ESO Yerleşkelerini Ziyaret Etmek

Bu sayfanın İspanyolca versiyonu Şili web sayfasında yer almaktadır.

Şili'deki Tesisleri Ziyaret Etmek

ESO turistlerin, öğrencilerin, gazetecilerin ve TV ekiplerinin La Silla, Paranal ile Şili'deki ALMA yerleşkesine olan ziyaretlerinden memnuniyet duymaktadır. Tesislerin kapasiteleri sınırlı olduğundan, ziyaretlerin gözlemevlerindeki işleyişi etkilemeyecek şekilde planlanması gerekmektedir.

Tüm medya ziyaretleri öncesinde ESO Eğitim ve Halkla İlişkiler Bölümü'nden izin alınması gerekmektedir. Medya ziyaretleri için gereken kurallara buradan ulaşabilirsiniz.

ESO Observatories Topographic Route Map
ESO Gözlemevleri'nin Topoğrafik Güzergâh Haritası. Kaynak: ESO

Paranal Gözlemevi'ne Yapılacak Halka Açık Ziyaretler

Paranal Gözlemevi'ne yapılmak istenen turist ve öğrenci ziyaretleri her Cumartesi saat 10:00 ya da 14:00'te olacak şekilde planlanmaktadır. Ziyaret öncesinde kayıt işlemi her zaman zorunludur. Daha fazla bilgi edinmek ve kayıt formuna ulaşabilmek için lütfen Paranal'a Haftasonu Ziyaretleri sayfasına bakınız.

La Silla Gözlemevi'ne Yapılacak Halka Açık Ziyaretler

La Silla Gözlemevi her Cumartesi saat 10:00 ya da 14:00'te ziyarete açıktır. Ziyaret öncesinde kayıt işlemi her zaman zorunludur. Daha fazla bilgi edinmek ve kayıt formuna ulaşabilmek için lütfen La Silla'ya Haftasonu Ziyaretleri sayfasına bakınız.

ALMA OSF Yerleşkesine Yapılacak Halka Açık Ziyaretler

ALMA Operasyon Destek Tesisi'ne (OSF) yapılmak istenen turistik ve öğrenci ziyaretleri her Cumartesi ve Pazar saat 9:00 ile 13:00 arasında planlanmaktadır. Öncesinde kayıt işlemi gereklidir. Daha fazla bilgi edinmek ve kayıt formuna ulaşabilmek için lütfen ALMA'ya Haftasonu Ziyaretleri sayfasına bakınız. Chajnantor platosundaki (antenlerin konuşlandığı) Dizge Operasyon Yerleşkesi (AOS) güvenlik nedeniyle ziyarete açık değildir.

APEX'e Yapılacak Halka Açık Ziyaretler

Malesef şu anda APEX'e halka açık ziyaretler mümkün değildir. Medya temsilcileri ziyaret öncesi ayarlamalar için ESO Eğitim ve Halkla İlişkiler Bölümü ile iletişime geçmelidir .

ESO'nun Santiyago'daki Vitacura Ofislerine Yapılacak Halka Açık Ziyaretler

Malesef şu anda ESO'nun Vitacura Ofisleri'ne halka açık ziyaretler mümkün değildir. Medya temsilcileri ziyaret öncesi ayarlamalar için ESO Eğitim ve Halkla İlişkiler Bölümü ile iletişime geçmelidir .

ESO'nun Almanya, Garching'teki Genel Merkezi'ne Yapılacak Halka Açık Ziyaretler

ESO'nun Garching Genel Merkezi'ne halka açık ziyaretler 2018 bahar döneminde başlayacaktır. Medya temsilcileri ziyaret öncesi ayarlamalar için ESO Eğitim ve Halkla İlişkiler Bölümü ile iletişime geçmelidir .