Toprak Yoldan Dünyanın Önde Gelen Gözlemevine

From a dirt track to the world’s leading observatory (historical)
From a dirt track to the world’s leading observatory (present)
Resimleri görmek için yeşil kolu sürükleyin

ESO bu sene ellinci yılını dolduruyor ve bu önemli yıl dönümünü kutlamak için ESO tarihine kısa bir göz atacağız. 2012 yılı boyunca ayda bir kez yayınlanan, özel bir 'Önceden ve Şimdi' karşılaştırması sunan Haftanın Görüntüsü (Picture of the Week); La Silla ve Paranal Gözlemevi yerleşkelerinin, ESO'nun Şili Santiago'da bulunan ofislerinin ve Almanya Garching Münih'teki merkez ofisinin onlarca yıl içerisinde nasıl değiştiğini gösteriyor.

Bu iki fotoğraf; 1987 yılında ve günümüzde görüldüğü şekilde, kuzey Şili’deki Cerro Paranal’ın zirvesini görüntüleyerek Paranal Gözlemevi’nin girişini gösteriyor.

Cerro Paranal Bölgesi, ilk olarak 1983 yılında, o zamanın ESO Genel Müdürü Lodewijk Woltjer’in (Daha fazla bilgi için The Messenger, No. 64, sf 5–8’e bakınız) de içinde yer aldığı bir ekip tarafından gelecekte kurulması planlanan Çok Büyük Teleskop (VLT) için muhtemel yerleşke olarak keşfedilmişti. 1987 yılında, zirveye doğru uzanan bir toprak yol yapılmış ve koşulları izlemek için daimi bir istasyon kurulmuştu. Tarihi fotoğraf, o zamanın görüntüsünü göstermektedir.

Yerleşke test sonuçları son derece iyiydi; buradaki koşullar, ESO’nun La Silla Gözlemevi veya yapım aşamasındaki diğer yerleşkelerden açıkça çok daha iyiydi. Bunun sonucunda, Aralık 1990’da ESO Konseyi tarafından VLT’nin Paranal üzerine kurulması kararı alındı (eso9015’e bakınız).

Bu tarihi fotoğraf çekildiğinden beri geçen 25 yıl içerisinde Paranal çok değişti. Dağın zirvesi düzeltildi, kaliteli bir yol yapıldı ve gözlemevi teleskopları inşa edildi. Günümüzde çekilen fotoğrafta, eksiksiz ve tam teşekküllü bir gözlemevi kurulduğu görülebilir. Şimdi zirvede 8.2-metre VLT Birim Teleskoplarının yanı sıra interferometri için kullanılan dört adet daha küçük 1.8-metre Yardımcı Teleskop ve 2.6-metre VLT Tarama Teleskopu bulunmaktadır. Girişte, gözlemevi üssünü oluşturan pek çok bina inşa edilmiştir. Karşı yönden dağın tepesinden üsse bakan bir görüntü için, daha önce yayınlanmış olan Haftanın Görüntüsü potw1230’e bakınız.

Bağlantılar

İletişim

Özge A. Uçarcı 
Ankara Üniversitesi, ESON Türkiye Ekibi 
Ankara, Türkiye 
E-posta: ozgeucarci@gmail.com

Telif

ESO

Görüntü Karşılaştırma Hakkında

Kimlik:potw1232a
Yayın tarihi:06 Ağustos 2012 10:00

Görüntüler

From a dirt track to the world’s leading observatory (historical)
From a dirt track to the world’s leading observatory (historical)
sadece İngilizce
From a dirt track to the world’s leading observatory (present)
From a dirt track to the world’s leading observatory (present)
sadece İngilizce