Dünyanın En Büyük Tarama Teleskopu Vista’yı Kurmak

Building VISTA, the world’s largest Survey Telescope (historical image)
Building VISTA, the world’s largest Survey Telescope (present-day image)
Resimleri görmek için yeşil kolu sürükleyin

ESO bu sene 50.yılını tamamlıyor ve bu önemli yıl dönümünü kutlamak için tarihimize kısa bir göz atacağız. 2012 yılı boyunca ayda bir kez yayınlanan haftanın 'önceden ve şimdi' özel fotoğrafı La Silla ve Paranal gözlem yerleşkesinde, ESO'nun Şili Santiyago'da bulunan tesislerinde ve Almanya Garching Münih'teki merkez ofisinde yıllar içinde her şeyin nasıl değiştiğini göstermektedir. 

2009 Aralık’tan beri Görünür ve Kırmızı-ötesi Gökbilim Tarama Teleskopu (VISTA), ESO’nun Şili’deki Paranal Gözlemevi’nden güney gökküresini haritalıyor. Bu ayki fotoğraf çiftimiz VISTA teleskopunun yapım sürecini ve günümüzdeki halini gösteriyor.

2004 yılının ortalarında çekilen tarihi görüntü yapım aşamasındaki teleskop binasını gösteriyor. Teleskop kubbesinin iskeleti geçici yapı iskele kafesi ile çevrelenmiş dairesel tabanı görünüyor. VISTA, ESO’nun Çok Büyük Teleskopu’nun bulunduğu Cerro Paranal alanının yaklaşık 1500 metre kuzey doğusunda bir zirvede yer alıyor. Bu zirve 5 metre alçaltılarak 2518 metre yüksekliğe indirilmiş ve inşaat çalışmaları için gerekli 4000 metrekare düzlük oluşturulmuştur.

Günümüz fotoğrafı tamamlanmış VISTA teleskopunu gösteriyor. Teleskopun çevresindeki 20 metre çapında duvar teleskopu çevreden koruyan yapıdır. İki sürgülü kapı teleskop gözlemleri için dar aralık oluşturur ve gerekli durumlarda rüzgâr perdesi dar aralığın yakınına yerleştirilebilir. Çevresini saran duvardaki ek kapılar gece boyunca hava akışını kontrol ederek havalandırmayı sağlıyor. Ön planda görülebilen duvara bitişik yardımcı yapı, bakım ekipmanları ve ince yansıtıcı gümüş kaplamaların teleskop aynalarına uygulanmasında kullanmak için kaplama tesisini içermektedir.

VISTA, 3 ton ağırlığında, 67-megapiksel kamera ile yakın kırmızı-ötesi dalga boyunda çalışıyor. Büyük aynası, geniş görüş alanı ve çok hassas kırmızı-ötesi detektörleri ile dünyanın en büyük araştırma teleskopudur.

VISTA’yı İngiltere’nin ESO’ya üyelik antlaşmasının bir parçası olarak Queen Mary Londra Üniversitesi ile ESO’nun eş önderliğinde İngiltere’deki 18 üniversite ile birlikte geliştirmiş ve tasarlanmıştı. Teleskop tasarımının ve yapımının proje yönetimi İngiltere Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi’nin Gökbilim Teknoloji Merkezi tarafından üstlenilmişti.

Bağlantılar

İletişim

Güven Tunç
Başkent Üniversitesi, Fizik Mühendisliği Bölümü, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye 
E-posta: guventunc52@gmail.com

Telif

ESO

Görüntü Karşılaştırma Hakkında

Kimlik:potw1243a
Yayın tarihi:22 Ekim 2012 10:00

Görüntüler

Building VISTA, the world’s largest Survey Telescope (historical image)
Building VISTA, the world’s largest Survey Telescope (historical image)
sadece İngilizce
Building VISTA, the world’s largest Survey Telescope (present-day image)
Building VISTA, the world’s largest Survey Telescope (present-day image)
sadece İngilizce