Komunikat prasowy
Duńska para książęca odwiedziła Obserwatorium ESO Paranal
15 marca 2013
14 marca 2013 roku Jego Wysokość Książę Danii, w towarzystwie swojej żony Jej Wysokości Księżnej, odwiedzili Obserwatorium ESO Paranal, w ramach oficjalnej wizyty w Chile. Zostali zabrani na wycieczkę po wiodących światowych urządzeniach astronomicznych w Paranal przez Dyrektora Generalnego ESO, Tima de Zeeuwa.
Duńska para książęca odwiedziła Obserwatorium ESO Paranal podczas swojej oficjalnej wizyty w Chile. Obserwatorium jest położone 130 kilometrów na południe od Antofagasty, w sercu chilijskiej pustyni Atakama, najsuchszej pustyni świata. Na wysokości 2635metrów n.p.m., Paranal jest domem Bardzo Dużego Teleskopu (VLT), najbardziej zaawansowanego instrumentu optycznego przeznaczonego do badań astronomicznych.
Po przybyciu Książę Frederik i Księżna Mary zostali powitani przez Dyrektora Generalnego ESO, Tima de Zesuwa, który przedstawił najnowsze badania prowadzone w ESO. Ich Wysokości, w towarzystwie duńskiego Ministra Spraw Zagranicznych Villy'ego Søvndala oraz duńskiego ambasadora Larsa Steela Nielsena, odwiedzili następnie urządzenia, najpierw poznając nagradzaną Rezydencję Paranal, w której mieszkają pracownicy, a następnie udając się w odwiedziny do samych teleskopów na szczycie Cerro Paranal. Z platformy, na której umieszczone są teleskopy, obserwowali słynny zachód słońca na Paranal, co jest specjalną tradycją dla pracowników przed rozpoczęciem nocnej zmiany.
Podczas wizyty Jego Wysokość Książę Danii powiedział: „Miło mi mówić z tak ekskluzywnego i czołowego kompleksu naukowego. Praca tutaj jest naprawdę niesamowita. Podobnie jak Duńczycy, jestem dumny z uczestniczenia w tym przedsięwzięciu.”
Dyrektor Generalny dodał: „Jesteśmy zaszczyceni wizytą Pary Książęcej tutaj w Paranal i możliwością przedstawienia naszej pracy. Dania jest od dawna cennym Krajem Członkowskim i skorzystam z okazji, aby podziękować Księciu i Księżnej w imieniu ESO za nieustanne mocne wsparcie z Danii dla naszego programu. W szczególności cieszę się, że wizyta zbiegła się z podjęciem przez Danię kluczowych kroków ku przystąpieniu do programu Ogromnie Wielkiego Teleskopu europejskiego (E-ELT).”
Para spędziła noc w Paranal, a po kolacji odwiedziła sterownię, w której astronom, duński członek Komitetu Naukowo-Technicznego ESO, Johan Fynbo, prowadził obserwacje za pomocą drugiego teleskopu głównego VLT. Fynbo zademonstrował w jaki sposób astronomowie używają teleskopów oraz jakie rodzaje obserwacji wykonują. Dwóch innych Duńczyków, Starszy Doradca ds. Stosunków Międzynarodowych, Claus Madsen oraz Dyrektor Edukacji i Popularyzacji, Lars Lindberg Christensen, wręczyło Parze Książęcej podpisane kopie dwóch książek z okazji 50. rocznicy ESO, których są autorami.
Dania była pierwszym krajem, który w 1967 r. dołączył do pięciu założycielskich Krajów Członkowskich ESO (Belgii, Francji, Niemiec, Holandii i Szwecji) i od tamtej pory wziął udział w wielu ważnych odkryciach ESO (zobacz duńskie zaangażowanie w ESO).
Więcej informacji
ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 39-metrowy Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.
Linki
- Zdjęcia VLT
- Filmy o VLT
- Książka: The Jewel on the Mountaintop (plik PDF)
- Książka: Europe to the Stars (plik PDF)
Kontakt
Lars Lindberg Christensen
ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel.: +49-89-3200-6761
Tel. kom.: +49-173-3872-621
E-mail: lars@eso.org
Massimo Tarenghi
ESO Representative in Chile
Santiago, Chile
Tel.: +56 2 463 3143
E-mail: mtarengh@eso.org
Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO
oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org
O komunikacie
Komunikat nr: | eso1314pl |
Nazwa: | Paranal, Site visit, Very Large Telescope |
Typ: | Unspecified : Technology : Observatory Unspecified : People |
Facility: | Very Large Telescope |