La Silla’da Birbirinden Farklı Üç Teleskop

Construction of the ESO 3.6-metre telescope
La Silla
Resimleri görmek için yeşil kolu sürükleyin

ESO bu sene 50.yılını tamamlıyor ve bu önemli yıl dönümünü kutlamak için tarihine kısa bir göz atacağız. 2012 yılı boyunca ayda bir kez yayınlanan haftanın 'önceden ve şimdi' özel fotoğrafı La Silla ve Paranal gözlem yerleşkesinde, ESO'nun Şili Santiago'da bulunan ofisinde ve Almanya Garchingi Münih'teki merkez ofisinde yıllar içinde herşeyin nasıl değiştiğini göstermektedir.

Bu iki fotoğraf Şili'deki Atamaca Çölü'nün kenarında bulunan 2400 metre yüksekliğindeki La Silla Dağı'nın zirvesinde çekildi. La Silla ESO'nun ilk gözlem alanıydı.1975'de çekilmiş bu tarihi görüntü fotoğrafçının arkasında kalan ve o yıllarda yapımı devam eden ESO'nun 3.6 metre ayna çaplı teleskobunun kubbesinin yapımında kullanılan bazı araçları ve diğer ekipmanları gösteriyor. Soldakiler yerleşkede kullanılacak su tanklarıdır.

Günümüz fotoğraflarında, birbirinden çok farklı görünen üç yeni teleskop görülmektedir. İlk görüntüsünü 23 Mart 1989'da elde eden ESO Yeni Teknoloji Teleskobu (NTT) su tanklarının sağındadır. Bu 3.58-metrelik teleskop gözlemler boyunca en iyi görüntü kalitesini elde etmek için kendi şeklini ayarlayabilen bilgisayar kontrollü ana aynaya ilk defa sahip olmuştur. Ayna karşısında pürüzsüz hava akışı ile türbülansı azaltan ve daha net görüntüler elde edilmesini sağlayan kapaklar sistemitarafından havalandırılan NTT'nin sekizgen koruma gövdesi tasarımı başka bir teknolojik devrimdir.

NTT'nin sağında İsviçre 1.2-metre Leonhard Euler Teleskobu daha geleneksel kubbe şeklinde bir gövdeye sahiptir. İlk görüntüsünü 12 Nisan 1998'de elde eden teleskop İsviçre'de ki Cenevre Üniversitesi'nin Cenevre Gözlemevi tarafından işletilmektedir. İlk keşfi Gliese 86 yıldızı çevresindeki yörüngede bulunan bir gezegen olan teleskop gökyüzünün güneyindeki Güneş sistemi dışı gezegenleri araştırmada kullanılmaktadır (bakınız eso9855).Teleskop ayrıca değişken yıldızları, gama ışını patlamalarını ve aktif galaktik çekirdekleri gözlemektedir.

Sağ tarafta ön plandaki bina lahit olarak adlandırılmaktadır. TAROT (Kısa Süreli -gözlenebilen- Nesneler için Hızlı Teleskop) isimli bu yapılar La Silla'da çalışmaya 15 Eylül 2006 tarihinde başladı. Bu hızlı hareket, nispeten küçük 25 santimetrelik robotik teleskobun etkileyici ama kısa süren gama ışını patlamalarının konumlarını tam olarak saptaması için uydulardan gelen uyarılara son derece çabuk tepki vermesidir. Bu kozmik patlamaları gözlemek gökbilimcilere karadeliklerin yapısı ve evrenin ilk dönemlerinde oluşan yıldızların evrimi konularında çalışmalarını sağlamaktadır. TAROT Fransa'da bulunan Haute-Provence Gözlemevi'nden Michel Boër önderliğinde bir konsorsiyum tarafından işletilmektedir.

Leonhard Euler Teleskobu ve TAROT La Silla'da bulunan ulusal ve proje teleskopları arasındayken, NTT ESO tarafından işletilmektedir. Bugün bile, açılışının üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen La Silla gökbilimde en ön sıralardadır. 

 

Bağlantılar

 

İletişim:
Güven Tunç
Başkent Üniversitesi, Makine Müh.
Bölümü, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: guventunc52@gmail.com
 

Telif

ESO

Görüntü Karşılaştırma Hakkında

Kimlik:potw1219a
Yayın tarihi:07 Mayıs 2012 10:00

Görüntüler

Construction of the ESO 3.6-metre telescope
Construction of the ESO 3.6-metre telescope
sadece İngilizce
La Silla
La Silla
sadece İngilizce