Gökten Yıldız Yağıyor

Her ne kadar soyut bir modern resme benzese de, bu görüntü; Şili’nin And Dağları’nda bulunan Chajnantor Platosu’nun üzerindeki gökyüzünün geceleyin kamerayla uzun pozlanmasının bir sonucu olarak elde edilmiştir. Dünya başka bir güne dönerken, çölün üzerindeki Samanyolu Gökadası’nda bulunan yıldızlar, renkli çizgiler halinde uzanıyor. Bu arada, önplandaki yüksek teknoloji teleskopu, rüya gibi bir kalite sergiliyor.

Bu büyüleyici fotoğraf, yukarıda görülen Atacama Pathfinder Experiment (APEX) teleskopunun evi olan Chajnantor Platosu üzerinde, deniz seviyesinden 5000 metre yükseklikte çekildi. APEX, milimetre ve milimetre-altı aralığında, farklı dalgaboylarında ışık toplayan 12 metre çapındaki bir teleskoptur. APEX’i gökbilimciler, yeni yıldızların doğduğu soğuk gaz bulutları ve kozmik tozdan Evren’deki en erken ve en uzak bazı gökadalara kadar farklı cisimleri incelemek için kullanıyorlar.

APEX, Chajnantor Platosu’nda, uluslararası ortakları ile birlikte ESO’nun inşa ettiği ve işlettiği devrim niteliğinde bir teleskop olan Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi (ALMA) için bir kılavuzdur. 2013 yılında ALMA tamamlandığında, 12 metre çapında 54 anten ve ek olarak 7 metre çapında 12 anten dizgesi olacaktır. Her iki teleskop da birbirini tamamlayıcı özelliğe sahip: daha geniş görüş alanı sayesinde APEX, gökyüzünün geniş alanlarındaki pekçok hedefi bulabilirken ALMA, çok daha yüksek açısal çözünürlüğü sayesinde bu hedefleri son derece ayrıntılı olarak inceleyecektir. APEX ve ALMA, bu görüntüdeki yıldızların oluşumu gibi Evrenimize dair çalışmalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için gökbilimcilere yardım amacıyla kullanılan önemli araçlardır.

Bu Fotoğraf, ESO Fotoğraf Elçisi Babak Tafreshi tarafından çekilmiştir. Ayrıca Babak, geceleri arka fonda yıldız, gezegen ve gök olayları ile dünyanın en güzel ve tarihi yerleşkelerinde büyüleyici fotoğraflar ve zaman atlamalı videolar koleksiyonu yaratan ve sergileyen bir program olan The World At Night’ın (Geceleyin Dünya) kurucusudur.

APEX; bir Max-Planck Radyo Astronomi Enstitüsü (MPIfR), Onsala Uzay Gözlemevi (OSO) ve ESO işbirliğidir. Chajnantor’da teleskop ESO tarafından işletilmektedir. Uluslararası bir gökbilim tesisi olan ALMA, Şili Cumhuriyeti ile işbirliği içerisinde bir Avrupa, Kuzey Amerika ve Doğu Asya ortaklığıdır. ESO, ALMA’da Avrupa ortağıdır.

Bağlantılar

İletişim

Özge A. Uçarcı
Ankara Üniversitesi, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: ozgeucarci@gmail.com

Telif:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1250a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:10 Aralık 2012 10:00
Boyut:5995 x 3855 px

Nesne Hakkında

Adı:Atacama Pathfinder Experiment
Tür:Unspecified : Technology : Observatory : Telescope
Milky Way : Sky Phenomenon : Night Sky : Trail

Mounted Image

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
6,6 MB
Baskı JPEG
3,4 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
357,9 KB
1280x1024
594,0 KB
1600x1200
858,0 KB
1920x1200
1,0 MB
2048x1536
1,3 MB