Lore Hareket Halinde

Bu fotoğrafta ALMA’nın iki nakliye aracından biri olan Lore, Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi’nin (ALMA) 7 metre çapındaki antenlerinden birini taşıyor. Lore ve ikizi Otto 5000 metre rakımlı Chajnantor Platosu’nda ALMA’nın antenlerini taşımak amacıyla yapılmış 28 tekerlekli sapsarı iki araçtır. Belirlenen hedeflerde en iyi gözlemleri yapmak için teleskop dizgesini yeniden şekillendirebiliyorlar. Aynı zamanda, bakım için Chajnantor ve daha düşük rakımdaki Operasyon Destek Tesisi arasında antenleri taşıyorlar.

ALMA, 50 adet 12 metre çapında antenlerden oluşan ana dizgeye ve Atacama Kompakt Dizgesi (ACA) olarak bilinen 12 adet 7 metrelik antenler ile 4 adet 12 metrelik antenlerden oluşan ek dizgeye sahiptir. Lore daha küçüklerden biri olan ACA’nın 7 metrelik antenlerini taşıyor. Ana dizgenin 12 metrelik antenleri 15 metreden daha yakın aralıkta yerleştirilemezler aksi takdirde birbirlerine çarparlar. Antenler arasındaki olası en küçük ayırma miktarı gökyüzündeki keşfedilebilir özellikleri azami ölçüde sınırlandırıyor. Bu da ana dizgenin, yakındaki gökadalar veya Samanyolu’ndaki kocaman moleküler gaz bulutları gibi kapsamlı nesnelerin geniş özelliklerini gözlemleyememesi anlamına gelmektedir. ACA özellikle bu kapsamlı nesnelerin daha iyi gözlemlenmesinde ALMA’ya yardımcı olmak için tasarlandı. Ana dizgenin kaçırdığı daha kapsamlı yapıları daha iyi ölçmek için 7 metrelik daha küçük antenler birbirlerine yakın yerleştirilebilirler.

Ön plandaki etkileyici sivri uçlu buzullar penitenes (İspanyolcada “penitents”)  olarak bilinirler. Bunlar genellikle 4000 metreden fazla rakımlı bölgelerde görülen tuhaf bir doğa olayıdır. Sivri uçları Güneş'i işaret eden sertleşmiş kar veya buzlardır, boyları bir kaç santimetreden bir kaç metreye kadar ulaşır.

Uluslararası bir gökbilim tesisi olan ALMA, Şili Cumhuriyeti ile işbirliği içerisinde bir Avrupa, Kuzey Amerika ve Doğu Asya ortaklığıdır. ALMA'nın yapımı ve operasyonları Avrupa'yı temsilen Avrupa Güney Gözlemevi (ESO), Kuzey Amerika'yı temsilen Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi (NRAO) ve Doğu Asya'yı temsilen Japonya Ulusal Gökbilim Gözlemevi (NAOJ) tarafından sürdürülmektedir. ALMA Gözlemevi Ortaklığı (JAO) birleşik liderliği ve ALMA'nın yapımını, işletilmesini ve operasyonlarının yönetilmesini sağlamaktadır. 

Bağlantılar

İletişim

Güven Tunç
Başkent Üniversitesi, Makine Müh. Bölümü, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: guventunc52@gmail.com

Telif:

ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1318a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:06 Mayıs 2013 10:00
Boyut:5212 x 3468 px

Nesne Hakkında

Adı:ALMA transporters, Atacama Large Millimeter/submillimeter Array
Tür:Unspecified : Technology : Observatory : Facility

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
4,2 MB
Baskı JPEG
2,5 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
297,1 KB
1280x1024
462,5 KB
1600x1200
632,3 KB
1920x1200
716,2 KB
2048x1536
962,1 KB