ALMA’nın Üzerinde Güney Samanyolu

ESOFotoğraf Elçisi Babak Tafreshi, Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi (ALMA) antenlerinin bu olağanüstü görüntüsünü yakaladı. Bu fotoğrafta yer alan gökyüzünün zenginliği, Şili’nin Atacama Bölgesi’nde bulunan 5000 metre yükseklikteki Chajnantor Platosu üzerinde gökbilim açısından eşsiz koşullar sağlamaktadır.
 
Bu görüntü, Carina (Gemi Omurgası) ve Vela (Yelken) takımyıldızını gözler önüne sermektedir. Samanyolu’nun koyu, ince toz bulutları, orta üst soldan orta alt sağa doğru uzanıyor. Üst solda bulunan parlak turuncu yıldız Vela içerisindeki Suhail (Süheyl) iken, üst ortada bulunan benzer turuncu yıldız Carina içerisindeki Avior’dur. Bu yıldızların yanında “L” oluşturan üç mavi parlak yıldızdan soldaki iki yıldız Vela’ya ve sağdaki bir yıldız Carina’ya aittir. Ve görüntünün tam merkezinde bu yıldızların altında Carina Bulutsusu’nun pembe ışıltısı parlamaktadır (eso1208).
 
ALMA’nın Avrupa ortağı olan ESO, dizgeyi oluşturacak 66 antenden 25’ini sağlamaktadır. Dikkatli bir gözlemcinin “DA-43” ve “DA-41” işaretlerini üzerinde görebileceği, kameraya en yakın iki anten, bu Avrupa antenlerine örnek teşkil eder. ALMA dizgesinin tümünün inşasının 2013 yılında tamamlanacak olmasına rağmen teleskop, antenlerin kısmi bir dizgesiyle hâlihazırda gözlem yapmaktadır.

Babak Tafreshi, geceleri arka fonda yıldız, gezegen ve gök olayları ile dünyanın en güzel ve tarihi yerleşkelerinde büyüleyici fotoğraflar ve zaman atlamalı videolar koleksiyonu yaratan ve sergileyen bir program olan  The World At Night’ın (Geceleyin Dünya) kurucusudur.

Uluslar arası bir gökbilim tesisi olan ALMA, Şili Cumhuriyeti ile işbirliği içerisinde bir Avrupa, Kuzey Amerika ve Doğu Asya ortaklığıdır. ALMA’nın inşasını ve faaliyetlerini Avrupa adına ESO, Kuzey Amerika adına Ulusal Radyo Gökbilim Gözlemevi (NRAO) ve Doğu Asya adına Japonya Ulusal Gökbilim Gözlemevi (NAOJ) yürütmektedir. ALMA Ortak Gözlemevi (JAO), ALMA’nın inşası, devreye alınması ve işletilmesi için birleşik liderlik ve yönetim sağlamaktadır. 

İletişim

Özge A. Uçarcı
Ankara Üniversitesi, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: ozgeucarci@gmail.com 


Telif:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1222a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:28 Mayıs 2012 10:00
Boyut:5315 x 3544 px

Nesne Hakkında

Adı:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, Milky Way
Tür:Unspecified : Sky Phenomenon : Night Sky : Milky Way
Unspecified : Technology : Observatory

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
6,5 MB
Baskı JPEG
5,8 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
361,7 KB
1280x1024
594,3 KB
1600x1200
852,9 KB
1920x1200
1017,5 KB
2048x1536
1,3 MB

 

Ayrıca görüntüleyin...