Yepun’un Lazeri ve Macellan Bulutları

Yeryüzünde bulunan teleskoplarla gök cisimlerini gözlemlerken bulanık görüntüye neden olan Dünya’nın atmosferi gökbilimcilerin en önemli düşmanlarından biridir. Bu durumu önlemek için, gökbilimciler uyarlanabilir optik olarak adlandırılan teknikle saniyede yüzlerce defa şekil değiştirerek atmosferik etkileri düzeltebilen bilgisayar kontrollü aynaları kullanmaktadırlar.
 

Bu muhteşem görüntü ESO’nun Çok Büyük Teleskop’unun (VLT) 8.2-metrelik dördüncü teleskopu olan Yepun’u [1] güçlü bir sarı lazer ışınını gökyüzüne gönderirken gösteriyor. Işın, 90 km yükseklikte sodyum atomları katmanını uyararak Dünya atmosferinde parlak bir nokta — yapay bir yıldız — oluşturuyor. Bu Lazer Yönlendirmeli Yıldız (LGS) VLT’nin uyarlanabilir optik sisteminin bir parçasıdır. Yapay yıldızdan geri gelen ışık şekil değiştirebilen aynaları kontrolde ve atmosferin bozukluk etkilerini yok etmekte referans olarak kullanılarak sanki teleskoplar uzaydaymış gibi net gökbilimsel görüntüler üretir.
 

Yepun’un lazeri gökyüzünde ışıl ışıl parlayan tek şey değil. Lazer ışınının sol ve sağ taraflarında sırasıyla Büyük ve küçük Macellan Bulutları görülebilir. Bu yakındaki düzensiz cüce gökadalar güney yarıkürenin dikkat çeken nesneleridir ve çıplak gözle kolayca gözlenebilir. Büyük Macellan Bulutu’nun solundaki göze çarpan parlak yıldız Karina (Latince ’de gemi omurgası anlamına gelen) takımyıldızının en parlak yıldızı Kanopus,  görüntünün üst sağ bölümüne doğru bakıldığında Eridanus (Irmak) takımyıldızının en parlak yıldızı Ağız (Achernar) görülmektedir.
 

Görüntü, ESO fotoğraf elçisiBabak Tafreshi tarafından çekilmiştir.

Notlar

[1] VLT’nin dört teleskopunun isimleri kızıldereli topluluğu olan Mapuçelerin Mapudungu dilindeki gök cisimlerinden gelmektedir. Birim Teleskopların (UTs) isimleri: Antu (UT1, Güneş); Kueyen (UT2, Ay); Melipal (UT3, Güneyhaçı); and Yepun (UT4, Venüs) anlamına gelmektedir.

Bağlantılar

İletişim

Güven Tunç 
Başkent Üniversitesi, Makine Müh.Bölümü, ESON Türkiye Ekibi 
Ankara, Türkiye 
E-posta: guventunc52@gmail.com

 


Telif:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1225a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:18 Haziran 2012 10:00
Boyut:4057 x 6026 px

Nesne Hakkında

Adı:Laser Guide Star, Very Large Telescope
Tür:Unspecified : Technology : Observatory

Mounted Image

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
4,3 MB
Baskı JPEG
2,3 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
296,1 KB
1280x1024
464,7 KB
1600x1200
643,9 KB
1920x1200
735,0 KB
2048x1536
954,4 KB