19 grudnia 2012
Niektórzy ludzie pozostają w świetnej kondycji mając 90 lat, podczas, gdy innym zdrowie nie pozwala na zbyt wiele już w okolicach 50-tki. Pytając o to, jak się innym żyje, nie mamy na myśli tylko i wyłącznie tego, ile lat już przeżyli. Chodzi również o to, w jaki sposób (tutaj głównie pytamy o choroby). Palenie papierosów, picie alkoholu czy jedzenie złych rzeczy powoduje, że ludzie żyją krócej. Okazuje się, że to samo dotyczy również gromad gwiazd!
Gromada kulista, taka sama jak ta na zdjęciu obok, to grupa gwiazd znajdujących się bardzo blisko siebie, a trzymana w tym stanie przez grawitację. Tworzą się one bardzo szybko więc wszystkie gwiazdy rodzą się w mniej więcej tym samym czasie. Gwiazdy na zdjęciu są jednymi z najstarszych w całym Kosmosie. Uformowały się prawie 13 miliardów lat temu. Pamiętajmy, że Wszechświat jest w wieku około 13,7 miliarda lat! Niedawno astronomowie odkryli coś zaskakującego pośród tych starych gwiazd - bardzo młode gwiazdy!
Tymczasem okazuje się, że te tajemnicze młode gwiazdy są w rzeczywistości bardzo stare. Miały one po prostu szczęście - dostały szansę na przeżycie drugiej młodości. Kiedy dwie stare gwiazdy zderzają się (lub też łączą), materia gwiazdowa jest transferowana pomiędzy obiektami. Jedna gwiazda otrzymuje dodatkowe paliwo od drugiej. Taki proces powoduje, że gwiazda rośnie, staje się cięższa, a bardziej masywne gwiazdy wpadają do centrum gromady. Dodatkowo, nowe paliwo pozwala gwieździe świecić jaśniej, przez co wyglądają młodziej. Oto rozwiązanie tajemnicy "młodych starych gwiazd"!
Ciekawostka: gromady kuliste swego czasu były powszechne w naszej Galaktyce. Zaraz po jej sformowaniu były ich tysiące rozsianych po całej naszej okolicy. Dzisiaj pozostało ich tylko 150 więc to miło, że gwiazdy dostały szansę na ponowne przeżycie swojej młodości.