ALMA ve Yıldızlı bir Gece —Keyifli bir Seyirlik

Geceleyin açık bir gökyüzü her zaman keyifli bir seyirliktir. Ancak Şili’nin And Dağları’nda 5000 metre yükseklikte bulunan ve gökbilim gözlemleri için dünyanın en iyi yerlerinden biri olan Chajnantor Platosu’nda bulunuyorsanız, hayatınız boyunca hatırlayacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Chajnantor’a ait bu panoramik görüntü; geceleyin, nefes kesici, yıldızlı bir gökyüzüne bakan Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi’nin (ALMA) antenlerini gözler önüne sermektedir.

Ön planda, ALMA’nın beraber çalışan antenlerini görebiliriz. Plato, kullanılan geniş açılı lens etkisi nedeniyle bükülmüş görünüyor. ALMA; milimetre ve milimetre-altı dalga boylarında Evreni incelemek için dünyanın en güçlü teleskopudur. ALMA’nın inşası 2013 yılında tamamlanacak ve yerleşkede toplam 66 adet yüksek hassasiyete sahip anten işletilecektir. Şu anda teleskop, Erken Bilim Gözlemlerinin ilk aşamasındadır. İnşaatının tamamlanmamış olmasına rağmen, teleskop olağanüstü sonuçlar üretmekte, diğer bütün milimetre-altı dizgelerden daha iyi çalışmaktadır.

Gökyüzünde, antenlerin üzerinde, sayısız yıldız, uzaktaki değerli taşlar gibi parlamaktadır. Aralarında iki tanıdık gökcismi göze çarpmaktadır. Bunlardan ilki, görüntüyü taçlandıran Ay’dır. İkinci olarak, ayın parıltısının gölgesinde kalan, gökyüzünde uzanan puslu kuşak Samanyolu’nu fark etmek mümkündür. Arka plandaki yıldızlardan gelen ışığın kesildiği kuşak içerisindeki karanlık bölgeler yıldızlararası tozdur.

Bu fotoğraf, ESO’nun Fotoğraf ElçisiBabak Tafreshitarafından çekilmiştir. Babak; geceleri arka fonda, en güzel gök harikaları ile dünyanın önemli yerlerinde büyüleyici fotoğraflar ve zaman atlamalı videolar koleksiyonu yaratan ve sergileyen uluslararası bir proje olan The World At Night’ın (Geceleyin Dünya) kurucusu ve öncüsüdür.

Uluslararası bir gökbilim tesisi olan ALMA, Şili Cumhuriyeti ile işbirliği içerisinde bir Avrupa, Kuzey Amerika ve Doğu Asya ortaklığıdır. ALMA’nın inşasını ve faaliyetlerini Avrupa adına ESO, Kuzey Amerika adına Ulusal Radyo Gökbilim Gözlemevi (NRAO) ve Doğu Asya adına Japonya Ulusal Gökbilim Gözlemevi (NAOJ) yürütmektedir. ALMA Ortak Gözlemevi (JAO), ALMA’nın inşası, devreye alınması ve işletilmesi için yönetim ve birleşik liderlik sağlamaktadır.

Bağlantılar

İletişim

Özge A. Uçarcı 
Ankara Üniversitesi, ESON Türkiye Ekibi 
Ankara, Türkiye 
E-posta: ozgeucarci@gmail.com


Telif:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1238a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:17 Eylül 2012 10:00
Boyut:4500 x 1688 px

Nesne Hakkında

Adı:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, Panorama
Tür:Unspecified : Technology : Observatory : Telescope

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
1,5 MB
Baskı JPEG
1,2 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
226,9 KB
1280x1024
341,8 KB
1600x1200
472,6 KB
1920x1200
565,7 KB
2048x1536
647,0 KB