Wieści z Kosmosu dla dzieci z całego świata

84 miliony gwiazd to dopiero początek!

24 października 2012

Kamera astronomiczna, za pomocą której wykonano powyższe zdjęcie centrum naszej Galaktyki sprawia, że używane przez nas na co dzień aparaty cyfrowe wypadają naprawdę blado...

Jednym z wyznaczników jakości aparatu cyfrowego jest ilość megapikseli, jaką posiada. Ta wartość mówi o jakości zdjęć, jakie może wykonać dany sprzęt - im wyższa, tym lepsze zdjęcie. Przeciętne aparaty cyfrowe mają około 10 megapikseli. Astronomiczna kamera, za pomocą której wykonano prezentowane zdjęcie posiada aż 12 tysięcy megapikseli.

Ale to nie koniec wielkich liczb. Astronomowie rozróżniają na tym zdjęciu aż 173 miliony obiektów, z czego 84 miliony to gwiazdy. To ponad 10 razy więcej niż do tej pory udało się naukowcom zarejestrować na różnych zdjęciach prezentujących obszar centrum naszej Galaktyki, zwanej Drogą Mleczną.

Astronom Dante Minniti komentuje zdjęcie w następujący sposób: „Na wykonanej niedawno kosmicznej fotografii uwiecznione zostało mnóstwo gwiazd, które mogą służyć jako istotna próbka reprezentująca wszystkie gwiazdy w tym rejonie Drogi Mlecznej". Naukowcy przyglądający się uważnie prezentowanemu obrazkowi dokonali już istotnego odkrycia – zauważyli, że na zdjęciu znajduje się znacznie więcej gwiazd nazywanych słabymi czerwonymi karłami, niż wcześniej przypuszczano. To świetne wieści dla łowców planet, gdyż właśnie wokół słabych czerwonych karłów odkrywa się wiele nowych światów.

Dołącz do nas: Jaki obiekt astronomiczny wybrałbyś do obserwacji, gdybyś miał możliwość wykorzystania czasu na jednym z największych teleskopów świata? Zdecyduj teraz! By uczcić 50. rocznicę istnienia Europejskiego Obserwatorium Południowego ogłaszamy konkurs na obiekt, który będzie obserwowany przez Bardzo Duży Teleskop (VLT) w Czile. 

Jest to wersja dla dzieci Komunikatu Prasowego ESO eso1242.