Etkinlikler, Sergiler ve Kampanyalar

Önemli gelişmeleri haber bültenleri ve görüntülü bültenler ile basına ve halka yansıtmanın yanı sıra ESO zaman zaman özel ve medya etkinlikleri de organize etmektedir. Bu etkinliklere örnek olarak Açık Ev Günleri, ESO ve onun endüstrideki ortakları ile arasındaki bağlantılarını etkili bir hale getirmek ve bilgi paylaşımı için yapılan toplantılar, önemli teknik ve bilimsel gelişmeler hakkında bilgi vermek için gerçekleştirilen basın toplantıları verilebilir. Eski ve yeni etkinliklere dair bilgiler ilgili sayfalarda bulunabilir.

ESO çoğunlukla önemli gökbilim gelişmeleri ile ilgili olarak halka açık bilimsel faaliyetler koordine etmektedir. 1999 Güneş Tutulması ve 2004 Venüs Geçişi hakkındaki geçmiş etkinliklere dair bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. ESO’nun katılımıyla geçmişte yapılan gökbilim etkinliklerine dair bilgilere halen ESO Web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bu ve benzeri gelecekte yapılacak gökbilim etkinlikleri ve ESO faaliyetleri için lütfen ESO Eğitim ve Halkla İlişkiler Bölümü (ePOD) ile iletişime geçiniz.

ESO’nun eğitim programlarıyla ilişkili Haber ve Etkinlikler ESO Eğitim Ofisi tarafından düzenlenmektedir ve özellikle lise düzeyinde astronomi ve astrofizik eğitimine destek sağlamaktadır. Bunlara öğretim malzemeleri, öğretmenler için dersler ve özel eğitim projeleri dahildir.

1. Türkiye’nin ESO Üyeliği: Türkiye ve yurtdışında bulunan bilim öğrencileri ve genç araştırmacılar ülkenin ESO’ya üye olması için bir kampanya yürütüyorlar. Profesyonel gökbilimcilerin desteğini alan “ESO-Türkiye Grubu” adlı genç gönüllüler grubu, kurdukları web sitesiyle ESO’yu halka tanıtıyorlar ve üyelik için kamuoyundan destek topluyorlar. Grubun internet sitesini ziyaret etmek ve Türkiye’nin ESO üyeliğine destek vermek için aşağıdaki web sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.esoturkiye.org