Teleskop VST (VLT Survey Telescope)

vst_lombardi_5

Teleskop VST (VLT Survey Telescope - Teleskop VLT do Przeglądów) jest najnowszym dużym teleskopem zainstalowanym w Obserwatorium Paranal (eso1119). Jest to największy teleskop na świecie dedykowany przeglądom nieba w zakresie światła widzialnego. Najnowocześniejszy 2,6-metrowy teleskop towarzyszy na Cerro Paranal teleskopowi VLT, w idealnym miejscu do prowadzenia naziemnych obserwacji astronomicznych. Jest wyposażony w olbrzymią 268-megapikselową kamerę OmegaCAM, następczynię bardzo udanego instrumentu Wide Field Imager (WFI), obecnie zainstalowanego na 2,2-metrowym Teleskopie MPG/ESO w La Silla.

Podobnie jak VLT, teleskop VST pokrywa szeroki zakres długości fali od ultrafioletu, przez światło widzialne, po bliską podczerwień (0,3 do 1,0 mikrona). Ale w sytuacji, gdy największe teleskopy, takie jak VLT, mogą badać w danej chwili zaledwie mały wycinek nieba, to VST zaprojektowano do fotografowania dużych obszarów nieba szybko i dokładnie.

Pole widzenia wynosi 1°x 1°, czyli dwa razy tyle ile tarcza Księżyca w pełni. VST ma wspierać VLT i poprzez zdjęcia szerokiego pola wstępnie charakteryzować źródła, które następnie może obserwować VLT.

VST składa się z dwóch zwierciadeł, zwierciadła głównego (M1) o średnicy 265 cm i mniejszego zwierciadła wtórnego (M2) o średnicy 93,5 cm. Teleskop wyposażono także w pojedynczy dedykowany instrument w płaszczyźnie ogniskowej: OmegaCAM. Ta olbrzymia (16k x 16k pikseli) kamera CCD została zbudowana przez międzynarodowe konsorcjum pięciu instytucji: Netherlands Research School for Astronomy (NOVA), Kapteyn Astronomical Institute, Universitäts-Sternwarte München, Astronomical Observatory of Padova oraz ESO.

Badania naukowe za pomocą VST

VST jest dedykowany przeglądom nieba. Dzięki najnowocześniejszej kamerze, jakości optyki i wyjątkowym warunkom obserwacyjnych w Paranal, VST dokonuje ważnych odkryć w dużym zakresie astrofizyki i kosmologii. W naukach planetarnych celem teleskopu jest odkrywanie i badanie odległych ciał Układu Słonecznego, takich jak obiekty transneptunowe. Poszukuje także tranzytów planet pozasłonecznych. Równie intensywnie badana jest płaszczyzna Galaktyki, co dostarcza astronom kluczowych danych do zrozumienia struktury i ewolucji naszej własnej Galaktyki. Oprócz tego VST bada pobliskie galaktyki, pozagalaktyczne i wewnątrzgromadowe mgławice planetarne, a także dokonuje przeglądów słabych obiektów i zjawisk mikrosoczewkowania. Na polu kosmologii teleskop obserwuje supernowe o średnim przesunięciu ku czerwieni, aby pomóc w ustaleniu kosmicznej skali odległości i zrozumieniu rozszerzania się Wszechświata. VST spogląda także na kosmiczną strukturę na średnich przesunięciach ku czerwieni, aktywne jądra galaktyk i kwazary, w celu dalszych badań nad zrozumieniem powstawania galaktyk i wczesnej historii Wszechświata.

Projekt VST to joint venture pomiędzy Europejskim Obserwatorium Południowym, a Obserwatorium Astronomicznym Capodimonte (OAC), które należy do Włoskiego Narodowego Instytutu Astrofizycznego (INAF). Włoski ośrodek zaprojektował teleskop, natomiast ESO jest odpowiedzialne za prace budowlane na miejscu.

Teleskop rozpoczął prace w 2011 roku.

Cele naukowe

Dedykowany przeglądom nieba. Droga Mleczna, pozagalaktyczne mgławice planetarne, kosmologia.

Więcej o VST

Obraz na żywo

Obejrzyj teleskop VST na tym zdjęciu aktualizowanym w trakcie dnia co godzinę. Kliknij, aby powiększyć.

Webcam | 01 Nov 2017 10:32 CET
LIVE


VST

Name: VLT Survey Telescope
Site: Cerro Paranal
Altitude: 2635 m
Enclosure: Compact optimised cylindrical enclosure
Type: Optical survey telescope
Optical design: Modified Ritchey-Chrétien Reflector with correctors
Diameter. Primary M1: 2.61 m
Material. Primary M1: Astro-Sitall
Diameter. Secondary M2: 0.938 m
Material. Secondary M2: Astro-Sitall
Mount: Alt-Azimuth fork mount
First Light date: 8 June 2011
Active Optics: Yes
Images taken with the VST: Link
Images of the VST: Link
Press Releases with the VST: Link
Did you know?
Stars form in dense clouds of the interstellar medium, but even in these densest regions the pressure is comparable to the most tenuous vacuum created in a laboratory on Earth. In these clouds, the temperatures are below -200 degrees Celsius.
Did you know?
The skies over the ESO sites in Chile are so dark that on a clear moonless night it is possible to see your shadow cast by the light of the Milky Way alone.
Did you know?
The annual ESO member state contributions are equivalent to less than 35 euro cents per person.