Gökbilimciler için bir Vaha — Önceden ve Şimdi ESO’nun Paranal Konukevi

ESO's Paranal Residencia under construction
ESO's Paranal Residencia in 2012
Resimleri görmek için yeşil kolu sürükleyin

ESO bu sene 50.yılını tamamlıyor ve bu önemli yıl dönümünü kutlamak için tarihimize kısa bir göz atacağız. 2012 yılı boyunca ayda bir kez yayınlanan haftanın 'önceden ve şimdi' özel fotoğrafı La Silla ve Paranal gözlem yerleşkesinde, ESO'nun Şili Santiago'da bulunan ofisinde ve Almanya Garching Münih'teki merkez ofisinde yıllar içinde her şeyin nasıl değiştiğini göstermektedir.

Şubat 2002’den bu yana (bkz eso0205) Paranal Konukevi ESO’nun en iyi gözlemevi alanında vardiyalı çalışanlara kalacak yer sağlamaktadır.  Şili’nin Atacama Çölü’nde bulunan Paranal, ESO’nun Çok Büyük Teleskop’unun (VLT) evidir. Bu ay, her ikisi de ESO fotoğraf elçisi Gerhard Hüdepohl tarafından çekilen önceden ve şimdi fotoğraflarımız bize çölde bu vahanın nasıl yapıldığı hakkında eşsiz bir görünüm vermektedir.

Tarihi fotoğraf konukevinin 2000 yılının sonlarına doğru yapım aşamasını gösteriyor. Yapıyı Alman mimarlık firması Auer+Weber tasarlamıştı ve L şeklinde bir kısmı yeraltında kurulmuştur. Yapının malzemeleri manzara ile uyum içinde olması için çöl ile aynı renge sahiptir ve kısmen tamamlanmış konukevinin merkezi bulutsuz gökyüzüne açılan taş sıralar ile amfi tiyatroyu anımsatıyor.

Günümüzde ise konukevi oldukça farklı görünüyor! Yeraltındaki bölüme rağmen binanın özgün tasarımı içeride açık alan hissi veriyor. Ana salonun 35 metre genişliğinde cam kaplı kubbe şeklinde tavanı doğal gün ışığının içeri girmesini sağlıyor. 2000 yılının işe yaramayan amfi tiyatrosu alt bölümde havuz ile yemyeşil bir tropik bahçe gibi yeniden inşa edilmiş.  Bahçe ve havuz, Dünya’daki en kurak yerlerden biri olan bu bölgede çalışan insanların rahat nefes almasını sağlamak için içeride ki nem oranını artıracak şekilde tasarlandı.

Konuk evinin ünü eşsiz tasarımı sayesinde gökbilim topluluğundan daha öteye yayıldı. Örneğin, 2008 yılında James Bond serisi olan Quantum of Solace filminin önemli sahnelerinde konukevi “Perla de las Dunas” oteli olarak yer aldı [1].  2009’da İngiliz Guardian gazetesi tarafından son on yılın en iyi on binasından biri seçildi (bkz ann0940) ve 2012 yılında Paranal Gözlemevi ve konukevi Land Rover’ın reklam kampanyasında “Mükemmel Yerler” olarak gösterildi (bkz ann12008).

 

Notlar

[1] James Bond Cerro Paranal’da hakkında daha fazla bilgi için bakınız eso0807, eso0838, ve http://www.eso.org/public/outreach/bond/BondatParanal.html

Bağlantılar

İletişim

Güven Tunç 
Başkent Üniversitesi, Makine Müh.Bölümü, ESON Türkiye Ekibi 
Ankara, Türkiye 
E-posta: guventunc52@gmail.com

Telif

ESO/G.Hüdepohl (atacamaphoto.com)

Görüntü Karşılaştırma Hakkında

Kimlik:potw1227a
Yayın tarihi:02 Temmuz 2012 10:00

Görüntüler

ESO's Paranal Residencia under construction
ESO's Paranal Residencia under construction
sadece İngilizce
ESO's Paranal Residencia in 2012
ESO's Paranal Residencia in 2012
sadece İngilizce