ann11069-tr — Duyuru

İvmelenen Evrenin kaşifleri 2011 Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı

Keşifte ESO teleskopları ve çalışanları önemli rol oynadı

04 Ekim 2011

2011 Fizik Nobel Ödülü "Uzak süpernova gözlemleriyle ivmelenerek genişleyen evrenin keşfi için" verilmiştir. Ödülün yarısı Saul Perlmutter (Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı ve California Üniversitesi, ABD) ve diğer yarısı müşterek olarak Brian P.Schmidt (Avusturalya Ulusal Üniversitesi) ve Adam G. Riess'e (STScl, Baltimor, ABD) verilmiştir.

Bu keşife katkıda bulunan Şili'deki ESO gözlemevlerinden elde edilen gözlemler, ESO'nun şimdiye kadar ki En iyi 10 Bilimsel Keşfinden biridir. La Silla'daki 3.6- metre ve NTT teleskopları ve Paranal'daki 8.2-metrelik VLT teleskopları her iki ekip için de hayati veriler sağlamıştır. Ek olarak, devam eden projelerden ikisine Chris Lidman ve Bruno Leibundgut gibi ESO yetkilileri liderlik ederken, Isobel Hook ve Jason Spyromilio gibi diğer ESO üyeleri kritik ve önemli makalelerdeki katılımcılardır. Bu, dünya genelinde büyük gözlemevlerinin çoğunu kapsayan evrensel bir başarıdır.

Tip Ia süpernovalar olarak bilinen patlayan yıldızların çok dikkatli ve detaylı gözlemleri yapılarak Nobel Ödülü sahiplerinin liderlik yaptığı ekipler, Evren'deki genişlemede maddenin hakim olduğu Evrende olması beklenildiği gibi bir yavaşlamanın aksine ivmelenme belirlenmiştir. İvmelenmenin karanlık enerji ile yayıldığı düşünülmektedir fakat temel sebebi son derece gizemli kalmaktadır. İvmeli genişlemenin keşfi genel anlamda gökbilimcilerin evrene bakışlarını tümüyle gözden geçirmelerini sağlamıştır, kozmoloji ve temel fizikte yeni bir dünya açmıştır.

Bağlantılar

İletişim

Elif Beklen
Süleyman Demirel Üniversitesi, Fizik Bölümü, ESON Türkiye Ekibi
Isparta, Türkiye
Tel: +90 246 211 40 47
E-posta: elif.beklen@gmail.com

Duyuru Hakkında

Kimlik:ann11069

Görüntüler

NTT images of the supernova 1995K
NTT images of the supernova 1995K
sadece İngilizce