mükemmel bir örneğidir."

Bakan, ESO’nun bilimin yanı sıra pek çok teknolojik teşvik ve fırsatlar da sunduğundan bahsetti. Ve ekledi: "Finlandiya’da, ESO ile teknolojik ve endüstriyel işbirliğini de teşvik etmeye çalışacağız ve umuyoruz ki ESO iyi iş ilişkileri yaratılmasında bize yardımcı olacaktır. Eminim ki Finlandiya’nın ESO’ya üyeliği, her iki taraf için de faydalı olacaktır."

ESO’nun Genel Müdürü Dr. Catherine Cesarsky, Finlandiya’nın ESO’ya katılma niyetini sıcak karşıladı. "Ülkelerinin ESO’ya katılımıyla, öne çıkan pek çok alanda uzmanlıklarıyla tanınan Finlandiyalı gökbilimciler, modern astrofizik alanında araştırma programlarında çalışmalar yapmaya yönelik yeni, heyecan verici fırsatlara sahip olacaklardır."

"Bu gerçekten ESO’ya katılım için doğru zamandır.", diye ekledi. "Pek çok birinci sınıf aygıtlarla birlikte dört 8.2-m VLT Birim Teleskopu, yakın ve uzak Evren’i araştırarak ve Avrupalı gökbilimcilere eşsiz gökbilim verilerinden oluşan bir altın madeni sağlayarak Paranal’da emsalsiz bir verimlilikle çalışıyor. VLT Enterferometre uygulaması iyi ilerliyor ve geçtiğimiz yıl kıtalararası milimetre- ve milimetrealtı-bölgesi Atacama Büyük Millimetre Dizgesi’nin yapım aşamasına geçtik. Ve OWL gibi devasa optik/kızılötesi teleskoplar için yürütülen tasarım çalışmaları hızlı ilerliyor. Gerçekten de, yeni nesil Avrupalı gökbilimciler için mükemmel ufuklar açılıyor!"

ESO Genel Müdüründen sonra söz alan ESO Konsey Başkanı Profesör Piet van der Kruit şunları söyledi: "Bu ESO’nun sürekli evriminde en önemli adımlardan biridir. Finlandiya’nın ESO’ya üye olmasıyla, AB alanında araştırma yatırımı konusunda en hızlı büyümeyi gerçekleştirenlerden biri olarak çok etkin ve rekabetçi bir yenilik sistemini devreye sokan bir ülkeye hoş geldin diyoruz. Şüphesiz, Finlandiyalı gökbilimciler, ESO tesislerinden sadece en iyi bilimsel faydayı almakla kalmayacak, aynı zamanda bütün ESO topluluğuna fayda sağlayacak teknolojik gelişmeler için kaliteli AR-GE çalışmaları sayesinde büyük katkılar da sağlayacaklardır."

Notlar

[1]: Mevcut ESO üye ülkeleri, Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İsveç, İsviçre ve İngiltere’dir.

[2]: ESO Konvansiyonu, 1962 yılında düzenlenmiştir ve ESO’nun hedeflerini ve bu hedeflere ulaşma yollarını belirler, örn; "İşbu Konvansiyon’a taraf Devletlerin Hükümetleri... Güney Yarımküre’de güçlü aygıtlarla donatılan bir gözlemevini müştereken oluşturmayı ve buna göre gökbilim araştırmalarında işbirliğini teşvik ve organize etmeyi istemektedirler..." (ESO Konvansiyonu Giriş Bölümü’nden).

İletişim

Özge A. Uçarcı
Ankara Üniversitesi, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: ozgeucarci@gmail.com

Richard West
ESO
Garching, Germany
Tel: +49-89-3200-6276
E-posta: rwest@eso.org

Juha Ojanen
Opetusministeriö - Ministry of Education
Helsinki, Finland
Tel: +358 (0)9 1607 7484
Cep: +358 (0)400 669 675
E-posta: juha.ojanen@minedu.fi

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso0403.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso0403tr
Legacy ID:PR 02/04
Adı:ESO Director General, ESO HQ Garching, ESO Member States
Tür:Unspecified : People
Facility:Other

Görüntüler

Signing of the Finland-ESO agreement
Signing of the Finland-ESO agreement
sadece İngilizce

Videolar

Finland to Join ESO
Finland to Join ESO
sadece İngilizce