ann15036-tr — Duyuru

ESO Bilim Gecesi için Kapılarını Açıyor!

20 Mayıs 2015

ESO’nun Garching-Münih’teki Genel Merkezi, 27 Haziran 2015 Cumartesi günü kapılarını Türkiye saatiyle 19:00-01:00 arası halka açacak. Bu seneki ESO Açık Hava Etkinliği, Garching araştırma kampüsündeki bir çok enstitüde düzenlenecek olan Uzun Bilim Gecesi’nin (Lange Nacht der Wissenschaften) bir bölümü olarak gerçekleşecek.

Ziyaretçiler ESO deneyimini yaşayabilmek için çeşitli aktivitelere geceyarısına kadar katılabilecekler. 2015 programının bazı ana başlıkları şu şekilde:

  • ESO Genel Merkezi’ni keşfedebilir ve geleceğin Gök Evi ve Ziyaret Merkezi olan ESO Süpernova’nın inşaasını inceleme şansını yakalayabilirsiniz: Yenilikçi olarak tasarlanmış ofis ve teknik binalarımızı rehberli turlar eşliğinde ziyaret edebilirsiniz. 2017 yılında açılması planlanan ESO Süpernova, Almanya, Avusturya ve İsviçre içerisindeki yanayatırılmış en büyük gök evi olacak. ESO’nun yapay yıldızları nasıl yarattığını öğrenebilir, Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu’ndaki ayna prototiplerinin neler olduğunu ve daha fazlasını görebilirsiniz.

 

  • Paranal ve ALMA ile canlı bağlantı sayesinde ESO’nun Paranal’daki Çok Büyük Teleskopu ve Şili Chajnantor Platosu’nda bulunan ve deniz seviyesinden 5000 metre yükseklikte 66 anten barındıran, mevcut en kapsamlı gökbilim projesi olan ALMA’ya bağlanabilir ve sanal bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

 

  • ESO Şili Chill - Şili’deki gözlemevimizden gelen görüntüleri izlerken bir yandan da chillout müzikleri dinleyerek eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

 

  • Konuşmalar, podcastler ve belgeseller – bilim adamları ve mühendisleri dinleyerek ve film izleyerek ESO dünyasına adım atabilirsiniz.

 

  • Gök Evi gösterisi - Planetaryum etkinliğimiz sayesinde, yıldızları izleyebilme imkanı yakalayabilirsiniz - güneş hala gökyüzünde olmasına rağmen!

 

  • Kırmızı-ötesi fotoğraflar, çıkartmalar ve hediye avı - çocuklar kırmızı-ötesinde fotoğraf çekilirken, albümleri için çıkartmalar ararken ve emekleri için ödüllendirilirken çok eğlenecekler.

 

  • Gökyüzünde sanal yolculuk - Stellarium (yıldız) sunumu sayesinde takımyıldızları ve gezegenlerin görünür olduğu sürede gökyüzü ile tanışmanın tadını çıkarın.

 

  • Gündüz ve gece gözlemleri - Küçük teleskoplar sayesinde Güneş’i ve gökyüzündeki nesneleri izleyebilirsiniz (hava koşullarına bağlı olarak).

 

  • Gençlere özel: Gelecek takım arkadaşları arıyoruz! Bilim ve teknolojinin ne kadar yaratıcı, heyecanlı ve çeşitli olduğunu hayal bile edemezsiniz! Deneyin: Deneyimli tur, çalıştay ve deneylere katılın. Kısa video ve sunumları izleyin ya da sadece aklınıza takılan soruları sorun.

 

  • Ve daha fazlası!

Ziyaretçilerin rezervasyon yapmalarına gerek yoktur. İlgilendiğiniz aktivitelere istediğiniz gibi uğrayabilirsiniz. ESO’nun yiyecek içecek temin edebileceğiniz bir kafeteryası da bulunmaktadır.

Etkinliğe katılmak isteyen medya temsilcileri osandu@partner.eso.org mail adresi ile iletişime geçerek katılımlarını belirtebilirler.

Garching’deki ESO Genel Merkezi’ne ulaşım bilgilerini buradan elde edebilirsiniz. ESO kampüs haritasındaki 39 numarada bulunmaktadır.

Bağlantılar

İletişim

Burcu Güney
İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul, Türkiye
E-posta: brc.guney@gmail.com

Duyuru Hakkında

Kimlik:ann15036

Görüntüler

Open House Day 2015
Open House Day 2015
sadece İngilizce
Lange Nacht der Wissenschaften
Lange Nacht der Wissenschaften
sadece İngilizce