Baş Döndüren NTT

Bu dinamik görüntü, ESO’nun Şili’deki La Silla Gözlemevi’nde bulunan Yeni Teknoloji Teleskopu’nu (NTT) gözler önüne seriyor. Teleskop istenilen hedefteki bir noktaya yöneldiğinde oluşan hareket nedeniyle NTT’nin farklı bir biçime sahip kubbesi resimde flu görünüyor. Bu fotoğraf, 30 dakikalık bir poz süresiyle çekilmiştir.

Bu fotoğrafta dikkatinizi çekecek ilk unsur, genellikle sık rastlanan yuvarlak bir kubbe yerine teleskop binasının kendine özgü köşeli şeklidir. Tasarım özellikleri, ESO’nun Çok Büyük Telekop’u da dahil olmak üzere pek çok teleskopta kullanılmış olsa da, 1989 yılında resmi olarak açıldığında bu teleskop çığır açıcı nitelikteydi.

NTT’nin devrimsel tasarımı, NTT içerisindeki hava akışını en iyi hale getirerek ve hava türbülansı sayesinde görüntü bulanıklığını en aza indirerek dikkatli bir şekilde kontrol edilebilen havalandırma yoluyla en iyi görüntü kalitesini hedeflemektedir. Yukarıdaki flu görüntüde, bu sistemin temel bir parçasını oluşturan büyük kanatlar görülebilmektedir.

İnşa edildiği dönemde geliştirilen başka bir özellik de NTT’nin aynasıdır. 3.58 metre çapındaki ayna hiçbir zaman büyük olarak düşünülemeyecek olsa da, tasarımı oldukça yenilikçidir. Ayna esnektir ve hiçbir esneme veya bükülmenin görüntü kalitesine zarar vermemesi amacıyla mükemmel şeklinin korunması için gerçek zamanlı olarak ayarlanabilir. ESO ve NTT aktif optik olarak adlandırılan ve modern teleskopların standart bir özelliği haline gelen bu teknolojiyi kullanan öncülerdir.

Günümüzde NTT, gökbilimcilerin gözlemlerini yürütmekte kullanabilecekleri iki farklı aygıta sahiptir: kızılötesi bir spektograf ve görüntü kamerası olan SOFI (bir VLT aygıtı olan Son of ISAAC’nın kısaltması) ve sönük cisimleri saptamak amacıyla tasarlanmış bir spektograf ve kamera olan EFOSC2.

La Silla Gözlemevi, Santiago de Chile’nin 600 kilometre kuzeyinde ve 2400 metre yükseklikte yer alan Atacama Çölü’nün güney bölgesinde bulunmaktadır.

Görüntü, İsviçre’de Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne’da çalışan gökbilimci Malte Tewes tarafından çekilmiştir.

Malte, bu fotoğrafı ESO Fotoğraflarınız Flickr grubuna göndermiştir. Flickr grubu düzenli olarak gözden geçirilmekte ve en güzel fotoğraflar, popüler Haftanın Görüntüsü (Picture of the Week) serimizde veya galerilerimizde yayınlanmak üzere seçilmektedir.,

Bağlantılar

İletişim

Özge A. Uçarcı
Ankara Üniversitesi, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: ozgeucarci@gmail.com

Telif:

ESO/M. Tewes

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1329a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:22 Temmuz 2013 10:00
Boyut:1581 x 1581 px

Nesne Hakkında

Adı:La Silla, New Technology Telescope
Tür:Unspecified : Technology : Observatory : Telescope

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
574,1 KB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
256,6 KB
1280x1024
377,7 KB
1600x1200
493,2 KB
1920x1200
524,7 KB
2048x1536
685,6 KB